

FUTBOL FLAGOWY
Kojarzycie pewnie futbol amerykański, w którym rośli faceci w kaskach i masywnych ochraniaczach bezpardonowo przewracają się w walce o piłkę. Ta gra ma też bezkontaktową odmianę, w której swoich sił spróbować mogą także dzieci - futbol flagowy.
Nazwa wzięła się od tego, że zamiast przewracać przeciwnika, zrywa się flagę (szarfę) przyczepiona do jego pasa. Mniejsze drużyny, w których mogą być także panie, "łagodniejsze" zasady rozgrywki, brak ochraniaczy - to wszystko sprawia, że grać w to mogą dzieci.
To jednak nie tylko "piknikowa" gra. Jako że następne igrzyska olimpijskie odbędą się w USA, to do programu włączony został amerykański sport, właśnie "flagówka". W Polsce w futbol w obu wersjach gra się w wielu ośrodkach, w tym w Krakowie, już prawie 20 lat. We flagowym też jest reprezentacja Polski.
W stolicy Małopolski futbolem zajmują się w Kraków Kings. Sport promowany jest w szkołach, właśnie w odmianie flagowej, z powodzeniem można grać na trawiastym boisku, jak i w hali.
"Królowie" zapraszają chętnych na zajęcia futbolu flagowego - "Krakoska Flagówka". Spotkania odbywają się w każdy wtorek i czwartek o godz. 19:00 na Com-Com Zone w Nowej Hucie.

ROCK'N'ROLL AKROBATYCZNY
A może efektowny taniec połączony z zaawansowanymi figurami w powietrzu? Rock'n'roll akrobatyczny jest dyscypliną sportową, która swoje korzenie ma w muzyce. Uznawany jest za jedną z najbardziej wymagającym form - uczestnicy (pary lub formacje) podczas dynamicznego tańca wykonują akrobatyczne ewolucje bez zewnętrznych zabezpieczeń. Do tego dochodzą noty od sędziów w sportowej rywalizację, więc emocje gwarantowane.
Jako dyscyplina sportowa funkcjonuje od 50 lat. Zarządzana jest przez WRRC, istniejącą od 1984 r. światową federację skupiającą także pokrewne sportowe tańce, która zrzesza ponad 30 krajów.
W Polsce jest siedem ośrodków, które profesjonalnie zajmują się rock'n'rollem akrobatycznym. W Krakowie sekcje prowadzi klub Podwawelski. Od roku 2008 klub współpracuje ze SP 25 w Krakowie, gdzie prowadzone są klasy sportowe o profilu akrobatyka sportowa - sport taneczny - rock'n'roll akrobatyczny. Podwawelski w weekend 27-28 października po raz kolejny zorganizuje wielką sportową imprezę - Mistrzostwa Świata Puchar Świata w Rock'n'rollu Akrobatycznym. W hali Suche Stawy będzie można na żywo zobaczyć, o co w tym chodzi.
Więcej informacji na stronie Podwawelskiego

CURLING
Curling to od lat dyscyplina olimpijska (debiutowała w 1924 r., do programu na stałe wróciła w 1998 r.), a w Polsce nadal jest mało znana. Nazywana jest szachami na lodzie. W rozgrywce udział biorą dwie drużyny, walczące o punkty. Na przemian puszczają po lodzie specjalny kamień - do celu zwanego „domem”, a tor ślizgu kontrolowany jest przez charakterystyczne szczotkowanie lodu. Chodzi o to, aby na koniec rozgrywki jak najwięcej naszych kamieni było blisko domu. Dozwolone jest wybijanie kamieni rywala, dochodzi więc element strategii.
Pod Wawelem tą dyscypliną zajmuje się Krakowski Klub Curlingowy, istniejący już od ponad 20 lat (stowarzyszenie zarejestrowano oficjalnie w 2003 r.). Był też jednym z członków-założycieli Polskiego Związku Curlingowego (2005). Zawodnicy z tego klubu startowali w dużych imprezach w kraju (medale mistrzostw Polski) i za granicą, byli w reprezentacji narodowej.
Klub prowadził też krakowską ligę, poprzedniej zimy wzięło w niej udział 10 zespołów, były też Ferie z Curlingiem i akcję promujące dyscyplinę, dla wszystkich chętnych. Zajęcia odbywały się torach umiejscowionych na dolnym parkingu Tauron Areny Kraków.
Program wydarzeń na zbliżającą się zimę curlingową jeszcze nie został ogłoszony.
Więcej o curlingu w Krakowie na stronie KKC.