- Czasu jest niewiele, bo wnioski przyjmowane będą od 20 sierpnia do 2 września w Biurach Powiatowych ARiM. Premie dla młodych rolników w nowym programie będą różnić się od tych ze "starego" PROW. Przypomnę tylko, że wówczas skorzystała z niego w całej Polsce ponad 21 tysięcy osób. Premia była nieco mniejsza, bo wynosiła 60 tysięcy złotych. Najważniejsza zmiana przy nowym programie polega na tym, że wsparcie będzie przyznawane tylko tym rolnikom, którzy już rozpoczęli urządzanie i prowadzenie gospodarstwa rolnego, a jako kierujący nim rozpoczną po złożeniu wniosku o premię - wyjaśnia nam Wincenty Kmak, kierownik Terenowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Gorlicach.
O to znaczne dofinansowanie w tym roku mogą ubiegać się rolnicy mający nie więcej niż 40 lat, posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
- Chodzi tutaj o wykształcenie typowo rolnicze. Bardzo ważną rzeczą jest rozpoczęcie po raz pierwszy prowadzenia gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem. Wspierane będą gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej powierzchni krajowej tj. 10,48 ha, natomiast w województwach o średniej niższej niż krajowa promowane będą gospodarstwa o powierzchni co najmniej równej średniej wojewódzkiej w Małopolsce jest to 3,95 ha za ubiegły rok. Gospodarstwo nie może być większe niż 300 ha. Rolnicy spełniający takie kryteria są w naszym powiecie, nie mamy jednak dokładnej wiedzy, ilu ich jest - wyjaśnia Wincenty Kmak.
Rolnicy przy składaniu wniosku będą musieli także przedstawić biznesplan zawierający zarys rozwoju gospodarstwa rolnego począwszy od sytuacji wyjściowej przez planowane inwestycje i zakupy aż do opisu sytuacji wyjściowej. Pomoc nie może zostać przeznaczona m.in. na: chów drobiu, z wyjątkiem produkcji ekologicznej, czy prowadzenie plantacji roślin wieloletnich na cele energetyczne. Nie mogą z niego skorzystać też rolnicy, którzy uzyskali premię ze "starego" PROW-u. Pomimo że są pewne ograniczenia, a rolnik będzie musiał wypełnić masę dokumentów jest szansa dla młodych rolników na pozyskanie dość znaczącej sumy na dobry start w pracy.
- Deklarujemy pomoc w przygotowaniu wniosków. Nasi doradcy są do dyspozycji rolników. Jest to może trochę zawiłe, ale warto skorzystać z tej formy pomocy - dodaje kierownik Wincenty Kmak.
Źródło: Gazeta Krakowska