MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje kredytowe 2023. Kto może zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego i jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wakacje kredytowe to wsparcie dla osób spłacających kredyt hipoteczny. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów.
Wakacje kredytowe to wsparcie dla osób spłacających kredyt hipoteczny. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Wakacje kredytowe to jedna z form wsparcia dla osób spłacających kredyt hipoteczny. Kredytobiorca może zawiesić spłatę części rat i w ten sposób odciążyć domowy budżet. Co więcej, wniosek o wakacje kredytowe można szybko złożyć online. Wyjaśniamy, kto jest uprawniony do wakacji oraz jak z nich skorzystać. Przypominamy też inne formy pomocy takie jak Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Spis treści

Wakacje kredytowe 2023. Kto może z nich skorzystać?

Wakacje kredytowe to możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego. W 2023 r. można zawiesić jedną ratę na kwartał, czyli łącznie 4 raty. Podczas korzystania z wakacji nie płaci się ani części kapitałowej, ani części odsetkowej raty – ponosi się jedynie ewentualne koszty ubezpieczenia kredytu. Okres kredytowania zostaje automatycznie przedłużony o czas trwania wakacji. Wakacje kredytowe dostępne są w bankach od 29 lipca 2022 r.

Żeby skorzystać z tej formy wsparcia, wcale nie trzeba mieć problemów ze spłatą – wakacje są dostępne dla każdej osoby spłacającej złotówkowy kredyt hipoteczny. Nie ma przy tym znaczenia, czy oprocentowanie jest zmienne, czy stałe. Obowiązują następujące zasady:

 • kredyt, który ma zostać zawieszony, musiał zostać zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r., a termin jego spłaty musi mijać minimum 6 miesięcy po tej dacie,
 • z wakacji mogą skorzystać tylko osoby, które kupiły na kredyt nieruchomość na własne cele mieszkaniowe (mieszkanie, dom, działkę pod budowę domu),
 • wakacje można zastosować tylko do jednego spłacanego kredytu.

– Jeśli kredytobiorca korzysta już z wakacji kredytowych uzgodnionych wcześniej z bankiem, a złoży wniosek o wakacje na mocy nowych przepisów, to termin tych pierwszych wakacji skróci się z chwilą złożenia nowego wniosku u kredytodawcy – czytamy w rządowym serwisie podatki.gov.pl.

Warto pamiętać, że w miarę możliwości finansowych okres wakacji można wykorzystać np. do nadpłaty kapitału, co zalecają eksperci.

– Analitycy RealCo polecają także wykorzystanie tego okresu do nadpłacania kapitału. Bowiem założenie wakacji kredytowych pozwala na zawieszenie spłat też samych odsetek. Daje to więc możliwość spłaty kwoty pobranej z banku. W naszej ocenie właśnie z takiej opcji warto skorzystać, jeżeli nie chcemy płacić wysokich odsetek, a jedynie spłacać zobowiązanie – radzi Urszula Krukowska, kierownik działu sprzedaży i marketingu RealCo.

Wniosek o wakacje kredytowe – jak go złożyć?

O szczegóły składania wniosku o wakacje kredytowe najlepiej pytać w banku, który udzielił kredytu hipotecznego, gdyż różne instytucje finansowe mogą mieć w tym zakresie różne procedury. Ogółem jednak wniosek składa się w banku, gdzie spłacane jest zobowiązanie. Można to robić zarówno w formie elektronicznej (mailowo lub za pośrednictwem formularza na stronie banku), jak i papierowej. Bank musi oferować możliwość złożenia wniosku online.

Nie ma jednego odgórnego wzoru wniosku. Wniosek powinien zawierać:

 • dane klienta,
 • dane kredytodawcy,
 • oznaczenie umowy,
 • okres lub okresy zawieszenia spłaty,
 • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • klauzulę o tym, iż powyższe oświadczenie składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Przy wypełnianiu wniosku online należy zwrócić uwagę, żeby z listy dostępnych wniosków wybrać ten właściwy. Część banków oferuje bowiem własne wakacje kredytowe, niezwiązane z ustawowymi i oparte na innych zasadach – łatwo więc o pomyłkę.

– W ciągu 21 dni bank może przesłać potwierdzenie, że otrzymał wniosek oraz informację o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe zaczną się z chwilą doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie wykonania umowy. Oznacza to, że to kredytodawca będzie związany decyzją kredytobiorcy – tłumaczy rząd na podatki.gov.pl.

Należy podkreślić, że brak potwierdzenia z banku nie wpływa na rozpoczęcie wakacji – to jedynie informacja dla kredytobiorcy.

Te zasady dotyczące wniosków musisz znać

Co ważne, wakacje zaczynają obowiązywać od momentu wpłynięcia wniosku. Bank nie może żądać złożenia go przed dniem, gdy pobrana zostaje z konta rata za ten miesiąc. Jeśli bank zdąży ściągnąć płatność z konta, a później klient złoży wniosek o wakacje, pobrana kwota powinna zostać mu zwrócona.

Bank nie może także żądać, żeby klient składał osobny wniosek o wakacje kredytowe w każdym kwartale albo co miesiąc. Zgodnie z przepisami wystarczy, że kredytobiorca zrobi to raz.

– Nie akceptujemy praktyki, która pojawia się już w niektórych bankach, a dotyczy np. wymagania osobnego wniosku na zawieszenie spłaty rat w każdym kwartale obowiązywania wakacji kredytowych, a nawet osobnego wniosku na spłatę poszczególnej raty. To utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych, wprowadzonych aby ulżyć konsumentom – wyjaśnia Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

W razie wątpliwości co do wakacji kredytowych klienci banków mogą kontaktować się telefonicznie z biurem Rzecznika Finansowego, który odpowie na wszystkie pytania.

– Pamiętajmy także, że wakacje kredytowe nie zamykają nam możliwości ubiegania się o środki z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jednak oba rozwiązania nie mogą być ze sobą połączone i aktywnie wykorzystywane w jednym miesiącu – radzi Dagmara Sudoł, ekspert porównywarki produktów finansowych Totalmoney.pl.

Wakacje kredytowe to dla ciebie za mało? Skorzystaj z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Kredytobiorcy w kłopotach powinni pamiętać nie tylko o wakacjach kredytowych, ale też o możliwości uzyskania pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Osoby mające trudności ze spłatą rat mogą (po złożeniu wniosku online) przez 3 lata otrzymywać co miesiąc dopłatę w wysokości do 2000 zł. Jak podano, 1/3 tej kwoty (22 tys. zł) może zostać w przyszłości umorzona. Wsparcie z FWK przeznaczone jest dla osób, które spełniają 1 z 3 warunków:

 • miesięczne koszty obsługi kredytu hipotecznego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów,
 • co najmniej jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej,
 • miesięczny dochód na osobę po odjęciu kosztów kredytu jest nie większy niż 1552 zł (gospodarstwa domowe jednoosobowe) lub 1200 zł (gospodarstwa wieloosobowe).

Co więcej, osoby chcące skorzystać z pomocy mogą dysponować tylko jedną nieruchomością.

– Wsparcie ma charakter zwrotny. Spłata rozpoczyna się po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty i następuje w 144 równych, nieoprocentowanych miesięcznych ratach. Część wsparcia może zostać umorzona. Warunkiem umorzenia jest terminowa spłata pierwszych 100 rat pożyczki z FWK – podaje rząd.

Idealny telefon do pracy i rozrywki

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wakacje kredytowe 2023. Kto może zawiesić spłatę rat kredytu hipotecznego i jak to zrobić? Wyjaśniamy, jak złożyć wniosek - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska