Oddziały Chorób Wewnętrznych w „Żeromskim” od dawna potrzebowały modernizacji. Dlatego, jak podkreśla dyrekcja szpitala, koniec remontu to przełomowy moment.
Pacjenci mają teraz do dyspozycji zomodernizowane sale, odmalowane i wyposażone w nowe meble i łóżka. Wymieniono posadzkę i zamontowano nową wentylację. Każda sala ma dostęp do toalety - również odnowionej.
- Teraz to nowoczesne oddziały, które spełniają najwyższe standardy europejskie - mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. Żeromskiego.
Zostały wyremontowane dwa z trzech oddziałów chorób wewnętrznych. Zmieści się tam 74 pacjentów. Z nowych pomieszczeń będą korzystali już od stycznia.
W „Żeromskim” rozbudowy doczekała się też Pracownia Endoskopii. To miejsce, gdzie diagnozuje się i leczy choroby górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dzięki nowemu sprzętowi medycznemu, metody badania będą jeszcze lepsze i nowocześniejsze. Dr Krzysztof Figuła, szef tej pracowni, podkreśla, że dzięki nowym pomieszczeniom wykona kilka tysięcy badań rocznie.
- Wyposażenie pracowni w endoskopy najnowszej generacji, dysponujące możliwością obrazowania w najwyższej, cyfrowej jakości i rozdzielczości, w kilku pasmach różnokolorowego światła, pozwala na zobaczenie patologii dotąd niewidocznych - dodaje.
Pracownia Endoskopii działa cały czas, żeby móc przyjmować pacjentów w nagłych wypadkach. Nowy sprzęt, w jaki została wyposażona, pozwala nie tylko na wykrywanie chorób, ale także ich bezoperacyjne usuwanie, kiedy u pacjenta stwierdza się na przykład polipy w jelicie grubym. Dziennie wykonuje się tutaj około piętnastu badań diagnostycznych.
Pracownia w „Żeromskim” została również powiększona o salę do wybudzania pacjentów po znieczuleniu ogólnym. To pozwoli na leczenie pod narkozą osób, które nie przebywają na oddziałach szpitalnych. Powstały też oddzielne stanowiska do gastroskopii, kolonoskopii i badania dróg żółciowych.
Remont trwał od czerwca tego roku. Kosztował 8 milionów złotych. Prace w całości sfinansowało miasto.