Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach to leży na terenie 16-hektarowego parku i obejmuje ponad 2000 gatunków unikalnych w skali Europy drzew i krzewów. W otoczeniu parku stoi zabytkowy dwór z XVIII wieku oraz sąsiadujący z nim XVI-wieczny Lamus, a także Mauzoleum Fausta Socyna.
W XVI–XVII wieku w posiadłości mieszkali bracia polscy, a w dwudziestoleciu międzywojennym - malarz Jacek Malczewski, który założył tam szkółkę dla szczególnie uzdolnionych wiejskich dzieci. W 1974 roku niszczejący zabytek kupił Krzysztof Penderecki wraz z żoną Elżbietą, zmieniając to miejsce nie do poznania.
Arboretum w Lusławicach IX. symfonią Pendereckiego
Kompozytor projektował nie tylko ułożenie nut na pięciolinii, ale i nasadzenia drzew i krzewów, przewidując, jak będą wyglądały za kilka dekad. - Sadzenie drzew to moje stałe, ulubione zajęcie. Bez tego nie znalazłbym równowagi. Drzewa zostaną - przekonywał Krzysztof Penderecki.
Tworzenie arboretum zajęło Pendereckiemu ponad 40 lat, nazywane jest jego dziełem życia i symboliczną IX. symfonią. Park obejmuje ponad 2000 gatunków drzew i krzewów.
Nieopodal dworu i parku w Lusławicach funkcjonuje Europejskie Centrum Muzyki, powstałe w latach 2010-2012 roku. Jest to miejsce spotkań młodych adeptów muzyki z mistrzami sztuki wykonawczej i kompozytorami, a także wybitnymi postaciami szeroko pojętej humanistyki. Sercem obiektu jest sala koncertowa dla 650 słuchaczy oraz estrada o powierzchni 200 metrów kwadratowych. Jest również biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne (m.in. sale ćwiczeń), pracownie instrumentalne, sala kameralna i konferencyjna.
Dwór Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach można zwiedzić
Zarówno arboretum, jak i siedziba Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego są udostępnione dla zwiedzających. 23 listopada, w dniu urodzin wybitnego kompozytora, będzie natomiast okazja do zwiedzenia lusławickiego dworu mistrza w ramach Dnia Otwartego ECM KP – KOSMOGONIA. Liczba miejsc na zwiedzanie jest ograniczona.
Audioprzewodniki dla turystów zagranicznych w Kopalni Soli Bochnia

Bądź na bieżąco i obserwuj
- W Tarnowie budują kolejnego McDonald'sa. Tym razem przy DK 94!
- Mieszkanki Tarnowa i okolic są najpiękniejsze! Te zdjęcia to potwierdzają
- Wyniki matur w szkołach Tarnowa. Jak wypadły licea, technika, artyści i sportowcy?
- Tajemnice krypty Ostrogskich. Zaskakujące odkrycia w sarkofagach właścicieli Tarnowa
- Tarnów i region przeżywały biblijny potop początkiem czerwca 2010 roku
- Tak zmieniała się moda na ulicach Tarnowa według zdjęć z Google Street View