Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 kwietnia 2018. Piękna aura nie chroni przed przesileniem wiosennym, trzeba mu zaradzić by nie wpaść w depresję

Bogumiła Nehrebecka/AIP
Michał Pawlik / Polska Press
Przesilenie wiosenne nie wybiera. Dopada i przedsiębiorcę, i konsumenta. Wiosna, słońce, młodzi wystawiają twarz do słońca, lodziarze zaczęli sezon a z przydomowych ogródków wydobywa się zapach dymuz węgla drzewnego bo rozpalono grille. A Ty nie masz siły, jesteś ciągle zmęczony i chcesz ci się spać, Ani chybi, dopadło cię przesilenie wiosenne. Coś z tym trzeba zrobić. Co?

Przyroda budzi się do życia. Wszystko wokół nas rozkwita i właśnie wtedy, w maju i w czerwcu, najwięcej osób popełnia samobójstwo. O 15 procent więcej niż np. w styczniu czy listopadzie. Dlaczego? Psycholog Kay Redfield Jamison w książce "Night Falls Fast" ("Noc nadchodzi szybko" ) jedną z przyczyn upatruje w zawiedzionych nadziejach. Chcemy się odrodzić tak jak natura, chcemy ożywienia. radości i gdy nic takiego się nie dzieje w naszym życiu, problemy nie znikają, a nawet pojawiają się nowe, przychodzi smutek, zwątpienie, zmęczenie.

Jeśli po całym dniu pracy, odczuwamy zmęczenie to jest to normalna i zdrowa reakcja organizmu. Jeśli jednak znużenie, apatia i senność trwa kilka tygodni, musimy ustalić ich przyczynę. Chroniczne zmęczenie wpędzi nas w depresję, a jej trudno się pozbyć.

Coś z tym zrób!

- Zmęczenie jest najczęściej objawem wyprzedzającym lub towarzyszącym nerwicy i depresji – mówi Bożena Uścińska, psycholog. - Dlatego tak ważne jest, by wyeliminować jego przyczynę. Czasami wystarczy wykonać podstawowe badania laboratoryjne i uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów w organizmie albo zmienić dietę, by poczuć się lepiej. Ale gdy podłożem chronicznego zmęczenia jest stres, proces odzyskiwania energii życiowej jest bardziej skomplikowany i trwa dłużej.

Jak rozpoznać

Pierwsze objawy uporczywego znużenia to osłabienie koncentracji, trudności z wykonywaniem pracy, brak zainteresowania jakąkolwiek działalnością, a potem skłonność do gniewu, brak cierpliwości i wreszcie apatia, kiedy nic nam się nie chce i pragniemy, by wszyscy zostawili nas w spokoju.
Powodem utraty życiowego animuszu, może być choroba, złe odżywianie, a u kobiet zmiany hormonalne. Uczucie zmęczenia mają często osoby chore na cukrzycę, z zaburzeniami pacy tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek i serca. Brak sił i ochoty do życia odczuwają kobiety po porodzie i w czasie menopauzy. Jest to też objaw niedoboru w organiźmie składników koniecznych do budowy czerwonych ciałek krwi, które odpowiedzialne są za transport tlenu. Są to przede wszystkim żelazo, kwas foliowy, witaminy B12 i B6.

Od stresu do depresji

- Jeśli po wizycie u lekarza i wykonaniu badań okaże się, że przyczyną chronicznego zmęczenia nie są choroby somatyczne, należy zastanowić się, czy czasami nie jest to skutek długotrwałego stresu – mówi Bożena Uścińska. - Znużenie, apatia może być bowiem psychiczną reakcją obronną przed problemem lub próbą zaprzeczenia jego istnienia. Żona prosi męża, by z nią porozmawiał o ważnej i przykrej sprawie, a on zasypia w fotelu – mechanizm obronny. Mam problem, więc czymś się zajmę, a najlepiej gdy pójdę spać, by o niczym nie myśleć – zaprzeczenie.

Nie działaj na własną rękę

Branie na własną rękę preparatów wzmacniających, picie napojów energetyzujących czy siódmej kawy w ciągu dnia, na pewno nie pomoże pozbyć się uporczywego zmęczenia, bo nie usuniemy jego przyczyny. Jedynie w przypadku zdrowego zmęczenia wynikającego np. z kilku godzin intensywnej pracy fizycznej, skutecznym lekarstwem jest odpoczynek, a przede wszystkim sen. Przy chronicznym zmęczeniu mamy kłopoty z zaśnięciem, a bierny odpoczynek nie wiele nam daje. Dlatego też pomoc specjalistów bywa w takich przypadkach konieczna i warto z niej skorzystać by nabrać apetytu na życie.

CZYTELNICY POLECAJĄ:

Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan

Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto

Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 7 kwietnia 2018. Piękna aura nie chroni przed przesileniem wiosennym, trzeba mu zaradzić by nie wpaść w depresję - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska