
Zamek w Trokach, Litwa
Malowniczo położony na wyspie zamek w Trokach został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Od XVII w. zamek zaczął popadać w ruinę.
Przed II wojną światową polscy historycy sztuki rozpoczęli zabezpieczanie obiektu, a w latach 1951–1961 zostały w nim podjęte prace rekonstrukcyjne, które nadały mu obecny kształt. Zamek, choć jest dziś w znacznej mierze dwudziestowieczną rekonstrukcją, stanowi ważną atrakcję turystyczną Litwy.

Predjamski Grad, Słowenia
Predjamski zamek jest dosyć nietypowy, jeśli chodzi o położenie. Ulokowano go nie tyle na skale, ile pod skałą - i to stumetrową. Powstały w XII wieku zamek został wbudowany w obszerną jaskinię, zakrywając jej wejście. Około roku 1570 został rozbudowany do obecnego kształtu.
W XV wieku zamek był siedzibą legendarnego barona-rozbójnika Erazma Lüggera, który – jak Janosik albo Robin Hood – grabił przejeżdżające w pobliżu kupieckie karawany, łupy zaś rozdawał biednym.

Zamek Orawski, Słowacja
Zamek wznosi się na skale, 112 metrów nad lustrem rzeki Orawy. Pierwotnie rejony te, jak i większość dzisiejszej Słowacji, były częścią Królestwa Węgier. Pierwsze pisemne wzmianki o zamku pochodzą z drugiej połowy XIII wieku.
Na całość zabudowań składają się trzy kompleksy średniowieczno-renesansowych budowli. Na temat powstania zamku krąży wiele legend.

Neuschwanstein, Niemcy
Jeden z najsłynniejszych zamków świata znajduje się na terenie niemieckiej gminy Schwangau. Wygląda nieprawdopodobnie idealnie? To dlatego, że w założeniu powstał jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski. Jego budowę rozpoczęto w 1869 roku dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha.
Neuschwanstein jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku zamek odwiedza ponad 1,3 miliona turystów. Nazywany „zamkiem z bajki” Neuschwanstein można odwiedzać przez prawie cały rok.