
Miuosh akustycznie III. „Przyjdź do mnie”
Nowohuckie Centrum Kultury
Sobota, 10 grudnia, godz. 17:00 i godz. 20:00
Trzecia część akustycznego projektu Miuosha, który skupia od 2016 roku na jednej scenie muzyków FDG.Orkiestry, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz gości specjalnych. Projekt muzycznie czerpie z ostatnich dokonań autorskich katowickiego muzyka i rapera, który śmiało sięga w kierunku nieoczywistych rozwiązań muzycznych, a na scenę często zaprasza nieoczywistych gości, których możemy kojarzyć z zupełnie inną muzyką.
Trzecia część trasy akustycznej nosi tytuł „Przyjdź do mnie” – tym razem autor pomysłu zaprasza słuchaczy do miejsca, w którym na co dzień tworzy i czuję się najlepiej – do swojej pracowni. W trasę pojedzie z nim autentyczne wyposażenie tego miejsca – od pianina, po mikrofony. Najsubtelniej jak tylko się da, jednak w asyście 18 muzyków i wielu gości, z produkcją na najwyższym poziomie. Na Scenie NCK nie zabraknie także gości.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia
Krystian Lupa ze swoim najnowszym kilkugodzinnym spektaklem, głośne "Dziady" Teatru Słowackiego, poznańskie przedstawienie o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II to zaledwie kilka sztuk z 31, które w tym roku zagoszczą na festiwalu Boska Komedia. Teatralni twórcy będą naciskać tam, gdzie boli, wiercić w myślowym dobrostanie i zadawać pytania wybijające ze strefy komfortu, hasłem tegorocznych krakowskich spotkań ze sztuką sceniczną jest bowiem "polskie tabu". Teatralna burza mózgów i serc od 7 do 16 grudnia. - Spektakle, jakie pokażemy w trakcie festiwalu wytrącą widzów ze strefy komfortu – zapowiadał Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Boskiej Komedii.
W ten weekend w Krakowie będzie można zobaczyć w ramach festiwalu, m.in.
"Narodziny wrogości" (9.12, godz. 16.00, Teatr Łaźnia Nowa) Wiktora Bagińskiego
"NaXuj. Rzecz o prezydencie Zelenskim" Piotra Siekluckiego (9.12, godz. 18.00, Teatr Nowy Proxima)
"Art of Living" (9.12, godz. 18.00 Stary Teatr) Katarzyny Kalwat
"Baśń o wężowym sercu" Beniamina Bukowskiego (10.12, godz. 16.00, Stary Teatr)
"Imagine" Krystiana Lupy (10.12 i 11.12 godz. 18.00, Teatr Słowackiego)
"Act of Killing" Jana Klaty (10.12, godz. 19.00, Teatr Słowackiego)
W ten weekend w ramach festiwalu odbędzie się także blok spotkań poświęcony tabu przemocy w teatrze.

Spacery szlakiem Wyspiańskiego
Jaki Wawel widział oczyma wyobraźni Stanisław Wyspiański? W jakim Krakowie mieszkał? A w jakim marzyło mu się mieszkać? „Tutaj nie Paryż, tylko Kraków, a Kraków stolicą dawno już być przestał” – tak Wyspiański pisał w liście, ale jednak ostatecznie to w Krakowie mieszkał większość swojego życia i to Wawelowi chciał przywrócić stołeczną funkcję.
O tym wszystkim opowiemy w trakcie spacerów szlakiem Wyspiańskiego, na jakie zapraszamy już w grudniu. Każdy spacer rozpoczniemy od wzgórza wawelskiego, aby pokazać, jak dużo śladów związanych z Wyspiańskim można na nim odnaleźć. Następnie ruszymy w miasto i sprawdzimy, jak Wyspiański łączył swoje dwie największe miłości: Wawel i Kraków.
Prowadzenie: Aleksandra Witkowska, Monika Longa
10 grudnia, sobota
11:00-13:00 – Wyspiański monumentalnie
12:00-14:00 – Wyspiański prywatnie
13:00-15:00 – Wyspiański monumentalnie
11 grudnia, niedziela
11:00-13:00 – Wyspiański prywatnie
12:30-14:30 – Wyspiański monumentalnie
13:30-15:30 – Wyspiański prywatnie
bilety: 12 zł, sprzedaż online. Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń
Miejsce zbiórki: makieta wzgórza wawelskiego (przed budynkiem Centrum Promocji)

Festiwal Filmu Niemego
8-11 grudnia
Kino Pod Baranami
8 grudnia ruszył 23. Festiwal Filmu Niemego – najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Przemiany”, w którym zawierają się zmiany technologiczne, obyczajowe, ale też odważne eksperymenty z formą. W programie, obok klasyki niemego kina („Złamana lilia” i „Nosferatu – symfonia grozy”), są poszukujące nowych środków wyrazu dzieła awangardowe autorstwa m.in. Mai Deren i Germaine Dulac oraz filmy stojące u progu dźwiękowej rewolucji (np. „Skrzydła” Williama A. Wellmana i „Szantaż” Alfreda Hitchcocka). Wydarzenie, organizowane przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 11 grudnia.