https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tu żył i tworzył Krzysztof Penderecki. Lusławice były dla Mistrza miejscem, w którym komponował i odnajdywał równowagę sadząc... drzewa

Paweł Chwał
Opracowanie:
Dwór w Lusławicach przez blisko pół wieku był dla Krzysztofa Pendereckiego drugim domem i miejscem, w którym odpoczywał i tworzył swoje dzieła
Dwór w Lusławicach przez blisko pół wieku był dla Krzysztofa Pendereckiego drugim domem i miejscem, w którym odpoczywał i tworzył swoje dzieła Archiwum
Minęło właśnie pięć lat od śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Wybitny, światowej sławy kompozytor przez blisko pół wieku był mocno związany z Lusławicami. Podupadły dwór z zaniedbanym parkiem stał się jego drugim domem – ulubionym miejscem na Ziemi, w którym nie tylko odpoczywał , ale również komponował swoje arcydzieła i sadził ukochane drzewa.

Posiadłość w Lusławicach z bogatą historią

Dwór w Lusławicach ma długą historię. Pierwsza wzmianka o dobrach lusławickich pojawiła się w kronikach w XIII wieku. Trzy stulecia później zamieszkał tu filozof i teolog Faustyn Socyn – przywódca duchowy arian, którego grobowiec znajduje się na terenie założonego przez Krzysztofa Pendereckiego arboretum. W latach 30-tych ub. wieku w dworze lusławickim przebywał Jacek Malczewski, który założył tu szkółkę dla szczególnie uzdolnionych dzieci wiejskich.

W 1974 roku podupadający dwór kupili Pendereccy. Budynek sypał się, od wilgoci zgniły podłogi, w pobliskim lamusie zawalone były stropy. 16-hektarowy park zarastał bezwartościowymi samosiejkami. Artysta wraz z małżonką zmienili to miejsce nie do poznania. Stworzyli piękny park z zachwycającym arboretum.

Pendereccy za ochronę polskiego krajobrazu w swojej posiadłości zostali uhonorowani m.in. wyróżnieniem „Genius loci Polonia”.

- Lusławice to było moje dziecko. To było moje marzenie, żeby zostawić coś po sobie na tej ziemi – mówił Krzysztof Penderecki.

Mistrz sadził drzewa. Przywoził je z całego świata

W arboretum, które powstało na bazie dworskiego starodrzewu, miejsce znalazły unikatowe w naszym kraju odmiany drzew, przywiezione przez Krzysztofa Pendereckiego z różnych kontynentów i egzotycznych często rejonów świata.  W ogrodzie i parku rośnie 1800 gatunków drzew i krzewów. Cały teren zajmuje ponad 30 hektarów.

- Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną - przekonywał Krzysztof Penderecki.

Innym razem wyznał: „Zbudować własny ogród tak jak buduje się w muzyce partyturę – dźwięk po dźwięku, strona po stronie: to był mój wymarzony cel”.

Sala koncertowa obok zabytkowego parku

Nieopodal dworu i parku w Lusławicach funkcjonuje Europejskie Centrum Muzyki, powstałe w latach 2010-2012 roku. Jest to miejsce spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki. Sercem obiektu jest sala koncertowa dla 650 słuchaczy oraz estrada o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Jest również biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne (m.in. sale ćwiczeń), pracownie instrumentalne, sala kameralna i konferencyjna. W środku znajduje się także ekspozycja poświęcona wybitnemu kompozytorowi.

Kilka lat temu zespół dworsko-parkowy przeszedł pod pieczę państwa.

Weekendowe spacery po parku i arboretum

Zarówno park i arboretum, jak i siedziba Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego są udostępnione dla zwiedzających. Co jakiś czas można też zobaczyć od środka sam dwór.

Oprowadzanie z przewodnikiem odbywa się w weekendy. Zarówno w soboty, jak i w niedziele rozpoczyna się o godz. 15. Bilety kosztują:

  • 27 zł/normalny,

  • 17 zł/ulgowy,

  • 10 zł/posiadacze Ogólnopolskiej Karty Seniora (za okazaniem).

Szczegóły i rezerwacja na stronie internetowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (penderecki-center.pl).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska