FLESZ - Uczniowie zlekceważyli egzamin?
Samorządowe szkoły ponadpodstawowe zaoferowały w tym roku ósmoklasistom łącznie prawie 9,6 tys. miejsc w klasach pierwszych. W 36 liceach przygotowano ich w sumie 4551, w 22 technikach – 3640, a w 18 branżówkach – 1408.
W rekrutacji do szkół w Krakowie wzięło udział 7739 (nie tylko krakowscy absolwenci - mury podstawówek w naszym mieście opuściło w tym roku 5675 ósmoklasistów). Wnioski o przyjęcie można było składać do 10 lipca. Natomiast po ogłoszeniu wyników egzaminu ósmoklasisty 31 lipca kandydaci mogli jeszcze zmodyfikować swoje podania, w tym zmienić szkoły lub ich kolejność na liście priorytetów.
12 sierpnia szkoły ogłosiły wyniki naboru: 7095 uczniów znalazło swoje nazwiska na listach zakwalifikowanych, z czego 4266 osób - w liceach, 2521 - w technikach, a 308 - w szkołach branżowych I stopnia. Natomiast 551 uczniów nie zakwalifikowało się nigdzie.
Harmonogram tegorocznej rekrutacji przewiduje, że do 18 sierpnia osoby zakwalifikowane do przyjęcia mają czas na potwierdzenie woli nauki w danej szkole (jeśli ktoś zrezygnuje - zwolni miejsce). 19 sierpnia szkoły podadzą ostateczne listy przyjętych. Dzień później na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie pojawi się informacja o wolnych miejscach, jakie będą jeszcze po tym etapie.
Kandydaci niezakwalifikowani mogą do 22 sierpnia wystąpić do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do grupy rekrutacyjnej. Komisja ma obowiązek przedstawić je w terminie trzy dni. Potem kandydat ma kolejne trzy dni na wniesienie do dyrektora szkoły odwołania od rozstrzygnięcia komisji.
Krakowski magistrat przypomina, że w rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 - wyjątkowej z powodu pandemii - nie ma postępowania uzupełniającego. O przyjęciu kandydatów, którzy nie zakwalifikowali się w pierwszym etapie, będzie decydował dyrektor szkoły.
Nabór do szkół średnich 2020 dobiega zatem końca. Pokazał, że absolwenci podstawówek w większości chcieliby zostać uczniami ogólniaków, natomiast najmniejsze zainteresowanie było branżówkami.
Które krakowskie szkoły przyciągnęły najwięcej chętnych i gdzie była największa konkurencja? W naszej galerii prezentujemy pierwszą dziesiątkę szkół najbardziej obleganych w tegorocznej rekrutacji. Dla każdej z nich podajemy: liczbę miejsc, jaką przygotowano dla przyszłych pierwszoklasistów, liczbę wniosków o przyjęcie oraz średnią liczbę kandydatów na miejsce (są to kandydaci ubiegający się o przyjęcie do danego liceum lub technikum jako szkoły pierwszego wyboru).
