18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybudowali domy, mają problem z VAT [INTERWENCJA]

Wojciech Chmura
Jeden z nowych domów w gminie Gródek nad Dunajcem
Jeden z nowych domów w gminie Gródek nad Dunajcem Archiwum Urzędu Gminy Gródek nad Dunajcem
Samorządy gminne, które wybudowały domy dla ofiar osuwisk po ulewach w czerwcu 2010 roku, mają teraz poważny problem przy przekazywaniu poszkodowanym na własność: muszą zapłacić pokaźny podatek.

Jeżeli coś Cię denerwuje lub przeszkadza w Twoim mieście, daj nam znać! Dziennikarze "Gazety Krakowskiej" zajmą się problemem! Czekamy też na Twoje opinie, uwagi a także zdjęcia i wideo - pisz e-maila na adres [email protected], dzwoń - tel. 12 6 888 301. Do Twojej dyspozycji jest też profil "Gazety Krakowskiej" na Facebooku.

Tak jest na przykład w Gródku nad Dunajcem i Kłodnem (gm. Limanowa), słynnym na całą Polskę z licznych medialnych relacji z kataklizmu i wizyty premiera Donalda Tuska.

- Przy odbudowie domów z rządowych środków powodziowych można było wybrać wariant taki, że sami poszkodowani biorą to na siebie i rozliczają się fakturami - przypomina wójt Gródka Józef Tobiasz. - U nas jednak zawalały się na osuwiskach domy ludzi, którzy nie byli w stanie na własną rękę podjąć się budowy. Musieliśmy to zrobić za nich i teraz.

Nie wiedział, jak twierdzi, że przy przekazaniu budynków na własność poszkodowanym, gmina będzie musiała zapłacić ośmioprocentowy podatek VAT od wartości domu.

- A nasza gmina nie ma na to pieniędzy - dodaje wójt Tobiasz.

W przypadku Gródka nad Dunajcem chodzi o siedem domów, wartości ok. 2 mln zł. Podatek VAT to ponad 160 tys.

- Szukaliśmy rozwiązania u naszych prawników, potem sprawa trafiła do wojewody, następnie do ministra spraw wewnętrznych i administracji, aż w końcu do ministra finansów. Na razie bez odpowiedzi - narzeka Tobiasz.

W Gródku doszły jeszcze kłopoty ze stanem prawnym nieruchomości na osuwiskach, które poszkodowani powinni oddać gminie w zamian za nowe domy. Z tego powodu aż pięć z siedmiu domów pozostaje niezasiedlonych. Gmina Limanowa powinna odprowadzić aż pół miliona złotych podatku od 17 nowych domów w Kłodnem.

- Wykładnia prawna co do podatku VAT w ustawie specjalnej nie jest jasna i uregulowana - zauważa wójt Władysław Pazdan. - Czekamy wszyscy na rozstrzygnięcie. Wojewoda zbierał po gminach informacje, jaka jest skala finansowa tego podatku, więc może coś się ruszy.

W Kłodnem ludzie mieszkają w nowych domach, ale ciągle nie na swoim.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!
 
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska