11 złotych miesięcznie, czyli nowy podatek na TVP [SONDA]

Maria Mazurek
Siedziba TVP przy ul. Woronicza ma kształt kliszy filmowej
Siedziba TVP przy ul. Woronicza ma kształt kliszy filmowej BARTEK KOSINSKI
Premier Donald Tusk już sześć lat temu w kampanii poprzedzającej wybory w 2007 r. kusił: wybierzcie mnie, a zlikwiduję abonament radiowo-telewizyjny. Potem jednak do tej obietnicy już nie wracał. Teraz okazuje się, że abonament być może zostanie zlikwidowany, ale natychmiast zastąpi go obowiązkowa dla wszystkich opłata audiowizualna. Około 11 zł miesięcznie zapłaci każdy niezależnie od tego, czy ma lub nie telewizor. Zmiany mogą wejść w życie za rok.

Nie płacimy, chyba że...
Dzisiaj opłata abonamentowa wynosi 18,65 zł miesięcznie, ale dotyczy tylko tych, którzy w swoich domach mają zarejestrowany telewizor i nie osiągnęli wieku 75 lat. Opłatę więc łatwo "obejść". Ludzie po prostu nie rejestrują kupowanych przez siebie telewizorów albo rejestrują je na osoby starsze, które z opłaty są zwolnione. Efekt ? Tylko co dziesiąty Polak, teoretycznie objęty obowiązkiem abonamentowym, płaci na media publiczne.

- Mamy w kraju 13,5 miliona gospodarstw domowych. 3,5 mln z nich jest zwolnionych z opłaty. Pozostaje 10 mln, ale z tej liczby co dziesiąty płaci regularnie, czyli milion osób. To smutny rachunek - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (a wcześniej szef TVP).

W ub.r.wpływy z abonamentu wyniosły 560 mln zł. To i tak więcej niż w poprzednich latach, ale wcale nie dlatego że ludzi nagle ruszyło sumienie. To raczej wynik wspólnej akcji Poczty Polskiej i urzędników skarbowych, którzy na poważnie zabrali się za tych, którzy "Dobranockę" próbują oglądać za darmo. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. umożliwiło Poczcie inicjowanie postępowania egzekucyjnego.

- Jeśli ktoś nie uregulował należności za abonament i nie zareagował na upomnienia, mamy prawo wystawić tytuł wykonawczy i przekazać sprawę do urzędu skarbowego - tłumaczy Tomasz Borowski z biura prasowego Poczty Polskiej. Wtedy do akcji wkracza skarbówka, a konkretniej: komornicy skarbowi.

- Zaczynają od mniej dotkliwych środków, czyli zajęcia rachunku bankowego, a w drugiej kolejności wypłaty, renty lub emerytury - tak proces odbierania należności opisuje Konrad Zawada, rzecznik małopolskiej skarbówki. Jeśli w ten sposób nie uda się wyegzekwować opłat, komornik puka do drzwi dłużnika i zajmuje część jego majątku.

Okazuje się, że takich przypadków w ub.r. było mnóstwo. Tylko dwa urzędy skarbowe z Tarnowa dostały w 2012 r. polecenie wykonania prawie 2,5 tysiąca tytułów wykonawczych dotyczących abonamentu! Wzrost jest dosyć znaczący, bo w latach 2010-2011 w Tarnowie były tylko trzy takie ingerencje skarbówki.

Relikt przeszłości
Ministerstwo Kultury, które przygotowuje nowelizację ustawy medialnej, twierdzi dziś, że abonament nie ma racji bytu. Dlatego szef resortu minister Bogdan Zdrojewski wpadł na pomysł, by każdy z nas płacił obowiązkową opłatę audiowizualną. Miałaby wynieść mniej niż dzisiejszy abonament, prawdopodobnie ok. 11 zł miesięcznie, ale przypadałaby ona na każde gospodarstwo domowe.

Pomysłodawcy ustawy liczą na "ściągnięcie" tym sposobem nawet dwóch mld zł rocznie, czyli kwoty czterokrotnie przewyższającej dzisiejsze wpływy z abonamentu. Marcin Pulit, prezes publicznego Radia Kraków, chwali nowe rozwiązanie. - Obowiązek rejestrowania telewizorów zaczyna być reliktem przeszłości. Potrzebne są zmiany, które wyjdą naprzeciw nowym technologiom. Dziś zresztą nie trzeba mieć telewizora. Serial możemy obejrzeć na smartfonie albo tablecie - tłumaczy. Jan Dworak dorzuca: - W całej Europie umiera idea rejestrowania odbiorników.

Za, a nawet przeciw
Pracownicy mediów publicznych są nowym pomysłem zachwyceni. - Opłata audiowizualna to dobry pomysł - ocenia szef Radia Kraków. Jego zdaniem to ułatwienie, bo nie trzeba będzie rejestrować odbiorników, a media publiczne, jak przypomina, są fundamentem demokratycznego państwa.

- Sprawniejszy system ich finansowania będzie oznaczał większą niezależność od reklamodawców, a tym samym lepszą jakość programów i audycji - przekonuje. Wtóruje mu Leszek Dziura, szefujący Ośrodkowi TVP Kraków. - W całej Europie płaci się za media publiczne, a nie państwowe. Czy się to komuś podoba, czy nie. Może jednak wcześniej przeprowadzić konsultacje społeczne i zapytać ludzi, czy akceptują nową opłatę- zastanawia się. Odmienne zdanie ma medioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Wiesław Godzic.

- Idea zamiany abonamentu na opłatę co najmniej wywołuje irytację. Nie można nikogo zmusić do utrzymywania mediów publicznych, to niekonstytucyjne. Tym bardziej że ich jakość i stan upolitycznienia budzą wątpliwości - zwraca uwagę. Prof. Godzica nie przekonuje też argument, że na podobną opłatę zdecydowały się Niemcy.

- W zachodniej Europie telewizja publiczna faktycznie wnosi jakąś wartość, a u nas o "misji" tylko się mówi, a tak naprawdę TVP serwuje dokładnie to samo, co jest w stacjach komercyjnych, bo na tym się zarabia. Albo jest misja, albo biznes: na coś się trzeba zdecydować.

Profesor wskazuje, że media publiczne mogłyby u nas w ogóle nie istnieć. Zamiast tego komercyjne stacje przy wsparciu środków publicznych mogłyby produkować bajki, programy kulturalne i edukacyjne. Aktor i poseł PO Jerzy Fedorowicz, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, do której za kilka tygodni trafi projekt ustawy, nie wie jeszcze, czy posłowie zatwierdzą zmiany. W wypowiedziach jest ostrożny.

- Z jednej strony musimy coś zmienić. Temat abonamentu ciągnie się od lat, ale nie wiem jeszcze, jaką decyzję podejmiemy. Ten projekt nie jest idealny - mówi. Pytany o to, w czym seriale TVP są lepsze od tych ze stacji komercyjnych, poseł unika odpowiedzi. Pewnie dlatego że sam gra w serialu prywatnej telewizji TVN-u "Przepis na życie". Wartościowym, jak mówi poseł Fedorowicz.

Telewizja Polska, gigant z kłopotami
W 2012 r. wpływy z abonamentu wyniosły 560 mln zł. Nie są jeszcze znane dochody z reklam i sponsoringu w TVP za ub.r.
Telewizja publiczna zatrudnia w sumie w centrali i 16 oddziałach regionalnych 3,5 tys. osób. Dla porównania, komercyjna stacja Polsat ma 700 pracowników. Majątek TVP wynosi ok. 700 milionów zł.

Koszt budowy samej nowoczesnej siedziby TVP przy ul. Woronicza wyniósł ok. 200 mln zł. Budynek w kształcie kliszy filmowej oddano do użytku w 2007 r. Ma 11 pięter, dwa podziemne poziomy i parking na 270 aut. Jego powierzchnia to 22 tys. mkw.
Przeciętny zarobek w TVP to 6,9 tys. zł, przy czym rozbieżności w pensjach są olbrzymie. Prezes TVP zarabia około 20 tys. zł, ale "twarze" telewizji, prezenterzy zatrudnieni na kontraktach gwiazdorskich mogą liczyć na jeszcze lepsze pensje - między 30 a 70 tys. zł. Szeregowi pracownicy w oddziałach terenowych mają pensje rzędu 1600-2000 zł.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

O
Orome

Obniżyło loty bo ją pozbawiono środków.

k
krakofilh

Jeżeli chodzi o "misję", krzewienie kultury, sztuki,zabytków, muzyki klasycznej, literatury to Tvp ostatnio nisko upadło w porównaniu do czasów jeszcze sprzed 10, 20 czy nawet 40 lat.

M
Marian

Proponuję aby autorka opublikowała zdjęcia budynków telewizji publicznych krajów europejskich jak: ORTF w Wiedniu, RTF nad Sekwaną, ZDF w Mainz, WDR w Berlinie, BBC, RAI. Proponuję aby dokonała również porównania systemów pobierania opłat abonamentowych w tych krajach. Porównywanie ilości zatrudnionych w TVP z stacjami komercyjnymi jest nie adekwatne do ich zadań a ponadto nikt nie zauważył, że jak wynika zdanych telewizja publiczna zredukowała znacząco w ostatnich latach zatrudnienie. Znany Medioznawca nie bierze pod uwagę regionalności; żadna stacja komercyjna nie jest w stanie spełnić wymagań w tym zakresie gdyż stacje te mają zasięg ogólnopolski a kanały satelitarne europejski.

K
Karolinka

Coś dziwnego dzieje się wokół abonamentu.Jeżeli zgodzimy się płacić podatek od telewizora to za chwilę będziemy płacić podatek od lodówki. od łóżka jeżeli jest duże i wygodne itd.Ale pytam się komu i po co???Najczęściej korzystamy z telewizji kablowej, polsat i innych i tam płacimy abonament bo zawieram z kimś umowę i z niej się wywiązuję.Nie kradnę programów telewizyjnych tylko płacę abonament np.za telewizję kablową i z nich korzystam.Dlaczego maja być karani ci co kiedyś tam zarejestrowali odbiornik, a ogromna większość tego nie zrobiła i ma spokój.Mnie osobiście nie stać na fundowanie wysokich nagród i honorariów dla zarządu TVP.

K
Karol

Przecież TVP to nie jest telewizja publiczna tylko rządowa.Społeczeństwo nie ma żadnego wpływu na to co TVP prezentuję w przeciwieństwie do rządu który decyduje o co w tv jest a czego być nie może.Ciekawe czy posłowie tak gorliwie płacą abonament czy tak jak całą resztę korzystają na krzywy ryj.

t
tpa

JUz bardzo dawno nie oglądałem tej telewizji, jest tyle ciekawych stacji, że na publiczna nie mam czasu ani ochoty. Sport do Canał plus i POlsat a co pokazuje publiczna ??? nawet skoki to Eurosport bo tam HD i komentatorzy OK.

w
wiaderko

dworak i braun !! zapłacę wam, w naturze, za rok z góry!! przyslijcie gońca z wiaderkiem, narżnę po brzegi!!

A
Ali

Od każdego,by zarządy i celebryci wątpliwej jakości (sądząc po programach) otrzymywali horrendalnej wysokości honoraria? Każdy nosi rękawiczki,to może od nich też podatek?! Władza przegina!!!

m
masa kałowa

prezesie i inni z tvp. napiszę tak: możecie mi skoczyć na wentyl. nie zapłace i już i co mi zrobicie?

j
janek

głosujecie nadal na tuska

k
kot wica

Gdyby wszyscy płacili opłatę wystarczyłoby pewnie 5 zł/m-c. W telewizji tak jak i w sejmie, czy w rządzie oderwali się od rzeczywistości, w której żyjemy. Nawet najdroższe "gwiazdy" nie pomogą zwiększyć oglądalność. Dziennikarze zapomnieli o swojej misji, o ostrzeganiu przed oszustami, o demaskowaniu obłudy rządzących - niedouczonych ignorantów prawa.

t
tt

"Pozostaje 10 mln, ale z tej liczby co dziesiąty płaci regularnie, czyli milion osób."

560'000'000zł/(18,65zł*12)= ok 2'500'000 osób.

No cóż lepiej brzmi co dziesiąty, niż co czwarty :)

r
rozalia

tu sie zgina dziub pingwina

T
Tusk Vision Network

Za te kłamstwa i bzdury, którymi codziennie ogłupiają społeczeństwo ?

r
roy64

Proponuję następny podatek za posiadanie dziury w ......!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3