https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

1 maja w Chrzanowie. Tak obchodzono Święto Pracy w czasach PRL-u. Tłumy z transparentami wielbiącymi komunizm. Zobacz archiwalne zdjęcia

Sławomir Bromboszcz
Tak w czasach PRL-u obchodzono 1 maja w Chrzanowie
Tak w czasach PRL-u obchodzono 1 maja w Chrzanowie Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej
1 maja, znany jako Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, był jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu państwowym Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL). Obchody były przygotowywane z pieczołowitością, a udział w nich dla wielu był obowiązkowy. 1 maja przez Chrzanów maszerowały tłumy z transparentami wielbiącymi komunizm. Zobacz archiwalne zdjęcia.

Tak w czasach PRL-u obchodzono 1 maja w Chrzanowie

Święto to, ustanowione jako dzień wolny od pracy w 1950 roku, było symbolem jedności klasy robotniczej, ale również propagandowym narzędziem w rękach komunistycznych władz.

Pochody pierwszomajowe z transparentami wielbiącymi komunizm

Centralnym punktem obchodów były uroczyste pochody, które odbywały się w miastach i miasteczkach w całym kraju. Główne ulice stawały się sceną, na której pracownicy z różnych zakładów pracy, grup zawodowych, a także członkowie organizacji społecznych i młodzieżowych maszerowali w zorganizowanych kolumnach.

Nieodłącznym elementem tych przemarszów były flagi narodowe, czerwone sztandary oraz transparenty z hasłami nawiązującymi do ideologii socjalistycznej, takimi jak „Niech żyje socjalizm!” czy „Cały naród buduje swoją przyszłość”.

Uczestnicy pochodu, ubrani w galowe stroje lub uniformy zawodowe, często nieśli portrety liderów partii komunistycznej, takich jak Józef Stalin, Władysław Gomułka czy Edward Gierek. W Chrzanowie, podobnie jak w innych miastach, ulice wypełniały tłumy, a pierwszomajowe pochody były okazją do zademonstrowania lojalności wobec władzy.

Obowiązkowy udział w obchodach 1 maja

Chociaż udział w pochodach oficjalnie był dobrowolny, w praktyce wiele osób, zwłaszcza pracowników państwowych zakładów pracy, było zobowiązanych do uczestnictwa. Absencja mogła być postrzegana jako brak lojalności wobec władzy, co mogło prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak problemy w pracy czy ograniczenie możliwości awansu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska