13. EMERYTURA nie zostanie wypłacona? Senat uchwala zmiany w emeryturach 2020

Fak.pl/red.
13. emerytura nie zostanie wypłacona? Senat uchwala zmiany w emeryturach 2020
13. emerytura nie zostanie wypłacona? Senat uchwala zmiany w emeryturach 2020 Tomasz Hołod
13. emerytura to dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów. Jak się okazuje, aby trzynastki zostały wypłacone, niezbędne jest uchwalenie dodatkowego świadczenie przez Senat. Czy tak się stanie? Głosowanie już w czwartek (6 lutego).

13. emerytura - dla kogo dodatkowe świadczenie?

23 grudnia 2019 r. rząd zdecydował, że dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów (tzw. „13” emerytura) będzie wypłacane corocznie. Rozwiązanie to jest realizacją obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w expose.

W kwietniu 2020 r. emeryci i renciści otrzymają dodatkowo 1200 zł brutto (nieliczne osoby dostaną to świadczenie w maju 2020 r.).

Czy 13. emerytura zostanie wypłacona w 2020 roku?

Jak się okazuje, aby trzynastki zostały wypłacone, niezbędne jest uchwalenie dodatkowego świadczenia przez Senat. Problem z wypłatą trzynastych emerytur może się pojawić, jeśli senatorowie zechcą do ustawy wprowadzić własne poprawki.

Senatorom nie podoba się sposób, w jaki świadczenie to będzie finansowane. Rząd zastosował bowiem księgowy trick: pieniądze mają pochodzić z Funduszu Solidarnościowego. Nie ma tam jednak tak wielkich środków (koszt wypłaty trzynastek w tym roku to ok. 11,8 mld zł), więc Fundusz ten zaciągnie pożyczkę w Funduszu Rezerwy Demograficznej. A tę, od 2023 r. przez 10 lat spłacać będzie budżet państwa

- informuje Fakt.pl.

Senator Magdalena Kochan, w zeszłym tygodniu podczas senackiej komisji rodziny zaproponowała, by z projektu ustawy wykreślić zapis o tym, że trzynastki będą finansowane z Funduszu Sprawiedliwości. - Takie tricki nie są potrzebne. Trzynastki, jak renty i emerytury, powinny być finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - czytamy w Fakt.pl.

Przez wprowadzenie tej poprawki mogłoby się okazać, że trzynastki nie zostaną wypłacone, bo... w ustawie wtedy nie będzie wskazanego źródła finansowania tych świadczeń! Czyli nie wiadomo, skąd ZUS, KRUS czy zakłady emerytalne miałyby wziąć na to pieniądze. Co ostatecznie zdecydują senatorowie? Głosowanie już w czwartek (6 lutego).

13. emerytura to pomoc wyczekiwana przez miliony emerytów i rencistów. 11 grudnia 2019 r. projekt ustawy wprowadzającej regularne wypłaty 13. emerytur trafił do konsultacji społecznych. Jak przypomina Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, to właśnie emeryci i renciści są najbardziej zagrożeni ubóstwem społecznym. Jeżeli planujesz przejść na emeryturę w 2020 r., musisz się śpieszyć. Instytut Emerytalny sprawdził, jakie haczyki zawiera projekt ustawy.

13. emerytura będzie przysługiwała osobom pobierającym:

  • emerytury i renty w systemie powszechnym (z ZUS)
  • emerytury i renty rolników (z KRUS)
  • emerytury i renty służb mundurowych (m.in. emerytury mundurowe)
  • emerytury pomostowe
  • świadczenia i zasiłki przedemerytalne
  • renty socjalne
  • nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
  • rodzicielskie świadczenia uzupełniające
  • renty inwalidów wojennych i wojskowych

Aby dostać trzynastą emeryturę w danym roku kalendarzowym, nie będzie można przejść w stan spoczynku zawodowego po 31 marca roku. Oznacza to, że seniorzy, którzy przejdą na emeryturę między 1 kwietnia a 31 grudnia 2020 r., nie załapią się na trzynastki dla emerytów.

13. emerytura 2020. Kiedy będą wypłaty?

W ubiegłym roku trzynastki były wypłacane w maju, w tym roku najpewniej wypłaty dodatkowych emerytur zaczną się już w kwietniu. To prawdopodobnie za sprawą wyborów prezydenckich, które będą w maju, a przed którymi wypłata "trzynastek" może okazać się dodatkowym atutem obozu rządzącego.

13. emerytura 2020. Ile wynosi dodatkowe świadczenie?

Rząd proponuje, żeby od 2020 r. trzynasta emerytura była rozwiązaniem stałym, wypłacanym corocznie. W tym roku będzie ona kosztować budżet 11,75 mld złotych. Emeryci jako "trzynastkę" dostaną 1200 złotych brutto, czyli najniższą emeryturę, jaka obowiązywać będzie w 2020 roku. Warto dodać, że emeryci otrzymają świadczenie automatycznie - nie będzie potrzebne składanie żadnych wniosków.

13. emerytura 2020. Zasady przyznania

Jednorazowe świadczenia pieniężne czyli tzw. Emeryturę + otrzyma każdy emeryt pobierający emeryturę zarówno z ZUS, KRUS, jak i mundurową. Otrzymają je także renciści i osoby pobierające emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, które są wypłacane przez dwa organy, decyzje w takim wypadku będzie wydawał i jedno świadczenie wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie pieniężne.

Jedna Emerytura+ przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 lutego, 9:51, Gość:

Co jeszcze wymysla jak zniszczyc emerytow jako juz nie potrzebnych dla spoleczenstwa dajcie porzadne emerytury za lata pracy a nie jalmuzne

Jak się porządnie pracowało to się ma. Jak się obijało to figa z makiem? nic emerytom nie dać są bogaci.

G
Gość
7 lutego, 20:57, Ola:

Wybrali takich senatorów, to tak mamy i mieć będziemy. Senatorów, ktorzy bedą zwlekać, torpedować wszelkie dobre ustawy dla dla dobra rodaków i kraju. Zatem dobrze jest zastanowić się nad wyborem prezydenta, ktoremu na sercu leży Polska i Polacy. A takim godnym zaufania jest obecny prezydent. Mądry, kulturalny, świetny retor. Ma klasę. Tego prezydenta się nie wstydzę.

Nie wiem o jakim prezydencie Pani pisze bo obecna marionetka na stanowisku prezydenta to wstyd dla Polaków, ani klasy ani kultury i wątpię, że własne zdanie posiada.

B
Biedny

Senat wypat koperty na drogę

G
Gość

Wyraźnie widać, że lewa.ki to wrogowie narodu i krakju.

O
Ola

Wybrali takich senatorów, to tak mamy i mieć będziemy. Senatorów, ktorzy bedą zwlekać, torpedować wszelkie dobre ustawy dla dla dobra rodaków i kraju. Zatem dobrze jest zastanowić się nad wyborem prezydenta, ktoremu na sercu leży Polska i Polacy. A takim godnym zaufania jest obecny prezydent. Mądry, kulturalny, świetny retor. Ma klasę. Tego prezydenta się nie wstydzę.

G
Gość

Po co w Polsce potrzebny jest senat ? zlikwidować a te grubo ponad 200 milionów przeznaczyc na szczytne cele. To wygląda tak że w sejmie sa sami idioci a senat sprawdza czy ustawy są do zaakceptowania

G
Gość
7 lutego, 9:20, Żenada:

Dostaną nie dostaną

dostaną nie dostaną

oto jest pytanie.

Durnie piszą i zarabiają a ludzie czytają(czy usuną moje pytanie oto jest pytania)

Zabierajcie wszystko emerytom i rencistom i czekajcie , aż będziemy zdychać w swoich czterech kątach , pasibrzuchy pieprzone nam już zabrano wszystko co najcenniejsze ....GODNOŚĆ.Wstydzę się tego że tak manipulujecie i zwodzicie tych ludzi którzy pracowali i wychowywali kolejne pokolenia niech was szlag trafi w Senacie , dalej kosztem biedaków nabijanie sobie kasę....brak słów .

G
Gość

Co jeszcze wymysla jak zniszczyc emerytow jako juz nie potrzebnych dla spoleczenstwa dajcie porzadne emerytury za lata pracy a nie jalmuzne

G
Gość

Senatorowie maja duzo forsy i majatki to kombinuja jak nie dac emerytom

B
Bieda

Senat do zmian wypad dam łapówki

G
Gość

Emeryci dostaną za darmo koronawirus.

Ż
Żenada

Dostaną nie dostaną

dostaną nie dostaną

oto jest pytanie.

Durnie piszą i zarabiają a ludzie czytają(czy usuną moje pytanie oto jest pytania)

Dodaj ogłoszenie