Jakich zasad warto trzymać się, żeby praca przy stosowaniu oprysków była bezpieczna? To nie jedyna kwestia, o której trzeba pamiętać podczas wiosennych prac, a do głównych należą z jednej strony siew jarych upraw, a z drugiej odżywianie i ochrona ozimin.
Podstawą są dobre nasiona. - Wykorzystywanie kwalifikowanego materiału siewnego to większe plony - przekonuje Marcin Wroński, Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy. - Dotyczy to także kwalifikowanych sadzeniaków. Niestety wykorzystanie takiego materiału w Polsce stanowi zaledwie 7-8%. W krajach Europy Zachodniej test to 90%, w Czechach 50% Nasiona zaprawiane przez profesjonalne firmy w porównaniu do zaprawiania domowym sposobem daje lepszą ochronę przy mniejszym wykorzystaniu środków.
Zobacz też: Dopłaty bezpośrednie 2017. Kiedy można składać wnioski, jakie zmiany? [termin]
Kiedy na polu już robi się zielono, gospodarze sięgają po opryski. - Rolnicy powinni pamiętać, żeby stosować środki ochrony roślin zawsze zgodnie z etykietą. Kupować je od sprawdzonych dostawców, ponieważ w obrocie mogą znajdować się nielegalne środki ochrony roślin. Stosując je zawsze powinniśmy pamiętać o ochronie owadów zapylających. Najlepiej stosować jak najmniej chemii i postępować zgodnie z zasadami integrowanej produkcji - radzi Wroński.
Od stosowania środków ochrony roślin nie da się uciec i wcale nie trzeba tego robić. - Współczesne rolnictwo – zarówno konwencjonalne, jak i ekologiczne – wymaga używania środków ochrony roślin - mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. - Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych i bezpiecznych preparatów, na nasze stoły trafia żywność najwyższej jakości, spełniająca unijne standardy.
- Nowoczesne środki ochrony roślin są przebadane lepiej niż leki i stosowane zgodnie z instrukcją nie stanowią zagrożenia - przekonuje dr Joanna Gałązka. - Użytkownicy środków ochrony roślin stosują je z coraz większą dbałością o środowisko naturalne i bezpieczeństwo osób postronnych. Niestety, często stawiają własne bezpieczeństwo na ostatnim miejscu. Dlatego też w naszych działaniach skupiamy się na podnoszeniu świadomości rolników i sadowników na temat prawidłowego obchodzenia się z preparatami i radzimy w jaki sposób dobierać odzież ochronną, taką jak rękawice, kombinezony czy maski. Wszystkie informacje na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin znajdują się na naszej stronie bezpiecznie.org, którą udostępniliśmy właśnie w nowoczesnej, bardziej przystępnej odsłonie.
Razem z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin przypominamy o najważniejszych kwestiach:
1. Przeczytaj etykietę środka, który chcesz zastosować. Dane nie są jednakowe na wszystkich produktach
2. Przygotowując ciecz użytkową, pamiętaj o noszeniu środków ochrony osobistej. Strój ochronny nie może być wykonany z materiałów, w które wsiąka ciecz. Mogą to być kombinezon, rękawice, maska, gogle/ekran ochronny, nakrycie głowy i obuwie.
3. Zanim zaczniesz przygotowywać rozwtór, oblicz proporcje środka ochrony roślin i wody. Preparaty przechowuj i używaj z dala od dzieci i zwierząt
4. Płucząc opakowania, oszczędzasz pieniądze, dbasz o zdrowie i środowisko. Popłuczyny wlej do zbiornika opryskiwacza.
5. Opakowania po środkach toksycznych i bardzo toksycznych należy opłukać i zwrócić do sklepu.
________________________________________
PSOR przygotował też wideo omawiające zasady bezpoiecznego stosowania środków:
6. Stosuj ochronę podczas wykonywania zabiegu, załóż przynajmniej rękawice, kombinezon ochronny, buty i nakrycie głowy. Ważny jest sprawny opryskiwacz i odpowiednie warunki pogodowe. Tu kilka dodatkowych zaleceń:
- a. nie wykonuj zabiegów przy wietrze przekraczającym prędkość 4 m/s (znoszenie cieczy użytkowej może być niebezpieczne, jeśli wiatr zacznie wiać w kierunku operatora, w kierunku innych upraw, wody, zwierząt lub budynków mieszkalnych),
- b. niektóre produkty są łatwo zmywane przez deszcz (oznacza to, że po ich zastosowaniu potrzebują pewnego okresu bez opadów),
- c. unikaj stosowania środków ochrony roślin w najgorętszej porze dnia.
- Nie jedz, nie pij i nie pal podczas zabiegu – nie spożywaj alkoholu w przeddzień, w dniu zabiegu oraz następnego dnia.
- Ludzie i zwierzęta muszą znajdować się z daleka od miejsca zabiegu, gdy jest on wykonywany i po jego wykonaniu.
7. Używaj wielorazowych rękawic nitrylowych, chroniących przed substancjami chemicznymi.
8. Maska powinna dobrze przylegać do twarzy. Informację, jaką maskę wybrać, znajdziesz na etykiecie środka.
9. Używanie ciągnika z kabiną 10-krotnie zmniejsza poziom narażenia operatora na kontakt z cieczą użytkową.
10. Dbaj o czystość i dobry stan odzieży ochronnej – zgodnie z zaleceniami producentów.
- Rękawice umyj wodą przed ich zdjęciem.
- Buty umyj wodą po każdym dniu pracy.
- Wnętrze maski wyczyść szmatką lub wilgotnym ręcznikiem (z użyciem delikatnego środka do mycia naczyń). Nie myj maski wodą.
- Maskę jednorazową wymień po każdym użyciu.
- Okulary ochronne/gogle umyj wodą po każdym dniu pracy.
11. Jeśli zdarzy się zabrudzenie skóry, oczu czy połknięcie, konieczna jest natychmiastowa pierwsza pomoc i kontakt z lekarzem.
12. W razie wypadku lub złego samopoczucia szybkość działania jest bardzo istotna – natychmiast udaj się do lekarza i pokaż etykietę stosowanego produktu, gdyż zawiera ona informacje potrzebne do prawidłowego leczenia.
Źródło: PSOR