
3. Rynek pracy wejdzie w fazę stabilizacji
O ile w 2019 r. rynek pracy znajdował się w fazie wzrostu i należał do pracowników, o tyle w 2020 r. wejdzie w fazę stabilizacji. W 2019 r. pracodawcy mieli problem ze znalezieniem specjalistów i pracowników wykwalifikowanych, jednak po Nowym Roku mają mniej planów związanych z rekrutacją.
- Znacznie wzrósł natomiast odsetek organizacji, które chcą zachować obecną liczbę zatrudnionych. Takie dane to zapowiedź stabilizacji rynku pracy nad Wisłą – mówi Iwona Janas. (...) Zmianę może przynieść otwarcie niemieckich granic dla pracowników spoza Unii i migracja przedstawicieli Ukrainy za naszą zachodnią granicę – dodaje ekspertka.

2. Coraz trudniej będzie o pracę
Na tle innymi krajów z regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) wypadamy coraz gorzej. Perspektywy na znalezienie pracy w Polsce pogarszają się, biorąc pod uwagę poprzedni rok i poprzedni kwartał.
W porównaniu z 2019 r. popyt na pracowników wzrośnie w budownictwie, energetyce, gazownictwie i wodociągach. W 8 z 10 branż będzie mniej rekrutacji. W ujęciu kwartalnym sytuacja poprawi się w: budownictwie, rolnictwie, leśnictwie, rybołówstwie, finansach oraz usługach dla biznesu.

1. Będzie trudniej o pracowników z Ukrainy
W I kwartale 2020 r. prawdopodobnie nastąpi odpływ pracowników z Ukrainy. Już teraz wiadomo, że Niemcy otworzą wówczas granice dla osób spoza UE.
Narodowy Bank Polski szacuje, że w Polsce pracuje 1,2 mln Ukraińców, ale tylko 330 tys. obywatel tego kraju posiada zezwolenie na pracę. Reszta jest zatrudniona na podstawie uproszczonych procedur (oświadczenie o zatrudnieniu), w związku z czym nie może pracować w Polce dłużej niż 6 miesięcy.
Dla takiego pracownika perspektywa wyjazdu do Niemiec, gdzie zarabia się kilka razy więcej niż u nas, jest bardzo kusząca.
Już teraz co drugi Ukrainiec (52%) deklaruje chęć wyjazdu - alarumuje OTTO Work Force Polska. W grudniu 2019 r. 70% osób przebadanych przez agencję wskazało jako swój cel podróży Niemcy (to o 30% więcej niż przed rokiem). 96% Ukraińców planujących opuszczenie Polski chce poszukać szczęścia gdzie indziej ze względów finansowych.