MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aranżacja kuchni. Kicz czy nie? Triumfalny powrót makatki

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Na widok makatki uśmiechamy się, bo przypominają nam babcine kuchnie
Na widok makatki uśmiechamy się, bo przypominają nam babcine kuchnie Archiwum
Dekoracyjny haft na białym płótnie. Ten pomysł na dekoracje domu ma ponad 100 lat. Wzrusza, śmieszy, cieszy oko. Makatka jako pomysł na aranżację wnętrz powraca. Zobaczcie naszą kolekcję.

Spis treści

Moda vintage docenia makatkę

W ostatnim czasie można zauważyć, że styl retro cieszy się coraz większą popularnością. Wraca moda na ubrania i biżuterię, nawiązujące i przypominające stylizacje sprzed kilkudziesięciu lat. W domach i mieszkaniach coraz częściej goszczą meble typu vintage, łączące w sobie dawne motywy z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Taki wystrój wnętrz robi wrażenie; dom wygląda bardzo oryginalnie – nieco sentymentalnie, a jednocześnie designersko.

Makatka jest jednym z tych drobiazgów, które nadają charakteru aranżacji kuchni.

Aranżacja kuchni. Kicz czy nie? Triumfalny powrót makatki
Archiwum

Ostatnie lata przyniosły nobilitację makatki. Kiedyś uważano je za kiczowaty przeżytek. Dziś doceniamy naiwny urok makatki i wdzięczną formę. Często ręcznie wyszywane, wzruszają niedoskonałością ręcznego haftu gospodyni, która starała się w ten skromny sposób upiększyć wnętrze kuchni. Niektórzy z nas pamiętają jeszcze makatki z babcinej kuchni.

Makatka europejska

Makatki kuchenne pojawiły się w domach ponad 100 lat temu, na przełomie XIX i XX wieku. Drukowane seryjnie lub haftowane na płótnie, jeszcze w latach 70. XX wieku stanowiły częsty element kuchennego wnętrza. Wieszano nad stołami, przy umywalkach i kącikach higienicznych, na ścianie przy piecu lub kuchni kaflowej, przy kuchennych szafkach.

Drukowane kupowano w sklepach, na jarmarkach, albo od obwoźnych sprzedawców. Niektóre przywożono z zagranicy.

Aranżacja kuchni. Kicz czy nie? Triumfalny powrót makatki
Archiwum

Makatkę można uznać za jeden z pierwszych przejawów... kultury popularnej. Tak, tak: niemal identyczne makatki powstawały na terenie całej Europy, w różnych wersjach językowych. Wynikało to z rozwoju technologii, umożliwiającej powielanie wzorów zarówno na papierze, jak i na tkaninie oraz z ujednolicających się wzorców estetycznych.

Makatka edukacyjna

Przygotowaniem haftowanych makatek zwykle zajmowały się młode dziewczęta i gospodynie. Wzory, powielane na płótnie, zdobywane od sąsiadek i przyjaciółek, często były modyfikowane, a następnie wyszywane niebieskimi, czerwonymi lub wielobarwnymi nićmi na białym płótnie.

Makatki pełniły także funkcję... edukacyjną. Zawierały mądrości ludowe, nawiązujące do pracy w kuchni, gospodarstwie domowym, przygotowywania i spożywania posiłków, utrzymania czystości i higieny: "Świeża woda zdrowia doda" czy "Czystość jest zaletą gosposi".

Aranżacja kuchni. Kicz czy nie? Triumfalny powrót makatki
Archiwum

Makatki o tematyce religijnej były wyrazem pobożności: "Czuwaj nade mną o dobry Aniele, bo niebezpieczeństw grozi mi wiele".

Zdawały się być dewizą pani domu: "Dobra żona tym się chlubi, że gotuje co mąż lubi".

Makatka przyciąga wzrok

Dziś niektórzy namiętnie kolekcjonują makatki, inni traktują je jako oryginalny element aranżacji wnętrz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrobić ją samemu.

Te oryginalne, odkupione od kolekcjonerów bądź na targach staroci, wymagają niekiedy drobnych napraw, ale nieodmiennie cieszą oko prostotą przekazu i wdziękiem minionego czasu.

Trwa okres lęgowy bocianów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aranżacja kuchni. Kicz czy nie? Triumfalny powrót makatki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska