Spis treści
- Raport o najczęściej popełnianych błędach w internecie 2022
- 15 najczęściej popełnianych błędów w internecie
- Błędy ortograficzne najczęściej popełniane w internecie
- Błędy leksykalne, które najczęściej popełniają Polacy
- Najczęściej popełniane błędy fleksyjne
- Błędy składniowe najczęściej popełniane w 2022 roku
Raport o najczęściej popełnianych błędach w internecie 2022
Już 5. raz przygotowano raport o najczęściej popełnianych błędach w internecie. Okazuje się, że tym razem Polacy popełniali najmniej błędów w przeciągu ostatnich lat. W 2018 roku było ich ponad 4 mln, a w 2017 niespełna 4,5 mln. Rekord padł w 2020 roku (blisko 5,2 mln błędów), w 2021 zaobserwowano spadek (ok. 5,1 mln). Zgodnie z raportem w 2022 roku Polacy popełnili trochę ponad 3,7 mln błędów.
W jakich miejscach w internecie najczęściej pojawiają się usterki językowe? Prym wiedzie (tak jak w ubiegłych latach) Facebook, skąd pochodzi ponad połowa błędów. Oto dokładne dane:
- Facebook 52,2 proc.;
- Twitter 20,3 proc.;
- portale internetowe 15,5 proc.;
- fora dyskusyjne 4 proc.;
- Wykop 2,4 proc.;
- YouTube 1,9 proc.;
- recenzje 1,5 proc.;
- blogi 0,9 proc.;
- TikTok 0,7 proc.;
- Instagram 0,6 proc.
Znaczącą tendencję wzrostową zaobserwowano w przypadku Facebooka (o ponad 10 punktów procentowych w stosunku do roku ubiegłego), a malejącą w przypadku YouTube’a (wówczas było to 14 proc.).
15 najczęściej popełnianych błędów w internecie
Z raportu przygotowanego przez serwis polszczyzna.pl, a wspieranego od strony technologicznej przez Sentione.com wynika, że najczęściej popełnianymi błędami w internecie są:
- napewno (poprawnie na pewno);
- dzień dzisiejszy (poprawnie dzisiaj);
- na prawdę (poprawnie naprawdę);
- wogóle/wogule (poprawnie w ogóle);
- narazie (poprawnie na razie);
- na codzień (poprawnie na co dzień);
- po za tym (poprawnie poza tym);
- niewiem (poprawnie nie wiem);
- conajmniej (poprawnie co najmniej);
- wziąść (poprawnie wziąć);
- na przeciwko (poprawnie naprzeciwko);
- złodzieji (poprawnie złodziei);
- z przed/zprzed (poprawnie sprzed);
- dlatego bo (poprawnie dlatego że);
- jusz (poprawnie już).
W stosunku do roku ubiegłego wypadły takie pozycje jak muj (poprawnie mój) i ktury (poprawnie który).
Błędy ortograficzne najczęściej popełniane w internecie
Wśród wszystkich usterek językowych popełnianych w przestrzeni internetowej najczęstsze są błędy ortograficzne, a dokładnie: napewno, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, na codzień, po za tym, niewiem, conajmniej na przeciwko, złodzieji. Błędy ortograficzne stanowią aż 80 proc. wszystkich błędów popełnianych w internecie.
Błędy leksykalne, które najczęściej popełniają Polacy
Drugą co do wielkości grupą najczęściej popełnianych w internecie błędów są błędy leksykalne zwane też słownikowymi (12,6 proc.). Chodzi więc m.in. o użycie wyrazu w niewłaściwym znaczeniu czy stosowanie pleonazmów lub tautologii (tzw. masło maślane).
Błędy leksykalne, które Polacy najczęściej popełniali w 2022 roku to: dzień dzisiejszy, trwać nadal (poprawnie trwać), okres czasu (poprawnie czas), kartka papieru (poprawnie kartka), w każdym bądź razie (poprawnie w każdym razie), spadać w dół (spadać), fakt autentyczny (fakt), po najmniejszej linii oporu (po linii najmniejszego oporu), akwen wodny (akwen), języczek uwagi (języczek u wagi).
Najczęściej popełniane błędy fleksyjne
Błędy fleksyjne to (mówiąc najprościej) te związane z odmianą. Stanowiły one 4,7 proc. wszystkich błędów popełnianych w internecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się: wziąść, ludzią (ludziom), doktór/doktur (doktor), dziecią (dzieciom), kupywać (kupować), derektor (dyrektor), ja rozumie (rozumiem), lubiałem/lubiałam (lubiłem/lubiłam), pierszy/piersza (pierwszy/pierwsza), poszłem (poszedłem).
Błędy składniowe najczęściej popełniane w 2022 roku
Błędy składniowe, czyli te, które polegają na niewłaściwym łączeniu wyrazów w jednostki tekstu, stanowiły tylko 2,8 proc. błędów popełnianych w internecie. W tym przypadku na podium znalazły się: dlatego bo (dlatego że), pod rząd (z rzędu) oraz półtorej roku (półtora roku). Dalej były następujące błędy składniowe: dlatego ponieważ (dlatego że), po lewo/po prawo (po lewej/po prawej), półtora godziny (półtorej godziny), półtorej tygodnia (półtora tygodnia), ubrać kurtkę (założyć kurtkę) oraz dla czemu (dlaczego).
Źródło: Pełny raport oraz metodologia dostępne są na stronie polszczyzna.pl
