
Cały Twój
Nabożeństwo do Matki Bożej miało szczególne znaczenie dla Jana Pawła II już od czasu jego dzieciństwa. Zwracając się Maryi mówił jej Totus Tuus – Cały Twój. Słowa te zaczerpnął od św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, autora Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny.
Możemy więc w tym miejscu zobaczyć instalację plastyczną, na którą składają się wizerunki Matki Bożej z sanktuariów, które Jan Paweł II chętnie odwiedzał w czasie swoich pielgrzymek. Znajduje się tu także piękna mozaika ze ściany Pałacu Apostolskiego, przedstawiająca Matkę Kościoła. Jest tu także sporych rozmiarów różaniec, który młody bp Karol Wojtyła otrzymał od Jana XXIII. Warto przypomnieć, że obaj zostali kanonizowani tego samego dnia.

Pokój Tobie, Polsko
Podążając śladami życia Jana Pawła II przechodzimy do strefy poświęconej jego podróżom apostolskim do Ojczyzny. Na ścianach znajdują się tablice z fotografiami i najważniejszymi słowami z poszczególnych pielgrzymek. W tabletach natomiast znajdują się programy oraz relacje z tych ośmiu wizyt. W gablotach zgromadzono pamiątki w postaci okolicznościowych wydawnictw, modlitewników przygotowanych na msze św. z Papieżem, karty wstępu na spotkania, emblematy, pamiątkowe medale, dary ofiarowane Papieżowi oraz obrazki z błogosławieństwem Ojca Świętego. Nad głowami zwiedzających zawieszono repliki około 70 transparentów i sztandarów, przygotowywanych na papieskie pielgrzymki. Ilustracją wspominanych wydarzeń są też naścienne grafiki nawiązujące do najważniejszych sytuacji z kolejnych wizyt Jana Pawła II w Polsce. Centralnym miejscem tej strefy jest wielki ekran, na którym wyświetlany jest film ze słynnym przemówieniem z placu Zwycięstwa w Warszawie i słowami: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. Amen.

A domem stał się świat
Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu w ramach podróży apostolskich przebył ponad półtora miliona kilometrów, odwiedził 129 krajów, czyli ponad połowę wszystkich państw świata.
W tej strefie można wyruszyć w podróż do miejsc, które nawiedził Papież. Ułatwia to multimedialny globus, który po wybraniu konkretnego miejsca pokazuje trasę, jaką Ojciec Święty przebył samolotem z Rzymu, by tam dotrzeć.
Można w tym miejscu obejrzeć pamiątki związane z tymi podróżami, najczęściej prezenty otrzymywane przez Jana Pawła II, np. makatkę z modlitwą Ojcze nasz w języku Inuitów (rdzenna ludność obszarów arktycznych) i hebanowe popiersie Chrystusa pochodzące z Konga; czy okolicznościowe wydawnictwa – m.in. Komiks Marvela z Janem Pawłem II na okładce (1982) i płytę z ulubionymi melodiami Papieża (Meksyk, 1979).
Szczególnym rodzajem pamiątek związanych z podróżami apostolskimi Ojca Świętego jest ziemia przywożona do Muzeum z miejsc, które odwiedził. Pod szklaną podłogą umieszczono prawie 60 kapsuł z ziemią – ich liczba sukcesywnie wzrasta, gdyż do Muzeum wciąż odbiera ziemię z kolejnych krajów.
Całą boczną ścianę pokrywa piętnastometrowy multimedialny ekran, który pozwala obejrzeć zdjęcia i przeczytać fragmenty przemówień Ojca Świętego ze 104 podróży apostolskich.
Ostatnim punktem tego pielgrzymiego szlaku jest szklana ścianka z obrazkiem Jezusa Miłosiernego i napisem Bądźcie Apostołami Bożego Miłosierdzia i teks Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu z 17 sierpnia 2002 roku.

W poszukiwaniu jedności, dialogu i pokoju
Ta niewielka część wystawy pokazuje wielkie i ważne działania Jana Pawła II na rzecz jedności chrześcijan i pokoju na świecie. Przypomina także o jego nawoływaniach do dialogu i o przykładzie, jaki sam dawał światu w tej dziedzinie. Są tu fotografie Ojca Świętego spotykającego się z przedstawicielami innych religii i kultur, Papieża pełnego szacunku i otwartości na innych.