Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedziele 2018: Zakaz pracy czy prawo do wolnej niedzieli

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Zakaz handlu w niedziele 2018: Zakaz pracy czy prawo do wolnej niedzieli
Zakaz handlu w niedziele 2018: Zakaz pracy czy prawo do wolnej niedzieli archiwum Polska Press
Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę „kompromisowej” ustawy ograniczającej handel w niedziele, od marca sklepy będą otwarte jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, a od przyszłego roku - tylko w ostatnią. W roku 2020 w życie ma wejść niemal pełny zakaz.

Przyjęte rozwiązania krytycznie oceniają działacze drugiej po „S” największej centrali związkowej - OPZZ. Zdaniem Jana Guza, szefa tej organizacji, pełen dziur zakaz nie zagwarantuje wolnych niedziel wielu pracownikom, a przez to nie spełni swej roli. W zgodzie z ustawą pracować w niedzielę będą np. zatrudnieni na stacjach paliw, w piekarniach, kwiaciarniach, kioskach, sklepach z pamiątkami, a także w placówkach ulokowanych na dworcach i w hotelach.

- O wiele skuteczniejszy byłby zapis w kodeksie pracy, że każdy pracownik może pracować maksymalnie w dwie niedziele w miesiącu - przekonuje Guz, który uzyskał w tej kwestii wsparcie organizacji pracodawców (m.in. BCC) w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał od 1 marca 2018 roku w drugą i trzecią niedzielę miesiąca. Sprawdź, które niedziele będą wolne, a w które niedziele zrobisz zakupy.Zobacz także: Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. "To wieloletni postulat Solidarności"Sejm/x-news

Zakaz handlu w niedziele. Które niedziele będą wolne, a w kt...

OPZZ postuluje, by praca w niedziele była w pełni dobrowolna. Co najistotniejsze: zasady miałyby być identyczne dla wszystkich grup zawodowych.

- Nie może to być tylko handel i w tym handlu tylko jeden sektor - dużych marketów. Zasady muszą obowiązywać wszystkich - przekonuje Guz. Jego zdaniem będzie jawną niesprawiedliwością, jeśli „pani czy pan sprzedawca będą mieli wolne, a pracownicy przygotowujący i podający posiłki w restauracji zostawią w domu dzieci, by harować”.

OPZZ domaga się za pracę w niedzielę wynagrodzenia w wysokości „250 proc. normalnej stawki zaszeregowania pracownika” - we wszystkich zawodach.

Tymczasem szef „S”, Piotr Duda, wyjawił w wywiedzie dla „DGP”, że związek przygląda się uważnie zasadom zatrudnienia w innych branżach - celem jest rozszerzenie zakazu pracy w niedziele na inne branże.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Jak walczyć ze świątecznymi kaloriami?

Źródło: Tarnowskie Media sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska