Powódź, deszcz nawalny, suszę, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, obsunięcie się ziemi, lawinę, grad, huragan, uderzenie pioruna - to klęski, po których poniesione straty uprawniają do uiegania się o środki. Dotyczy to rolników, którzy ponieśli straty w swoich gospodarstwach rolnych lub działach specjalnych produkcji rolnej, czyli ogólnie produkcji rolnej.
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od wtorku 27 grudnia można składać wnioski o pomoc na odtworzenie niektórych zniszczonych składników gospodarstwa. "O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, posiadający gospodarstwa rolne, w których szkody w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich czy rybach w danym roku kalendarzowym, wynoszą co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda", wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioskować może gospodarz, u którego szkody wystąpiły w roku składania wniosku o przyznanie pomocy lub w roku poprzedzającym rok składania wniosku.
- Istotnym warunkiem jest poniesienie w tym samym roku strat w środkach trwałych gospodarstwa (plantacje wieloletnie, zwierzęta stada podstawowego, maszyny, etc.). Wsparcie nie obejmuje kosztów odtworzenia uszkodzonego lub zniszczonego budynku, który podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego- zaznaczają pracownicy ARiMR.
30% strat jest podstawą do ubiegania się o wsparcie, jednak pomoc może dotyczyć jedynie kosztów kwalifikowalnych.
- Pomoc może być przyznana na materialne lub niematerialne inwestycje odtwarzające potencjał produkcji roślinnej lub zwierzęcej, np. na odtworzenie plantacji wieloletnich czy sadów, budowę, przebudowę lub modernizację budynków a także zakup maszyn lub urządzeń rolniczych. Wsparcie może być udzielone na budynki do 20 m kw., które nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu.
- Wysokość poniesionych strat, jakie powstały u rolników na danym terenie, określa komisja powołana przez wojewodę. Protokół z oszacowania szkód należy załączyć do wniosku o przyznanie pomocy. Na tej podstawie wyliczana jest kwota wsparcia jaką może otrzymać rolnik za szkodę powstałą w danym składniku gospodarstwa, którego dotyczy wniosek o przyznanie pomocy. Jeżeli zniszczony składnik gospodarstwa był ubezpieczony, wówczas wysokość wyliczonego wsparcia na jego odtworzenie będzie pomniejszona o kwotę otrzymaną z ubezpieczenia.
- Jeżeli rolnik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw, a będzie ubiegał się o pomoc na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów owocowych gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, wówczas wysokość pomocy wyliczonej na podstawie protokołów sporządzonych przez komisje wojewódzkie, będzie pomniejszona o połowę.
Wnioski o taką pomoc można składać do 25 stycznia 2017 r. w oddziałach regionalnych ARiMR.
Rolnicy, w gospodarstwach których wystąpiły szkody w 2015 r., powinni złożyć wnioski o przyznanie pomocy do końca 2016 r. "Dotyczy to również tych producentów rolnych, którzy będą chcieli wykazywać we wnioskach straty powstałe zarówno w 2015 r., jak i w 2016 r. Oni również powinni złożyć wnioski o przyznanie pomocy do końca 2016 r. Jeżeli natomiast wniosek będzie dotyczył wyłącznie strat powstałych w 2016 r., będzie mógł być złożony w tym roku, bądź w 2017 roku, oczywiście w wyznaczonym przez ARiMR terminie naboru wniosków o przyznanie pomocy".
Limit środków na realizację wsparcia w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, operacja typu „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” wynosi 215 mln euro.
Źródło: MRiRW