
SPEED-BALL
Speed-ball wywodzi się z Egiptu, początkowo był traktowany jako trening koordynacji i refleksu dla tenisistów. O co chodzi? Zawodnicy odbijają na przemian piłkę przymocowaną specjalną linką do stojaka, który znajduje się w centralnym punkcie pola gry. Punkt zdobywasz, gdy piłka po twoim zagraniu zatoczy dwa pełne kręgi - jeśli rywal jej nie odbije lub trafi ona w jego ciało, albo zahaczy o linkę. Są mecze singlowe i deblowe.
Można też grać samemu. Konkurencja super solo polega na wykonaniu jak największej ilości odbić w wyznaczonym czasie. W ciągu 4 minut (z przerwami) gracz uderza prawą, później lewą ręką, następnie dwoma rakietkami na raz, najpierw forehandem, potem backhandem. Rekord świata do 621 uderzeń, ponad 2,5 raza na sekundę! To jedna z najszybszych gier na świecie.
Międzynarodowa federacja (FISB) istnieje od 1985 r., zrzesza 19 krajowych związków, w tym polski. Mistrzostwa świata rozegrano już 34 razy, Polacy mają na koncie medale.
Gra jest widowiskowa, sprzęt nie jest drogi, grać mogą dzieci i dorośli. Pod Wawelem treningi w tej dyscyplinie proponuje Speed-ball KRK (treningowa sekcja Speed-ball Polska). Zajęcia dla dzieci i młodzieży prowadzone są w kilku krakowskich szkołach w różnych regionach miasta. W roku szkolnym 2024-2025 dana grupa ma mieć dwa treningi w danej lokalizacji (lista poniżej). Zapisać się można przez formularz na stronie (tam też więcej szczegółów): https://krk.speed-ball.pl/. Koszt podany przez organizatora to 120 zł miesięcznie.
SP 61, ul. Popławskiego 17, wtorki i czwartki 17-18:30
SP 24, ul. Aleksandry 17, wtorki i piątki 15:30-170
SP 111, ul. Bieżanowska 204, poniedziałki 17:15-18:30 i środy 18:45-20
SP 41, ul. Jerzmanowskiego 6, wtorki i czwartki 16:30-18
SP 149, ul. Bujaka 15, poniedziałki 16-17 i piątki 15-16:30
SP Pallottiego, os. Krakowiaków 47, poniedziałki i środy 16-17:15
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW TUTAJ

PETANQUE
Po polsku petanka, gra w bule. Wywodząca się z Francji (z Prowansji) gra odbywa się na placu zwanym bulodromem o wymiarach 15 na 4 m. Polega na rzucaniu metalową kulą (o średnicy 7-8 cm i wadze 650-800 g) w kierunków znajdującej się na drugim końcu pola kulki o średnicy 3 cm, nazywanej... świnką (od francuskiego cochonnet - prosiaczek).
Gra się pojedynczo lub w zespołach 2-3-osobowych. Partia składa się z kilku rozgrywek, w każdej z nich zawodnik stara się umieścić swoją kulę jak najbliżej celu, czyli "świnki"; dozwolone jest wybijanie kul przeciwnika. Na koniec podlicza się punkty, uwzględniając rozmieszenie bul.
Gra popularna we Francji była już na początku XX w (podobna rozgrywka z użyciem kul wywodzi się ze starożytnej Grecji i Rzymu). Jako sport sformalizowana została później, w 1958 r. powstawała międzynarodowa federacja (FIPJP). Obecnie zarejestrowanych jest na świecie ok. 800 tys. zawodników. Polski Związek Petanque założony został w 2002 r. Dyscyplina jest rozgrywana w ramach World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich.
W Krakowie Bulodrom znajduje się przy orliku na Kurdwanowie, ul. Bujaka. Najprężniej działającym w Krakowie klubem jest Petanque Lajkonik. W tym roku występował w ogólnopolskiej lidze.
Szczegóły TUTAJ
Zarejestrowanymi w Krakowie klubami są także Bule Armatnie i Złota Bula.

KRYKIET
To jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, pod względem liczby uprawiających ją osób i szacowanego grona kibiców (nawet 2,5 miliarda!), ustępuje tylko piłce nożnej. Ogromne zainteresowanie wzbudza w krajach Wspólnoty Brytyjskiej (światowa federacja zrzesza ponad 100 państw), to sport numer jeden np. w Indiach czy Pakistanie.
Największe gwiazdy pod względem zarobków i popularności dorównują tym z futbolu. W krykieta bawią się rodziny królewskie, a dyscyplina uchodzi za grę dżentelmenów. Ciekawostka: tradycyjne testmecze trwają nawet... pięć dni.
O co chodzi w krykiecie? Zasady w pewnym stopniu pokrywają się z baseballem czy znanym kiedyś z dziecięcym podwórek "palantem". Drużyny składają się z 11 zawodników. W danej części (inning) jedna z nich jest stroną „rzucającą”, druga – „odbijającą” (później zamieniają się rolami). Rywalizacja sprowadza się do tego, by odbić specjalnym kijem piłkę rzuconą przez rywala (o ziemię, w charakterystyczny sposób, z zamachem wyprostowaną ręką zza głowy) i przez bieg zdobywać punkty.
Pod Wawelem od wielu lat działa Kraków Cricket Club. Organizuje treningi i zawody, a areną jest stadion Nadwiślanu. Towarzystwo w KKC jest bardzo międzynarodowe.
Klub zakończył sezon letni, powoli przygotowuje się do zimowego (w planach są treningi w hali).
Więcej o krykiecie w Krakowie TUTAJ

QUADBALL
Kto czytał książki o Harrym Potterze, zna quidditcha, w którego na czarodziejskich miotłach grali bohaterowie. Gra została przez fanów zaadaptowana do "mugolskiej" rzeczywistości, obecnie występuje pod nazwą quadball i ma olimpijskie aspiracje.
Boiskowy quadball przez lata był quidditchem, ale wraz z rozwojem konieczna była zmiana nazwy (aby odciąć się do fantastycznej serii i uniknąć ewentualnych problemów z prawami autorskimi do nazwy). Od 2010 r. istnieje światowa federacja - IQA, zrzesza kilkadziesiąt krajowych związków.
W pewnym uproszczeniu to połączenie piłki ręcznej, rugby i zbijaka. Zasady skodyfikowane zostały w 2005 r. przez amerykańskich studentów, z zachowaniem klimatu powieści. Zamiast latania na miotle jest bieganie z tyczką trzymaną między nogami, "kafel", którym trzeba trafić do obręczy, zastąpiony jest oczywiście przez piłkę. W trakcie rozgrywki używa się ich aż cztery: jedną do punktowania (przez wrzucenie w jedną z trzech obręczy przeciwnika), trzy do eliminowania rywali.
W drużynie jest po 6 osób (obowiązkowo kobiety i mężczyźni), grają na różnych pozycjach, mają określone zadania.
W naszym mieście w quadballa można pograć z Kraków Dragons. Drużyna powstała w 2015 r., w 2022 r. wygrała Polską Ligę Quadballa. Zawodnicy byli w reprezentacji Polski.
Treningi odbywają się w poniedziałki i czwartki w godz. 18-19:30 na orliku na miasteczku studenckim AGH (ul. Piastowska 39).
Więcej na stronie Kraków Dragons ;nf i grupie quadballowej na FB;nf