Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji na terenie województwa małopolskiego w 2017 r. doszło do 3,6 tys. wypadków, w wyniku których rannych zostało ponad 4,3 tys. osób, a 194 zginęło. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jakich miejscach zachować szczególną ostrożność. Eksperci systemu Yanosik wzięli pod lupę obszar Krakowa:
– Bazując na częstotliwości występowania wypadków drogowych, stworzyliśmy listę najbardziej niebezpiecznych miejsc w Krakowie. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Autentyczność zgłoszeń jest weryfikowana przez samych kierowców, którzy przejeżdżając przez dane miejsce, mogą zatwierdzić lub odwołać dodany wcześniej komunikat – komentuje Magda Zglińska, Yanosik – Dzięki temu możemy określić lokalizacje, w których najczęściej dochodzi do wypadków – dodaje. Gdzie w takim razie krakowscy kierowcy powinni szczególnie mieć się na baczności?
Miejsce 1
Niekwestionowanym liderem niechlubnego rankingu jest Węzeł Kraków Południe. Do największej liczby wypadków doszło na autostradzie A4 i ul. Zakopiańskiej. W 2018 roku użytkownicy systemu Yanosik zgłosili tutaj aż 167 kolizji.
Miejsce 2
Do 98 niebezpiecznych zdarzeń doszło na węźle łączącym ul. Powstańców Wielkopolskich i estakadę im. Obrońców Lwowa.
Miejsce 3
Niewiele mniej kolizji miało miejsce na węźle łączącym al. Powstańców Śląskich i ul. Generała Henryka Kamieńskiego. Zgłoszono tutaj 95 takich zdarzeń.
Miejsce 4
Tuż za „podium”, znalazło się skrzyżowanie al. 29 listopada, ul. Lubańskiej i ul. Opolskiej wraz z estakadą gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Użytkownicy systemu odnotowali tutaj 89 wypadków.
Miejsce 5
Zestawienie najbardziej niebezpiecznych miejsc zamyka węzeł Kraków Przewóz, gdzie łączą się takie drogi jak: S7, Trakt Papieski i ul. Tadeusza Śliwiaka. Doszło tutaj do 83 kolizji.
– Dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, warto wyposażyć się w systemy ostrzegania, dzięki którym kierowcy mogą otrzymywać i dodawać różnego rodzaju informacje o sytuacji drogowej, m.in. o wypadkach, remontach, zatrzymanych pojazdach czy fotoradarach. W ten sposób można z wyprzedzeniem przygotować się do odpowiednich manewrów i bezpiecznie dotrzeć do celu – komentuje Magda Zglińska, Yanosik.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Pierwsza pomoc przy wypadkach drogowych. To musisz wiedzieć!