Uszkodzony zbiornik przy Folwarcznej w Krakowie
W lipcu pisaliśmy, że budowa zbiornika przy ul. Folwarcznej zbliża się do ukończenia, inwestycja miała zostać oddana z końcem wakacji, więc we wrześniu powinna być gotowa. Czy tak było, pytamy KEGW, może inwestycja nie została skończona i stąd zniszczenia? Wtedy, choć to wydawać się może absurdalne, zbiornik retencyjny powinien być dobrze zabezpieczony przed ulewami. Jak widać jednak po weekendowych obfitych deszczach konstrukcja jest zniszczona. Może powody są inne niż intensywne deszcze. Sprawa powinna zostać wyjaśniona, bo wpakowano w inwestycję duże pieniądze.
- Zbiornik przy Folwarcznej zawiódł. Będziemy wyjaśniać przyczyny tego zdarzenia, analizy już się rozpoczęłu - zapewnił Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Budowa zbiorników przy Folwarcznej i Burzowej
W lipcu KEGW podawało: "Ażurowe płyty stanowiące wypełnienie zbiornika zostały ułożone oraz wypełnione. Stopień zaawansowania prac na początku lipca wyniósł 90 procent. Na miejscu KEGW rozpoczął już prace porządkowe, odtwarzana do stanu pierwotnego jest polna droga stanowiąca zaplecze budowy, czyszczona jest również pobliska jezdnia i pobocza, porządkowana zieleń. KEGW jest w stałym kontakcie z mieszkańcami i radnymi. Z uwagi na bliskość zabudowań, ze względów bezpieczeństwa zbiornik zostanie ogrodzony."
Przypomnijmy: powierzchnia akwenu to 1290 m², a jego o pojemność retencyjna to 600 m³. Nowa infrastruktura odwodnieniowa ma chronić obszar nowohuckich osiedli przed zalaniem wodami opadowymi.
W odległości ok. 1km, równolegle trwa budowa dwóch zbiorników przy ul. Burzowej wraz z przebudową części istniejącego otwartego rowu.
Przeciwpowodziowa ochrona Krakowa
Warto zaznaczyć, że przez dzielnicę przepływa kilka rzek, które w czasie intensywnych opadów zwiększają swoją objętość, powodując lokalne podtopienia. To m.in. Burzowiec, Baranówka, czy Struga Rusiecka.
Inwestycje przy ul. Folwarcznej i ul. Burzowej realizowane są w ramach dużego Planu Ograniczenia Skutków Powodzi oraz Odwodnienia Miasta Krakowa. W ciągu najbliższych lat podobne zbiorniki zostaną zbudowane w innych częściach miasta m.in. na os. Kabel, w Kostrzu, Przewozie, Bronowicach, na Prądniku Białym czy Prądniku Czerwonym. Plan ma na celu zabezpieczenie miasta przed skutkami deszczów nawalnych oraz nadmierną ilością wód roztopowych. Działania przebiegają w oparciu o rozbudowę systemu kanalizacji deszczowej o zbiorniki retencyjne i obiekty małej retencji, a także zmniejszenie powierzchni nieprzepuszczalnych.
Sama budowa zbiorników na nowohuckich osiedlach pochłonęła 11 mln zł. "Dzięki działaniom KEGW przy ul. Burzowej i ul. Folwarcznej ochroną objęte zostanie 508,33 ha powierzchni Krakowa i przybędzie w sumie ponad 4 tys. m3 retencyjnej." - kwitowało KEGW.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
