
BIEG NA ORIENTACJĘ
To dyscyplina - szerzej: orientacja sportowa - ma ponad 100-letnią tradycję, pierwsze zawody odbyły się w 1897 r. w Norwegii, choć w formule innej niż dzisiaj. Międzynarodowa federacja (IOF) założona została w 1961 r., obecnie zrzesza około 80 krajów (Polska jest w niej od 1967 r.).
Dyscyplina łączy aktywność fizyczną z wysiłkiem intelektualnym (trzeba umieć szybko biegać i szybko myśleć), a to wszystko na łonie przyrody. Zasady są proste: zawodnik musi w jak najszybszym czasie pokonać trasę z uwzględnieniem wyznaczonych punktów kontrolnych znajdujących się w terenie (kiedyś podbijało się kartę, obecnie dominuje system elektroniczny z chipem). Do dyspozycji jest mapa, którą poznaje się dopiero na starcie, i kompas. Wtedy dokonać należy wyboru optymalnej trasy, kolejność zaliczania checkpointów jest dowolna.
Są różne odmiany biegu - sprint, bieg długodystansowy nawet... nocny. Pierwotną wersją jest bieg w terenie, ale są też zawody miejskie. W ramach orientacji sportowej rozgrywane są również zawody narciarskie czy rowerowe.
Sekcję orientacji sportowej w Krakowie od lat prowadzi WKS Wawel. W klubie są multimedaliści mistrzostw Polski, reprezentanci kraju, od dzieci po dorosłych.
Treningi techniczne prowadzone są m.in. w Lesie Wolskim i Parku Lotników. Są różne grupy, w tym dla początkujących.
Szczegóły znaleźć można na stronie sekcji WKS WAWEL

ULTIMATE FRISBEE
Dyscyplina ma już ponad 50-letnią tradycję. Pomysł na sportową rywalizację narodził się w 1968 r. w USA. Obecnie ultimate frisbee (i pokrewnymi dyscyplinami) zarządza międzynarodowa federacja sportów "dyskowych" - WFCF. Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w 1989 r., obecnie szacuje się, że wyczynowo uprawią ją 100 tys. ludzi w 30 krajach. W Polsce jest około 50 drużyn.
Ultimate to bezkontaktowy sport. To swoisty mix biegania, rzucania, łapania i skakania, z uwzględnieniem taktyki zespołowej gry. Na dużym boisku rywalizują dwie 7-osobowe drużyny, można też grać w hali. Celem zmagań jest przemieszczenie dysku frisbee, przez podawanie go sobie, w pole punktowe przeciwników (należy go tam załapać, nie można z nim wbiec). Rywale próbują przeszkadzać, przeciąć podanie. Ważne: z dyskiem nie można biegać, zawodnik może przetrzymywać go tylko przez 10 sekund. Bezpośrednie działania defensywne wykonywać może w takiej sytuacji tylko jeden z rywali.
U nas pograć można w krakUF Ultimate Frisbee Team Kraków. Drużyna istnieje od 2009 r., a od maja 2021 r. jest sekcją w klubie sportowym Kolejarz Prokocim.
Według planu, zajęcia odbywają się na orliku przy ul. Jerzmanowskiego 4 w czwartki, w godz. 20-21:30.
WIĘCEJ O ULTIMATE FRISBEE W KRAKOWIE

MODELARSTWO
Modelarstwo kojarzyć się może z hobbystycznym budowaniem małych pojazdów, zabawą. Dlaczego by tych maszyn nie wykorzystywać do sportowej rywalizacji i mieć dodatkową frajdę?
Paleta wyboru jest ogromna. Do dyspozycji są modele latające, także kosmiczne, jeżdżące czy pływające. A nawet powietrzne walki modeli.
Oto kilka miejsc w Krakowie, gdzie prowadzone są sekcje klubowe, zarejestrowane w UM:
Podwawelski Kraków
Stowarzyszenie Słoneczna Eskadra Aircombat Kraków
Aeroklub Krakowski ;nf
KS Wanda Sekcja Modelarska RC Kraków;nf