Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki podczas prac rolniczych. Policja apeluje o ostrożność

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Lato i jesień to czas intensywnych prac polowych. W związku z tym na drogach często można spotkać maszyny rolnicze. W powiecie dąbrowskim zaledwie w ciągu tygodnia doszło już do dwóch zdarzeń z udziałem takich pojazdów. Policjanci apelują o ostrożność.

Ostatnio w godzinach nocnych na drodze krajowej nr 73 doszło do zdarzenia drogowego, w którym brały udział dwa samochody osobowe oraz ciągnik rolniczy wraz z naczepą. Kierująca lanosem jadąc od Tarnowa w kierunku Dąbrowy Tarnowskiej w miejscowości Żelazówka nie zachowała szczególnej ostrożności oraz odległości między pojazdami i najechała na tył przyczepy ciągnika rolniczego, po czym siła odbicia spowodowała jej przejazd na przeciwległy pas ruchu w wyniku czego doszło do zderzenia z jadącym z naprzeciw kierującym toyotą.

W tym samym dniu do policjantów Referatu Ruchu Drogowego KPP w Dąbrowie Tarnowskiej zgłosiła się kobieta, która przedstawiła zajście z dnia 6 sierpnia, gdzie idąc poboczem jezdni musiała uciekać do rowu melioracyjnego ze względu na jadący kombajn zbożowy z podpiętym hederem. Na szczęście w obu przypadkach nikomu nic poważnego się nie stało.

Policjanci apelują również do właścicieli maszyn rolniczych, żeby sprawdzali ich stan przed wyjazdem na drogi. Np. to czy pojazd ma sprawne oświetlenie albo układ hamulcowy. Powinni też pamiętać, że podczas jazdy po drogach publicznych nie mogą zagrażać innym kierowcom. Zgodnie z art. 61 i 66 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, żaden pojazd poruszający się po drodze publicznej nie może zajmować więcej niż jednego pasa ruchu. Rolnik poruszający się kombajnem po drogach publicznych ma zatem obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu hedera i transportowania go na specjalnym wózku. Poruszanie się z zamontowanym z przodu kombajnu hederem powoduje, że kierujący łamie zasadę zajmowania tylko prawego pasa jezdni oraz dopuszczalnej normy szerokości pojazdu. Ponadto, pojazd wolnobieżny, czyli taki, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z tyłu powinien mieć wyróżniający go odblaskowy trójkąt, widoczny zwłaszcza w nocy. Jeśli chodzi o ciągnik rolniczy, podczas transportu na przyczepie siana, bel słomy czy innych ładunków, powinny być one odpowiednio zabezpieczone przed przesuwaniem i przetaczaniem. Gdy ładunek wystaje więcej niż 0,5 m poza obrys pojazdu, musi być na końcu oznakowany.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Pierwsza pomoc. Kiedy i jak używać defibrylatora?

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska