https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory za pasem. Tasowanie mandatów w Radzie Powiatu Krakowskiego

Barbara Ciryt
Gmina Krzeszowice straci jednego z czterech radnych powiatowych. Zyska na tym okręg obejmujący Michałowice, Wielką Wieś i Zielonki, gdzie przybędzie piąty reprezentant. Jest to związane ze znacznym wzrostem ludności w okręgu obejmującym te trzy gminy.

Rywalizacja wśród kandydatów na radnych powiatowych w Krzeszowicach będzie większa niż dotychczas. Przyznają to sami radni. Od kilku kadencji jest ich czterech, ale w jesiennych wyborach jeden mandat ubędzie. Krzeszowice jako samodzielny okręg wyborczy nr 5 traci mandat, na rzecz okręgu nr 6 obejmującego trzy gminy na północy powiatu: Michałowice, Wielką Wieś i Zielonki. Tam jest obecnie czterech radnych, a od przyszłej kadencji będzie pięciu.

O konieczności wprowadzenia tych zmian zwróciła się do powiatu Teresa Rak, komisarz wyborczy w Krakowie. Rada Powiatu Krakowskiego jak dotychczas będzie składała się z 29 osób, ale układ mandatów się zmieni.

- Przedłożyłem radym projekt uchwały zmieniający liczbę mandatów w dwóch okręgach, która została przegłosowana. Jest to dla mnie kłopotliwe, bo mandat traci gmina Krzeszowice- mój okręg i można powiedzieć, że ubywa jedna czwarta także mojego mandatu - mówi Wojciech Pałka, starosta krakowski. - Kosztem Krzeszowic zwiększa się liczba mandatów w okręgu obejmującym Zielonki, Michałowice i Wielką Wieś, bo tam jest mocny wzrost liczby mieszkańców. Gdyby rada powiatu nie podjęła decyzji o przesunięciu mandatów między tymi okręgami, to zrobiłby to komisarz wyborczy - zaznacza starosta.

Zmiany są nieuniknione i wszyscy wskazują, że największy wpływ miała tu gmina Zielonki, gdzie w ostatnich latach liczba mieszkańców wzrastała lawinowo. Jak mówił nam wójt Zielonek Bogusław Król, gmina kilka lat wybijała się na tle Małopolski jako ta, która ma największy przyrost. W obecnej kadencji liczba mieszkańców przekroczyła 20 tysięcy. To oznacza duże zmiany także w samorządzie gminnym, bo Rada Gminy zwiększy się od jesiennych wyborów z 15 do 21 osób. Obecnie lawinowy wzrost liczby mieszkańców notuje gmina Wielka Wieś, będąca w tym samym okręgu wyborczym.

O ogromnym wzroście liczby mieszkańców w gminie Zielonki świadczy też fakt, że ta gmina nie ma sobie równych w powstawaniu nowych domów.

Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Gabriela Więcek-Kroczek podsumowując ubiegły rok pod względem ilości obiektów przyjętych do użytkowania wskazała, że w gminie Zielonki jest ich znacznie ponad 300. Podczas, gdy następne gminy Zabierzów i Skawina mają aż o sto obiektów mniej.

Cieszą się reprezentanci okręgu nr 6 obejmującego Zielonki, Wielką Wieś i Michałowice. - Liczby wskazują jasno, że nasz okręg się wzmacnia. Przybywa mieszkańców i mają prawo wybrać sobie reprezentantów w radzie -mówi Wojciech Bosak, radny z gminy Zielonki.

Te wyliczenia matematyczne rozumieją także inni radni, a jednak reprezentantom Krzeszowic żal utraty mandatu. - Krzeszowice to jedna z największych gmin w powiecie, a to ona tarci mandat. Zostaniemy zrównani pod względem ilości radnych z Zabierzowem, gdzie jest jednak znacznie mniej mieszkańców niż w Krzeszowicach - wskazuje radna Stanisława Grzęda. - Myślę, że warto zastanowić się nad nowym podziałem okręgów wyborczych w powiecie, ale to nie jest sprawa do rozstrzygania tuż przed wyborami, bo mogłaby wywołać spory, które nikomu przed wyborami nie są potrzebne - mówi.

Zwraca też uwagę, że dotychczas Krzeszowice były reprezentowane przez czterech radnych z czterech równych ugrupowań, a jednak współpracujących ze sobą. Stanisława Grzęda jest z PO, Janina Lasoń z Porozumienia Podkrakowskiego, Wojciech Pałka z PiS, a Jerzy Wnęk z PSL.

- Liczby są nieubłagane. Wiem, że w gminie Krzeszowice nie tylko nie przybywa mieszkańców, ale nawet ubyło w ostatnim czasie około 200 osób. Szkoda, bo te zmiany sprawią, że podczas wyborów będzie duża rywalizacja - zaznacza Janina Lasoń.

Radny Jerzy Wnęk podobnie jak starosta Pałka podkreśla, że każdy z obecnych radnych - ma świadomość, że przez zmiany traci jedną czwarta szans na ponowne zdobycie mandatu radnego. - W gminie nie przybywa mieszkańców. Nie pamiętam nawet kiedy w samym mieście powstawał jakikolwiek nowy blok. Taki widok oglądałem chyba ostatni raz w dzieciństwie. W podkrzeszowickich wioskach powstają nowe domy, ale jak widać to za mało - mówi Jerzy Wnęk.

Wyborczy podział powiatu

Powiat krakowski w 2002 r. podzielono na osiem okręgów wyborczych.

Okręgi i liczba mandatów

1. Czernichów, Liszki: 3 mandaty (łączna liczba mieszkańców na koniec ubiegłego roku: 30937);

2. Igołomia-Wawrzeńczyce, Mogilany, Świątniki Górne: 3 mandaty (liczba mieszkańców 30996);

3. Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki: 3 mandaty (liczba mieszkańców 28305);

4. Iwanowice, Jerzmanowice-Przeginia, Skała, Sułoszowa:
4 mandaty (liczba mieszkańców 36 338);

5. Krzeszowice: jest 4 mandaty - będzie 3 mandaty (liczba mieszkańców 31750);

6. Michałowice, Wielka Wieś, Zielonki:
jest 4 mandaty - będzie 5 mandatów (liczba mieszkańców 42750);

7. Skawina: 5 mandatów (liczba mieszkańców 42056);

8. Zabierzów: 3 mandaty (liczba mieszkańców 25701).

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytelnik
Radni są coraz gorsi od 1992 roku. Obecnie jak daje się zauważyć, większość nie czyta materiałów
na sesje, podczas komisji RADNI POWIATU patrzą na zegarki bo kupują bilet parkowania za 3 zł
i gonią do aut. Postrzeganie spraw wyłącznie dot ich okręgu wyborczego a myślenie perspektywiczne to pojęcie nie zrozumiałe. Przed wyborami latają jak z dynamitem w ...... bo uważają że wyborcy to matoły i można im wciskać ciemnotę.
Diety są za wysokie, to wynagrodzenie jak za etat a praca żadna .
To ma być dieta a nie drugie miejsce pracy. W głowach się poprzewracało.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska