MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywe dyskusje i innowacyjne pomysły na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Energia atomowa i wodorowa przyszłością Polski? Czy może energia ze słońca i wiatru? Czy i jak szybko nowe źródła energii pozwolą nam uzyskać znaczne oszczędności? I czy elektryczne samochody przestana się sprzedawać? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci, którzy w czwartek i piątek, 24 i 25 listopada, w Hotelu Binkowski w Kielcach wzięli udział w wydarzeniu pod nazwą Nowa Energia - Regionalne Forum Ekonomiczne.

Nowa Energia - Regionalne Forum Ekonomiczne odbywało się 24 i 25 listopada w Hotelu Binkowski w Kielcach. Podczas głównego panelu w pierwszym dniu eksperci wypowiedzieli się na temat energii przyszłości i szybkich oszczędności. Głos zabrali wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, ekspert do spraw Transformacji Eneregetycznej Synthos Orlen Dawid Piekarz, dyrektor PGE Oddział Elektrociepłownia w Kielcach Zbigniew Duda, Jacek Śmigielski z MG Green Energy, Tomoho Umeda z firmy Hynfra oraz prezydent Starachowic Marek Materek.

Spotkanie otworzyła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

- Energia w dzisiejszych czasach, kiedy mamy do czynienia z kryzysem energetycznym oraz wojną na wschodnią granicą, nabiera innego znaczenia. Szukamy nowych rozwiązań wśród odnawialnych źródeł energii, bo naprawdę musimy się nad tym pochylić. Istotne jest, by wypracować rozwiązania, które będą służyły oszczędnością, ale i ochronie środowiska

podkreśliła Renata Janik.

W trakcie panelu żywo rozmawiano na temat budowania elektrowni atomowych na terenie Polski, ale także budowania małych elektrowni stosowanych w przypadku przemysłu z zapotrzebowaniem na energię elektryczną oraz cieplną oraz do celów komunalnych. Nie zabrakło dyskusji na temat wodoru, który jest absolutną przyszłością gospodarki.

Historyczna umowy pod forum Nowa Energia

Pierwszego dnia doszło do historycznego wydarzenia. Przedstawiciele firm Energy Group oraz Hynfra podpisany został list intencyjny w sprawie inwestycji o gigantycznej wartości, bo przekraczającej 100 miliardów złotych. - Na bazie 8 tysięcy megawatów odnawialnej energii, która powstanie na przygotowanych terenach, będziemy mogli wytwarzać 110 tysięcy ton wodoru. Żeby sobie uświadomić jaka to skala, 110 tysięcy ton wodoru to tyle, ile całe Zakłady Azotowe Kędzierzyn używają do produkcji amoniaku. My będziemy wytwarzać właśnie amoniak lub metanol. Który z tych produktów to będzie – za wcześnie by wyrokować. Być może będą oba na raz – tłumaczył Tomoho Umeda, prezes firmy Hynfra. - Chcielibyśmy, aby te instalacje pracowały już w 2026-2027 roku, ale dajemy sobie czas do 2030 roku – dodaje Tomoho Umeda.

- Szczegóły jeszcze musimy dograć, ale myślę, że w styczniu otworzymy już wspólną spółkę i zaczniemy działać – mówił Marian Glita, dyrektor zarządzający Energy Group. - To firma Hynfra mnie znalazła i zaproponowała współpracę. Wiedzieli, że moje działania są bardzo szerokie i na dziś jestem w Polsce liderem absolutnym. Działania będą polegać na stworzeniu całej infrastruktury, w której działać będą różne źródła energii.

Czwartek zaowocował również zapowiedzią ścisłej współpracy pomiędzy Regionalną Organizacją Turystyczną z Przedsiębiorstwem Państwowym Porty Lotnicze. - Cieszę się, że szereg rozmów, które przeprowadziliśmy z ramienia Regionalnej Organizacji Turystycznej z Przedsiębiorstwem Portów Lotniczych w Polsce przynosi ten wymierny efekt, czyli podpisanie listu intencyjnego o współpracy – mówił Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej. Z kolei Paweł Siennicki, wiceprezes Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze zaznaczył, że lotnisko Warszawa-Radom będzie najnowocześniejszym i najładniejszym lotniskiem w Polsce. - Zostało zbudowane od podstaw i chcemy, aby było czymś więcej niż tylko miejscem wylotu lub lądowania. Realizujemy szereg takich inwestycji, by miło się tam spędzało czas. Region świętokrzyski ma bardzo duży potencjał, a dzięki lotnisku myślę, że będzie on jeszcze lepiej wykorzystywany – dodał Paweł Siennicki.

Innowacje, które już wkrótce zmienią nasze życie

Otworzyła go Dorota Kania, członek zarządu Polska Press Grupa. - Wydarzenie przygotowane przez „Echo Dnia” jest niezwykle ważne. Paneliści, specjaliści, eksperci, którzy biorą udział w Forum, pokazują, że problemy dotyczące energii w tym roku są szczególnie istotne. Uważam, że Forum powinno odbywać się cyklicznie co roku, również w innych regionach Polski. Energetyka to obecnie wiodący temat. Na szczęście Polski to nie dotyczy, ale Rosja wykorzystuje energetykę do szantażu, jak terrorysta. A my musimy się bronić. To właśnie eksperci podpowiadają nam, jak to zrobić. Wierzę, że Forum będzie takim wydarzeniem, do którego w ciągu roku nie będzie brakowało odniesień – podkreśliła Dorota Kania.

Robert Glinkowski, prezes Oddziału Kielce i Łódź Polska Press Grupa zaznaczył, że już po pierwszym dniu Forum można zrozumieć, jak fundamentalnym tematem jest energetyka. - Determinuje ona przyszłość, niezależność i rozwój gospodarczy. Musimy być autonomiczni i wiedzieć, co chcemy popierać. Wystarczy wziąć udział w Forum, by dowiedzieć się, jak się uniezależnić od zagrożeń – powiedział Robert Glinkowski.

Organizatorem Nowej Energii – Regionalnego Forum Ekonomicznego jest "Echo Dnia" przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Żywe dyskusje i innowacyjne pomysły na Regionalnym Forum Ekonomicznym Nowa Energia w Kielcach - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska