Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice chcą rozdać po 500 złotych rodzicom wszystkich uczniów. Opozycja oburzona. Bo przepiją te pieniądze?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Banknot 500 złotych
Banknot 500 złotych Archiwum NBP
Wadowicki urząd gminy wypłaci jednorazowo po 500 zł rodzicom każdego ucznia podstawówki w gminie. Bon na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne to wyborcza obietnica burmistrza Bartosza Kalińskiego. Samorząd wyda na to 1,6 mln zł. Opozycja uważa za rozdawnictwo. - Te pieniądze dostaną wszyscy do ręki a niektórzy mogą je po prostu przepić - oburza się część mieszkańców i radnych.

W środę, 21 września 2022, na najbliższej sesji wadowickiej Rady Miasta, radni mieli zająć się projektem uchwały umożliwiającej wypłacenie jednorazowo po 500 złotych przez gminę na każde dziecko, w wieku od 7 do 15 lat, uczące się w gminnej podstawówce. Ostatecznie sprawa zostanie rozpatrzone na kolejnym zebraniu radnych, ale już teraz wzbudza niemałe kontrowersje.

Zasady są proste. Nie obowiązuje kryterium finansowe, a wypłata świadczenia nie będzie opodatkowana. Wnioski - o ile zadni będą za - można będzie składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Pieniądze trafiłyby na konta rodziców najpóźniej do końca listopada.

Wprowadzenie tego rozwiązania zachwala burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Jestem pewien, że radni zagłosują za tą uchwałą. Dzięki temu każdy mieszkaniec gminy w wieku od 7 do 15 lat otrzyma od nas jednorazowo 500 złotych na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Czy to będzie zajęcia korekcyjne, czy sportowe, artystyczne, czy rehabilitacyjne, to już jest decyzja rodziców. Wachlarz możliwości jest bardzo duży. Żeby uzyskać to wsparcie wystarczy złożyć bardzo prosty wniosek - mówi burmistrz Kaliński.

Bardzo mu na tym zależy, bo uruchomienie bonów edukacyjnych, było jednym z punktów jego programu wyborczego z 2018 roku. Bonów jednak nie będzie, tylko gotówka.

Pierwotnie to nie miała być gotówka, tylko rzeczywisty bon. Jednak obsługa bonu jest proceduralnie bardziej skomplikowana i kosztowana, a przecież te pieniądze nie chcieliśmy przekazywać na urzędników tylko dla waszych dzieci. Dlatego zdecydowaliśmy się na najprostsze rozwiązanie, czyli przelanie świadczenia na konta wnioskodawców - tłumaczy Kaliński.

Już policzono, że na edukacyjne 500 + mogą liczyć w gminie Wadowice rodzice 3245 dzieci. Samorząd, ze swojego budżetu, wyda na to 1,6 mln zł.

Oburzony Klinowski. 500 zł rodzicom się nie należy?

Część mieszkańców jest jednak oburzona tym pomysłem.

Gotówka do ręki, bo na konto to jest praktycznie to samo, oznacza, że pieniądze te mogą zostać przejedzone albo wręcz przepite przez niektórych, nieodpowiedzialnych rodziców. Czy gmina nie ma pilniejszych wydatków? - zastanawia się 28-letni Wojciech z Wadowic. Sam nie ma dzieci i uważa, że takie rozdawanie pieniędzy jest niesprawiedliwe.

Opozycyjni wobec burmistrza radni Wadowic są tego samego zdania i zapewniają, że, gdy dojdzie do głosowania na taką formą dofinansowania, to będą głosować przeciwko 500+ dla uczniów.

Nie są to pieniądze przeznaczone na zajęcia pozalekcyjne czy dodatkowe, tylko "kasa do kieszeni" W sytuacji, gdy nasze szkoły i nauczyciele są permanentnie niedofinansowani z uwagi na politykę rządu PiS, jeżeli już decydujemy się na "kiełbasę wyborczą", to pieniądze te powinny wrócić do szkół - twierdzi Mateusz Klinowski, radny Wadowic.

Uważa, że szkoły za te pieniądze powinny m.in. zorganizować dodatkowe zajęcia.

- W zamian dostajemy prymitywne rozdawnictwo, gdzie nie ma nawet progu dochodowego, więc pieniądze trafią do każdego, niezależnie od jego finansowej sytuacji. Lokalny PiS w efekcie rozdaje pieniądze zagranicznym korporacjom, bo tam "bon edukacyjny", wydany w sklepach, w efekcie trafi - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska