Bieg Kościuszkowski to impreza biegowa z wieloletnią tradycją, która na trwale zapisała się w kalendarzu sportowych wydarzeń w Krakowie. Upamiętnia on postać patrona Politechniki Krakowskiej i przysięgi, złożonej przez niego 24 marca 1794 roku na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszy Uliczny Bieg Sztafetowy Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki odbył się w 1977 roku.
W zawodach organizowanych przez Politechnikę Krakowską, Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego PK oraz Centrum Sportu i Rekreacji PK, startują sztafety uczelniane (studenci i pracownicy danej uczelni), klubowe i mundurowe. Zaplanowano bieg kobiet (4 zmiany), bieg mężczyzn (5 zmian), bieg VIP-ów, bieg osób z niepełnosprawnościami (4 zmiany) i bieg pracowników PK.
Ponadto w Biegi Kościuszkowskim przewidziano dodatkowe klasyfikacje: Memoriał Edwarda Surdyki, Memoriał im dr. Piotra Jeża (indywidualna klasyfikacja mężczyzn na odcinku pierwszej zmiany), Puchar Zarządu Głównego AZS (indywidualna klasyfikacja kobiet na odcinku pierwszej zmiany), klasyfikację uczelni krakowskich i klasyfikację służb mundurowych.
Warunkiem uczestnictwa w imprezie jest dokonanie zgłoszenia (elektronicznie na adres: [email protected] lub w biurze zawodów w dniu ich rozgrywania – budynek „Działownia” na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24) i odbiór numeru startowego w dniu zawodów. W tegorocznej edycji Biegu Kościuszkowskiego przewidziany jest udział około 300 uczestników.
Mimo że trasa Biegu Kościuszkowskiego była z biegiem lat modyfikowana, to jej szkielet pozostawał niezmienny, Od początku XXI wieku rywalizujący biegacze sztafet męskich przemieszczali się ulicami: Warszawską, Floriańską, Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi do ulicy Kościuszki i dalej św. Bronisławy oraz Aleją Waszyngtona do podnóży Kopca, gdzie odbywał się finisz.
Tym razem rywalizacja odbywać się będzie wokół kampusu głównego Politechniki Krakowskiej, a nie – jak w poprzednich latach - na ulicach Krakowa. Zdecydowały o tym względy logistyczne, związane z obowiązującymi wciąż ograniczeniami pandemicznymi. Start zaplanowano w czwartek 24 marca o godz. 12 na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24.
Przed imprezą nastąpi złożenie kwiatów przez władze i studentów PK na Rynku Głównym w miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki, a o godz. 11.45 złożenie kwiatów pod popiersiem patrona PK na dziedzińcu uczelni. Wręczenie nagród uczestnikom zmagań odbędzie się ok. godz. 13.30 w Międzywydziałowym Centrum Edukacyjno-Badawczym „Działownia” przy ul. Warszawskiej 24.
Program dnia – część oficjalna
- 10:30–11:00 – złożenie kwiatów na Rynku Głównym
- 11:00–11:30 – przemarsz z Rynku Głównego na ul. Warszawską
- 11:45–12:00 – złożenie kwiatów pod popiersiem Tadeusza Kościuszki
Program dnia – część sportowa
- 10:00–10:30 – potwierdzanie obecności zespołów
- 10:30–11:00 – odprawa techniczna (Działownia, Kampus PK)
- 11:00–11:45 – rozgrzewka zawodników
- 11:45–12:00 – złożenie kwiatów pod popiersiem Tadeusza Kościuszki
- 12:00-12:10 – bieg VIP-ów (jedno okrążenie wokół Kampusu PK)
- 12:10-12:20 – bieg sztafet kobiecych (4 x 1 okrążenie wokół Kampusu PK)
- 12:20-12:30 – bieg osób niepełnosprawnych (4 x 1 okrążenie wokół Kampusu PK)
- 12:30-12:40 – bieg pracowników Politechniki Krakowskiej
- 12:40–12:50 – bieg sztafet męskich (5 x 1 okrążenie wokół Kampusu PK)
- 13:30–14:00 – wręczenie nagród w Działowni
- Głośne śluby w Polsce. Robert i Anna Lewandowscy odnowili przysięgę małżeńską
- Marta Kubacka i jej udana walka o zdrowie. Sama też miała kiedyś sportowe marzenia
- Tak wygląda w kuchni Anny Lewandowskiej. Oto zakątek domu Roberta i Anny w Monachium
- Kolejna wielka przebudowa Wisły. Aż 10 piłkarzom wygasają w czerwcu kontrakty
- Nowe wyceny piłkarzy i całej drużyny Wisły. Czyja wartość wzrosła, a czyja spadła?
- Transfery byłych piłkarzy Wisły
