Historia dworu w Rożnowie
Dwór w Rożnowie powstał na początku XIX w., najprawdopodobniej z fundacji Wielopolskich lub Dobrzyńskich. Zakłada się, że nowy budynek powstał na pozostałościach renesansowego dworu zbudowanego przez hetmana Jana Tarnowskiego i Barbarę Zawiszównę.
W XIX w. pozostawał własnością Dobrzyńskich, a ich majątek składał się wtedy z Rożnowa, Radziejowic, Zagórza i Łazisk. W 1882 r. nabyli go od Dobrzyńskich hrabia Stadnicki i Bogumiła z Łubieńskich. W rękach Stadnickich majątek pozostawał do 1946 r., kiedy to został przejęty dekretem PKWN tzw. reformą rolną przez państwo.
W początkach lat 1960-tych własność przeszła na Zakłady Przemysłu Skórzanego “Radoskór” z Radomia, które rozbudowując założenie zaadaptowały go na ośrodek kolonijno-wczasowy. W 1997 r. dwór został sprzedany prywatnemu nabywcy i w jego rękach pozostaje do dnia dzisiejszego. Cały kompleks dworski można jedynie oglądać zza ogrodzenia, gdyż jest to obecnie własność prywatna i niestety nie jest udostępniona dla lokalnej społeczności oraz turystów. Mimo to można stwierdzić, że jest to jeden z najpiękniejszych tego typu budynków w okolicy a nawet w Małopolsce.
Niesamowite malowidła naścienne
To co robi największe wrażenie to wnętrza. W pomieszczeniach zachowana jest wyjątkowa zabytkowa dekoracja malarska z początku XIX wieku.
- W dwóch salach polichromia ścienna z przedstawieniami miast, scen symbolicznych i rodzajowych. W supraportach uwidocznione są podobizny wybitnych reprezentantów polskiej nauki doby staropolskiej. W salonach na ścianach widnieje osiem widoków Paryża, a w gabinecie znajdują się spersonifikowane cztery pory roku oraz sceny rodzajowe o patriotycznej wymowie z ułanami księcia Józefa Poniatowskiego - czytamy na stronie opiekunki obiektu, która zajmuje się sprzedażą - Dominiki Dąbrowskiej.
Malowidła te przepisywane są polskiemu malarzowi epoki romantyzmu - Michałowi Stachowiczowi, znanemu z podobnych realizacji dekoracyjnych w Krakowie i we dworze w Rząsce.
Dwór Stadnickich w Rożnowie szuka nowego właściciela
Wspaniały, zabytkowy(obiekt wraz z parkiem zostały wpisane do rejestru zabytków w 1970 roku.) dwór, który popada w ruinę został wystawiony na sprzedaż za blisko 4 mln zł. Posiadłość znajduje się na działce o wielkości blisko 2 hektarów. Jest tam budynek pałacowo-dworski o pow. 850 m2, budynek gospodarczego o pow. 380 m2, dawny budynek hotelowy o pow. 556 m2. Całość otacza piękny zabytkowy ogród i park ze starodrzewem, w którym rosną stare dęby i lipy, a cały teren jest ogrodzony.
Wszelkie zmiany, remonty, adaptacje wymagają konsultacji z konserwatorem zabytków. Jego obecna cena wraz terenem to 3 mln 900 tys. zł. Czy znajdzie się kupiec, który zainwestuje w tą zabytkową perłę i da jej nowe życie?
Władze gminy myślą o wykupieniu obiektu jeśli znaleźliby partnera
Władze gminy Gródek na Dunajcem rozważają zakup zabytkowego dworu w Rożnowie, który obecnie znajduje się w prywatnych rękach. To tylko plany, a realizacja mogłaby okazać się możliwa pod warunkiem, że znajdzie się inwestor strategiczny. Wójt rozpatrywałby partnerstwo z jakąś instytucją podległą marszałkowi województwa małopolskiego. Interesujący dwór, który kiedyś należał do słynnego rodu Stadnickich kilka razy zmieniał właściciela.
