Diabeł wrócił do Szalowej
Słynny szalowski diabeł wrócił na swoje miejsce, czyli na fronton tamtejszego zabytkowego kościółka. Prace konserwatorskie trwały kilka miesięcy, kosztowały ponad 40 tysięcy złotych. Część pieniędzy pochodziła z dotacji z urzędu marszałkowskiego. Rzeźba przedstawiająca św. Michała gładzącego złego ducha zyskała na kolorze, ale i wyglądzie. Konserwatorzy ucięli diabłu czerwony, wystający język, bowiem w trakcie prac okazało się, że został on dorobiony. Dziełu przywrócono więc pierwotny wygląd. (hga)
Biecki „witacz” jest już gotowy
Na bieckiej obwodnicy zakończyły się prace przy muralu. Teraz przyjezdnych wita... kat. (hga)
Zebrali 15 ton makulatury
A W MZS nr 5 w Gorlicach od lat organizowana jest zbiórka makulatury. Celem tegorocznej akcji było zachęcenie uczniów do selektywnego zbierania surowców wtórnych i dbania o środowisko naturalne. Na pochwałę zasługują nie tylko uczniowie, ale i rodzice, którzy aktywnie włączyli się w akcję i wspomagali swoje dzieci w przywiezieniu makulatury do szkoły. Tym razem zebrano wspólnie aż 15 ton surowca. Na uroczystym apelu uczniowie, którzy przynieśli powyżej 50 kg makulatury, zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Wszyscy uczniowie w nagrodę za postawę godną naśladowania dostali zdrowe jabłuszka. Najwięcej makulatury w poszczególnych klasach zebrali: klasy I -III: Joachim Krok - 285 kg z klasy II a, Aurelia Zastępa - 255 kg z klasy III a oraz Oskar Weron - 218 kg z klasy III a, klasy IV-VI: Piotr Pamuła - 450 kg z klasy IVa, Jakub Nowak - 232 kg z klasy VI b oraz Karol Stępniowski - 223 kg z klasy IV b. Gimnazjum: Weronika Siewiera - 259 kg z klasy III b, Dawid Janowski - 241 kg z klasy III a oraz Hubert Siarkowicz 212 kg z klasy III a. (POD)
W poszukiwaniu smaku piernika
Pachniał korzennymi przyprawami, przekładany powidłem i oblany prawdziwą czekoladą - legendarny piernik kasztelański. Zakład cukierniczy Kasztelanka nie istnieje od lat, ale wspomnienie produkowanego tam piernika powraca. Choć wielu próbowało - nikomu nie udało się odtworzyć smaku piernika. Stąd pojawił się pomysł, by jednak powalczyć i spróbować wrócić do tradycji - w Bieczu ogłoszony został konkurs „Szukamy smaku bieckiego piernika”. Do kapituły konkursowej zaproszone zostały przede wszystkim osoby, które pracowały niegdyś w Kasztelance. Na jej czele stoi Ewa Wachowicz. Konkurs skierowany jest w zasadzie do wszystkich chętnych - gospodyń domowych, kół i stowarzyszeń, a także firm. Finał przewidziany został na połowę grudnia. (hga)
Uderzył w bariery, uciekł do lasu
W Biesnej kierowca audi stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne bariery energochłonne. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że po wszystkim po prostu uciekł do pobliskiego lasu. Do akcji poszukiwawczej zostali zaangażowani druhowie. W międzyczasie policjanci ustalili, że właścicielem samochodu jest mieszkaniec Kąśnej Dolnej. Pojechali więc pod wskazany adres. Na miejscu zastali nietrzeźwego mężczyznę. Przyznał, że to on kierował autem, a kolizja była efektem wtargnięcia sarny na jezdnię. Oznajmił, że alkohol wypił w domu, do którego przywiozła go rodzina. Okazało się, że ma 1,3 promila w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, rozbity samochód został odholowany na parking strzeżony. (hga)
Nowa droga pod choinkę
W Łużnej trwają przygotowania do odbudowy drogi gminnej Wola Łużańska - Granice. Roboty mają zostać wykonane do połowy grudnia. Gmina szuka właśnie wykonawcy - został ogłoszony przetarg. (hga)
Budżetowe plany z gorlickim akcentem
W projekcie budżetu Małopolski na przyszły rok znalazły się dwa drogowe zadania: modernizacja drogi wojewódzkiej Gorlice - granica państwa oraz Gorlice - Moszczenica. (hga)
Bezpłatna pomoc prawna od stycznia
Punkty znajdować się będą w Gorlicach, Bieczu, Bobowej i Łosiu - mówi starosta gorlicki Karol Górski. - Będą w nich udzielane bezpłatne porady prawne przez adwokatów i radców prawnych na podstawie umów zawartych z powiatami. Organizacja punktów porad prawnych odbywa się w oparciu o ustawę z 5 sierpnia 2015 roku. Ta ściśle określa osoby mogące korzystać z tej pomocy oraz jej zakres. Na darmowe porady prawników będą mogły liczyć osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, jak również te, które skończyły już 65 lat. Ustawodawca przewidział też, że z pomocy będą mogli skorzystać posiadacze karty dużej rodziny oraz kombatanci.
Porady będą udzielane gorliczanom w urzędzie miejskim, na parterze, w pokoju numer 2. Prawnicy będą do dyspozycji od poniedziałku do piątku, od godziny 16 do 20. W tym samym czasie będzie można spotkać się z adwokatem lub radcą prawnym w Bobowej. Tu również punkt porad zlokalizowany zostanie w budynku urzędu miejskiego. Biecki punkt otwarty będzie w dni robocze od godziny 14 do 18, w budynku przy ulicy Tysiąclecia 3. W Łosiu, gdzie również prawnicy pracować będą od poniedziałku do piątku, od godziny 15 do 19, trzeba będzie udać się do remizy OSP. (lek)
Młodzi Łemkowie na scenie
To będzie pierwszy taki festiwal w Gorlicach. 21 listopada, w sali teatralnej Gorlickiego Centrum Kultury odbędzie się I Festiwal Łemkowskiej Autorskiej Twórczości - „Mołoda Łemkowyna”. Pomysłodawcą festiwalu jest obecny przewodniczący Stowarzyszenia Ruska Bursa, Paweł Małecki.
- Główną ideą festiwalu jest propagowanie nowych treści muzycznych w języku łemkowskim - mówi Małecki. - Chcemy też przypomnieć, że wiele utworów, na przykład bardzo znana pieśń „Pid oblaczkom”, to nie łemkowski folklor, lecz współczesna twórczość autorska - dodaje.
Na scenie zaprezentuje się siedmiu wykonawców. Odbędzie się również koncert galowy, w czasie którego widzowie zobaczą pięciu wykonawców, znanych już miłośnikom muzyki. Organizatorami festiwalu jest Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, a współorganizatorami Urząd Miejski w Gorlicach - fundator nagrody burmistrza oraz Gorlickie Centrum Kultury. (lek)
Kładka długa na 30 metrów
Trwa budowa kładki pieszo-jezdnej w Sękowej. Stara, ponad 30-letnia, była już w kiepskim stanie technicznym. Drogowcy wyburzyli stare filary. Aby ułatwić mieszkańcom poruszanie się, wybudowano prowizoryczną, drewnianą kładkę. Nowa przeprawa będzie miała ponad 30 metrów długości i ponad pięć szerokości oraz nośność 20 ton. (hga)
Kuchnia bogatsza w wyposażenie
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Libuskiej zdobyło 1,5 tys. zł. Kupili sprzęt do kuchni w Domu Strażaka. (hga)
Sprzęt medyczny dla domu pomocy
Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce dostał nowy sprzęt medyczny. Do placówki trafił między innymi nowy aparat do EKG, ssak medyczny, specjalistyczne wagi, wózki toaletowo-prysznicowe, specjalny fotel obrotowy do wanny, aparaty do sztucznego oddychania oraz resuscytacji pacjentów. Zakupy były możliwe dzięki dofinansowaniu z programów zewnętrznych. Dom zyskał nie tylko sprzęt, bowiem jedna z pracujących tam pielęgniarek przeszła specjalistyczne szkolenie z zakresu pielęgniarstwa psychiatrycznego. DPS w Klimkówce opiekuje się głównie osobami chorymi psychicznie. (hga)
Klimkówka jak sadzawka
Susza jest coraz bardziej widoczna na Klimkówce. Na cofce od strony Uścia Gorlickiego wody nie ma od dawna, najdalej wysunięta część zaczyna porastać trawą. W tej chwili napełnienie zbiornika wynosi około 10 milionów metrów sześciennych, rezerwa - ponad 32 miliony. Dla porównania 1 listopada było to odpowiednio ponad 11,5 miliona oraz 30 milionów metrów sześciennych wody. Odpływ ze zbiornika utrzymywany jest na poziomie dwóch metrów na sekundę. (hga)
Ponad dwa promile za kółkiem
Ponad 2,5 promila alkoholu miał kierowca opla astry, mieszkaniec Moszczenicy. Jechał „wężykiem”. Grozi mu do dwóch lat więzienia. (hga)
Szukają chętnych do gaszenia
Druhowie z OSP w Ropie szukają chętnych, którzy chcieliby zasilić ich szeregi. Wystarczy mieć skończone 18 lat i dobrą kondycję psychiczną oraz fizyczną. Nowicjusze mogą skorzystać z licznych szkoleń i kursów doszkalających. (hga)
Sarny uciekły, auta są do naprawy
Zwierzęta na drodze to zmora kierowców. W Ropie sarna wpadła pod koła jadącego mitsubishi. Zwierzę uciekło, ale auto wpadło do rowu. Podobnie było w Moszczenicy. Tu remontu wymaga ford galaxy. (hga)