MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Babiej Górze stanął... moj. Górale orawscy postawili go z dedykacją dla wszystkich Polek ZDJĘCIA

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tradycyjny orawski moj stanął na Babiej Górze
Tradycyjny orawski moj stanął na Babiej Górze K. Gonciarczyk/Gmina Lipnica Wielka
Tego jeszcze nie było. Na Babiej Górze górale orawscy postawili moja. Dedykowali go wszystkim dziewczynom z całej Polski. Moj na Babiej ma upamiętnić 100-lecie ostatecznego ustalenia południowej granicy II Rzeczpospolitej i przyłączenia Lipnicy Wielkiej oraz Babiej Góry do Polski.

Zwyczaj budowania mojów sięga ponoć czasów antycznych - kiedy Grecy, Etruskowie i Rzymianie stawiali drzewka na domach i budynkach gospodarskich, by chronić je przed złymi mocami. Sama zaś tradycja związana jest z pradawnymi (pogańskimi) obchodami święta wiosny, odwołującymi się do magicznej symboliki zielonego drzewka. Już w czasach pogańskich uważane było ono za symbol życia, radości i płodności.

Tradycja stawiania mojów od wieków zakorzeniona jest na Orawie - zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Moje stawiane są tam do dziś. Zgodnie z tradycją moja trzeba postawić w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. To drewniane pale, które mierzą zazwyczaj kilkanaście metrów. Dodatkowo ozdobione są u szczytu świerkowym lub jodłowym drzewkiem.

Moja stawiają kawalerowie przy domach panien, które im się podobają. Do pala przyczepia się tabliczkę z tekstem pisanym w gwarze góralskiej, który mówi m.in. o sympatii i uznaniu dla konkretnej osoby. Natomiast dziewczyna, dla której moj został postawiony, jest zobowiązana do przygotowania poczęstunku dla chłopaka w drugi dzień Zielonych Świątek - podczas tzw. ogrywania Moja.

W tym roku górale z oddziału orawskiego Związku Podhalan w Lipnicy Wielkiej wykonali wyjątkowego moja – dedykowanego dla wszystkich dziewcząt w całej Polsce. Postawili go na Babiej Górze.

- Inicjatywa ta wpisuje się w gminne obchody w Lipnicy Wielkiej „Orawa 2024” i ma być jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy ostatecznego ustalenia południowej granicy II Rzeczpospolitej i przyłączenie górnej części wioski Lipnicy Wielkiej wraz z południowymi stokami i szczytem Babiej Góry do Polski – informuje gmina Lipnica Wielka.
Moj stanął obok platformy widokowej na miejscu dawnego schroniska Beskidenverein z dedykacją:

Na wiyrch Babie Góry moj stoi orawski
Prze syćkie dziywcynta z kozdy strony Polski

Na Orawie granicę wyznaczono 28 lipca 1920 r. odgórną decyzją Rady Ambasadorów, podjętą w czasie skrajnego zagrożenia niepodległości Polski przez atak Rosji Sowieckiej. Poprowadzono ją niekorzystnie dla Polski, podzielono nawet jeden zwarty organizm wiejski – Lipnicę Wielką. Nieznacznie korygowano ją i ostatecznie przebieg granicy południowej ustalono w 1924 r. Zgodnie z „Protokołami krakowskimi” z 1924 r. nastąpiło na Orawie przesunięcie dotychczasowej linii demarkacyjnej na definitywną granicę. Lipnica Wielka wraz z południowymi stokami i szczytem Babiej Góry została włączona do II Rzeczypospolitej. W dniach od 2-5. czerwca 1924 roku nastąpiło na Orawie ostateczne wyznaczenie granicy państwowej we wsi Lipnica Wielka i na południowych stokach Babiej Góry.

Małe Bajania 2024

Małe Bajania 2024 w Bukowinie Tatrzańskiej. Młodzi górale ta...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska