Zespoły z różnych krajów
Głównym punktem każdego festiwalu folkloru ziem górskich jest konkurs festiwalowy, w którym zaproszone do występów zespoły walczą o złote, srebrne i brązowe ciupagi.
W tym roku publiczność będzie mogła oklaskiwać góralskie zespoły z Bułgarii, Hiszpanii, Indii, Macedonii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji, Węgier i Włoch, a także polonijny zespół „Ślebodni” z USA. Międzynarodowy skład uzupełnią polskie zespoły, które zakwalifikowały się końcem lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zespół Regionalny „Górale Łąccy” z Łącka z programem „Wesele łąckie”, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej z programem „Pierzyniec u Jakubca”, Zespół Regionalny „Mystkowianie” z Mystkowa z programem „Muzyka na śmigurt” oraz Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowego Targu z programem „Zielone Świątki”. Wszyscy uczestnicy oceniani będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej.
Koncerty z okazji jubileuszu
Z uwagi na złote gody zakopiańskiego festiwalu, w programie oprócz występów konkursowych znalazły się także koncerty, które zabiorą widzów w sentymentalną podróż przez historię Festiwalu. Podczas dwóch z nich, zatytułowanych „Złote ciupagi”, zobaczymy dotychczasowych laureatów tej prestiżowej nagrody z Bułgarii, Węgier, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii , a także z Polski („Podegrodzie”, „Kasinianie - Zagórzanie”). - Zespół „Podegrodzie” zdobył nagrodę podczas pierwszego Festiwalu w 1968 r. - mówi Joanna Staszak, dyrektor festiwalu.
Zespoły będą występować w namiocie festiwalowym na górnej Równi Krupowej. Koncert inauguracyjny będzie w niedzielę o godz. 18 (wcześniej o godz. 11.30 przejdzie Krupówkami korowód wszystkich zespołów festiwalowych).
Wydarzenia towarzyszące
Jak co roku, występom festiwalowym towarzyszyć będzie wiele innych wydarzeń w wiosce festiwalowej na Równi Krupowej. Nowością będzie Jarmark Św. Cecylii, czyli targowisko instrumentów. Przybędą twórcy instrumentów z całej Polski, a też ze Słowacji, Ukrainy i Turcji. Zaprezentują dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola i wiele innych.
Nad tegorocznym festiwalem patronat honorowy objął prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda.
Wybieramy góralkę i górala
W trakcie festiwalu, tradycyjnie już odbędzie się także plebiscyt „Gazety Krakowskiej” na najpiękniejszą góralkę, najswarniejszego górala i najlepszy zespół festiwalu-laureata publiczności. Nasza zabawa wystartuje w poniedziałek i zakończy się w sobotę. Wyniki zostaną ogłoszone na koncercie finałowym w sobotę.
Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polskapress Grupa, wydawca „Gazety Krakowskiej”.
Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na stronie festiwale.zakopane.pl.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!