https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zjawiskowe oświetlenie do ogrodu – stwórz bajkowy ogród za pomocą doskonałego oświetlenia

.
Oświetlenie do ogrodu to doskonały sposób na stworzenie tajemniczego, bezpiecznego i funkcjonalnego ogrodu. Za pomocą oświetlenia ogrodowego można zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwo poruszania się na działce po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo oświetlenie umożliwia swobodne przebywanie w ogrodzie, wykonywanie przeróżnych czynności w wygodny sposób np. grillowanie lub wieczorny odpoczynek przy książce. Doskonale dobrane i zamontowane oświetlenie do ogrodu pozwala wyróżnić, niektóre elementy znajdujące się na jego powierzchni (oczko wodne, fontannę).

Obecnie w sklepach oferujących oświetlenie ogrodowe można znaleźć liczne i różnego rodzaju lampy. Różnią się między sobą wyglądem, sposobem montażu oraz stylem. W asortymencie dobrze wyposażonych sklepów  z oświetleniem na pewno znajdą się lampy stojące, wiszące oraz ścienne do ogrodu. Wybierając konkretny model powinniśmy zastanowić się nad jego stylem oraz naszymi potrzebami. Świetnym rozwiązaniem często stosowanym w przydomowych ogrodach są lampy reflektory. Reflektory można umieszczać na drzewach, budynkach lub słupach, a za ich pomocą uzyskać możemy efektowne oświetlenie wybranego elementu w ogrodzie np. pokaźnej rzeźby umieszczonej pośrodku działki.

Jak wzorowo dobrać lampy ogrodowe?
Oświetlenie do ogrodu musi być funkcjonalne, wytrzymałe, estetyczne i powinno pasować do całego otoczenia (domu, elewacji i roślinności). Jeżeli mamy domy drewniane z tradycyjnymi gankami w ich przydomowych działkach doskonale sprawdzą się lampy ogrodowe stylizowane na starodawne. Wybór tego typu lamp jest przeogromny, wyglądem mogą przypominać lampy naftowe lub naczynia, które obecnie nie są wykorzystywane w gospodarstwach domowych. W tej roli sprawdzą się lampy w stylu industrialnym lub rustykalnym, wytworzone z tworzywa sztucznego lub metalu.

W domach urządzonych nowocześnie, ogród powinien być oświetlony za pomocą nowoczesnych lamp ogrodowych. Charakteryzują się one prostymi liniami i małą ilością dekoracji. Pozwalają dyskretnie oświetlić elewacje, wejścia do domu, altanki, a także wyeksponować najładniejsze rośliny lub elementy dekoracyjne znajdujące się na działce. Zazwyczaj wytwarzane są z metalu, tworzyw sztucznych oraz szkła.

Ciekawym rozwiązaniem, które może być wykorzystane na przeróżnych działkach, niezależnie od stylu budynku są reflektory. Obecnie na rynku występują one w dwóch formach – pływającej i tradycyjnej. Pływające reflektory można umieścić pod wodą np. w oczkach wodnych, fontannach lub basenach. Dodatkowo wybrać można reflektory pływające z kolorowymi przesłonami. Zagwarantują one ciekawe efekty dekoracyjne i z pewnością spodobają się gościom odwiedzającym Twój ogród. Reflektory tradycyjne to również nietuzinkowy sposób na oświetlenie ogrodu. Można je umieszczać na elewacji, drzewach lub słupach, kierują one światło na wybrany element znajdujący się w ogrodzie. Za pomocą reflektora umieszczonego na elewacji np. możemy oświetlić najładniejszą roślinę znajdującą się głęboko w naszym ogrodzie.

Oświetlenie do ogrodu – funkcjonalność i oszczędność

Dobrym rozwiązaniem w przypadku oświetlenia do ogrodu są lampy wykorzystujące technologię LED. Pozwalają dużo zaoszczędzić i zminimalizować wydatki na energię elektryczną. Efektywnym rodzajem oświetlenia do ogrodu pod względem oszczędności są również lampy z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Włączane są one tylko w czasie wykrycia ruchu w zasięgu detekcji lub zaraz po zapadnięciu zmierzchu (fale podczerwone). Jeszcze inną opcją, którą można zastosować w swoim ogrodzie są oświetlenia solarne. Jednak lampy solarne często psują się lub nie dają wystarczającej ilości światła, dlatego wybierając tego typu oświetlenie najlepiej inwestować w droższe modele.  

Oświetlenie do ogrodu musi mieć odpowiednio dobrany styl, a także powinno być umieszczone na elewacji, aby sprawnie oświetlić wejścia, zejścia do domu i podjazdy. Lampy ogrodowe można umieścić również przy alejkach ogrodowych i ścieżkach wiodących do domu, dzięki temu będziemy mieli zapewnione bezpieczne przejścia. Nie można pominąć montażu lamp w strefie wypoczynkowej np. przy grillu, w altance, okolicach oczka wodnego, czy też basenu.

Właściwie rozplanowane rozmieszczenie lamp ogrodowych umożliwi stuprocentowe  i bezpieczne wykorzystanie działki po zapadnięciu zmroku. Dodatkowo stworzy bajkowy klimat i zagwarantuje komforty relaks. Ponad to rozsądnie wybrane lampy ogrodowe nie obciążą budżetu domowego.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska