
1. Olga Boznańska
Malarka, przedstawicielka modernizmu i postimpresjonizmu, której sławę przyniosły portrety. W Krakowie mieszkała przy ulicy Piłsudskiego 21, tam też znajdowała się jej pracownia, z której widoki są częstym motywem jej obrazów. Budynek istnieje nadal, znajduje się na nim tablica pamiątkowa. Malarka nawet pod koniec życia otrzymywała wiele wyróżnień, orderów i nagród – jest m.in. laureatką Grand Prix w Paryżu w 1937 roku.

2. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
W domu nazywana Lilką, była córką malarza Wojciecha Kossaka i Marii z Kisielnickich. Mieszkała w Kossakówce, której gośćmi często były takie osoby jak Henryk Sienkiewicz czy Ignacy Jan Paderewski. Tworzyła podczas dwudziestolecia międzywojennego i jest autorką wielu wierszy i dramatów, m.in. „Do mięsożerców” (mówi się, że mogła być wtedy wegetarianką). Jej wiersz pt. „Pocałunki” został tekstem piosenki innej znanej Krakowianki, Ewy Demarczyk. Maria, jak i jej siostra, Magdalena, często widywane były podczas przejażdżek rowerowych w okolicach Błoń.

Zofia Stryjeńska
3. Zofia Stryjeńska
Najbardziej znana polska artystka i plastyczka dwudziestolecia międzywojennego, rodem z Krakowa. Nazywana „księżniczką sztuki polskiej”. Zajmowała się temperą, litografią, rysunkiem, plakatem, projektowała także zabawki, a nawet ozdobiła swoimi obrazami Pawilon Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu. Oryginalnością cechowała się już od samego początku, nie tylko w malarstwie – studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, ale przebrana za mężczyznę. Jej alter ego był Tadeusz Grzymała Lubański.

4. Helena Rakoczy
Gimnastyczka, mistrzyni świata i medalistka olimpijska, która rozbroiła przeciwników w Bazylei w 1950 roku i w Rzymie cztery lata później. Zostaje okrzyknięta najlepszym polskim sportowcem. Dwukrotnie uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich. Była reprezentantką Korony Kraków i Wawel Kraków. Helena Rakoczy jest dowodem na to, że mały często oznacza wielki – miała 166 cm wzrostu, i ważyła 55 kg.