https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sala koncertowa, kręgielnia i bilard w stodole w Korzennej. Rekonstrukcja obiektu zbliża się ku końcowi. Obok znajduje się zabytkowy dworek

Joanna Mrozek
Sala koncertowa, kręgielnia i bilard w stodole w Korzennej. To już ostatni etap prac
Sala koncertowa, kręgielnia i bilard w stodole w Korzennej. To już ostatni etap prac Damian Radziak
Stodoła przy dworze w Korzennej został odbudowana. Uzupełni zabudowę dworską oraz zostanie zaadaptowana na salę koncertowej, a także lokal na wynajem pod organizację uroczystości prywatnych, chrzcin, komunii a nawet przyjęć weselnych. Koszt inwestycji to ponad 2,8mln zł. Zostały ostatnie prace.

W Korzennej zrekonstruowali stodołę z salą koncertową

Rekonstrukcja dawnej stodoły w Korzennej na terenie założenia parkowo-dworskiego dobiega końca. Gotowy jest budynek główny oraz przewiązka łącząca go z restauracją. Do zakończenia robót pozostały już tylko drobne prace wykończeniowe i porządkowe.

Budynek wykorzystywany będzie przede wszystkim jako sala koncertowa na 250 miejsc. W piwnicy ma być kręgielnia i sala bilardowa. Budynek ma również stylową przewiązkę, która można przejść do sąsiadującej z nim restauracji.

Damian Radziak

Rekonstruowany obiekt z dawnymi funkcjami nie będzie miał nic wspólnego. Przekonuje o tym chociażby jakość wykonania. Dominującym materiałem wykończeniowym jest drewno. Okna wyposażone są w eleganckie okiennice z metalowymi okuciami. Okazale prezentuje się strop z drewnianymi konstrukcjami. Na ścianach wiszą kinkiety, a u sufity estetyczne lampy.

Dominuje drewno
Dominuje drewno
UG Korzenna

Niebawem rozpoczną się procedury związane z odbiorem technicznym budynku, które są warunkiem jego użytkowania.

- Odbudowa stodoły to niejako dokończenie rewitalizacji założenia parkowo dworskiego dokonanej przed laty. Wówczas możliwości finansowe nie pozwalały na odbudowę stodoły, która była integralną częścią dworu. Gdy pojawiła się taka możliwość, gmina zleciła przygotowanie koncepcji, a następnie opracowano projekt - przypomina Leszek Skowron, wójt Korzennej.

Przetarg na wykonanie inwestycji ogłoszony przez gminę nie spotkał się z zainteresowaniem oferentów. Wyznaczonym terminie nie wpłynęła żadna oferta. W tej sytuacji gmina skorzystała z przewidywanej prawem możliwości wyłonienia wykonawcy z wolnej ręki.

Finał powinien nastąpić już niebawem.

Park dworski w Korzennej pełen historii i atrakcji

Zabytkowy dwór, jak i resztę zespołu parkowego datuje się na koniec XVIII wieku. Po wyremontowaniu obiektów w jednym z nich znajduje się restauracja, a drugim siedziba Centrum Kultury w Korzennej oraz Gminna Biblioteka Publiczna.

Teren parkowo-dworski w Korzennej
Teren parkowo-dworski w Korzennej
Damian Radziak

Przy dworze w Korzennej urządzono park ze spacerowymi alejkami, małymi stawami, małą architekturą i urządzeniami zabawowymi dla dzieci. W upalne dni wytchnienie można znaleźć w tężni solankowej, która architektonicznie nawiązuje do dworu. Warto wybrać się na przechadzkę po „Wąwozie historii”, by w alei drzew poznać historyczne i legendarne postaci o kluczowym znaczeniu dla gminy, które w formie drewnianych figur pozostawili po sobie artyści-rzeźbiarze uczestniczący w plenerowych warsztatach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska