Wybory prezydenckie 2020. Komisje wyborcze w Krakowie. Gdzie i jak zagłosować? [LISTA LOKALI WYBORCZYCH]

OPRAC.:
Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W wyborach prezydenckich 2020 zagłosować będziemy mogli w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie
W wyborach prezydenckich 2020 zagłosować będziemy mogli w lokalu wyborczym lub korespondencyjnie Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
12 lipca 2020 roku odbędzie się druga tura wyborów Prezydenta RP. Głosować będzie można dwojako - korespondencyjnie lub tradycyjnie, czyli przez bezpośrednie oddanie głosu w lokalu wyborczym. W Krakowie mamy blisko 450 obwodów wyborczych, gdzie można oddać głos. Prezentujemy pełną listę miejsc, gdzie można oddać głos.

FLESZ - Jak głosować korespondencyjnie?

W wyborach prezydenckich głos będziemy mogli oddać na dwa sposoby - drogą korespondencyjną lub tradycyjną, czyli poprzez osobiste udanie się do lokalu wyborczego i oddanie głosu na karcie wyborczej. Gdzie w Krakowie można oddać głos w wyborach?

Głosowanie w lokalach wyborczych

Lokale wyborcze tradycyjnie znajdują się w szkołach i przedszkolach oraz w szpitalach, domach pomocy społecznej, domach studenckich oraz w więzieniach.

Te pierwsze to tak zwane stałe obwody głosowania i w Krakowie mamy ich 405.
LISTA STAŁYCH OBWODÓW GŁOSOWANIA
Z kolei w szpitalach i DPS znajdują się odrębne obwody głosowania i mamy ich 42.
LISTA ODRĘBNYCH OBWODÓW GŁOSOWANIA

Głosowanie korespondencyjne

12 lipca odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych w ramach II tury wyborów prezydenckich. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urząd gminy do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Żeby skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, trzeba zgłosić taką chęć najpóźniej 12 dni przed głosowaniem w urzędzie gminy, np. wrzucając wniosek do urn podawczych. Można to zrobić ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi zapewnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Najpóźniej do drugiego dnia przed dniem wyborów chęć głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać osoby w kwarantannie lub izolacji.

Głosowanie korespondencyjne dotyczy przede wszystkim Polaków za granicą. Jak informuje ministerstwo spraw zagranicznych, wszyscy wyborcy, którzy wnioskowali o pakiety wyborcze, już je otrzymali. "100 proc. pakietów do głosowania korespondencyjnego w II turze #Wybory2020 zostało wysłanych! Ogromne podziękowania i gratulacje kierujemy do konsulatów - w ciągu niespełna tygodnia pracownicy MSZ wysłali ok. 480 000 pakietów! Przed nami najważniejsze - głosowanie!" - podał MSZ na Twitterze.

Jak głosować

Idąc na głosowanie, trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem. Tylko za jego okazaniem zostanie nam wydana karta do głosowania. Odbiór karty trzeba potwierdzić własnoręcznym podpisem na spisie wyborców.

Głosowanie polega na wybraniu jednego kandydata - postawieniu dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku "x", w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Głosować można od godz. 7 do godz. 21.

Jak głosować korespondencyjnie

Głosowanie korespondencyjne będzie się odbywało poprzez pakiet wyborczy. W pakiecie znajdować się będą:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • nakładka z alfabetem Braille’a, jeśli wyborca zażądał jej dołączenia w trakcie zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego

W dolnej części karty do głosowania będzie znajdowała się instrukcja, zgodnie z którą należy oddać głos. Następnie kartę z oddanym głosem trzeba włożyć do koperty z napisem "Koperta na kartę do głosowania" i zakleić ją. Zaklejoną kopertę wkładamy do koperty zwrotnej, na której powinien znajdować się adres i numer obwodowej komisji wyborczej.

Do koperty zwrotnej wkładamy też wypełniony formularz oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie. W tym dokumencie musi się znaleźć imię i nazwisko, numer PESEL oraz własnoręczny podpis.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek

Błędny link. Pod linkiem "lista stałych obwodów głosowania" wyświetlają się te odrębne (w szpitalach itd.), a pod "lista odrębnych obwodów głosowania" wyświetlają się stałe.

Dodaj ogłoszenie