https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fala kulminacyjna w Krakowie. Wisła zalała bulwary pod Wawelem! IMGW ostrzega. Niebezpieczna pogoda w Małopolsce! Raport na żywo

Redakcja Kraków
Wideo
od 16 lat
Trudny czas dla Krakowa i Małopolski. Alarm powodziowy w Krakowie! Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła do stolicy Małopolski. Poziom wody wielu rzekach niebezpiecznie się podnosi. Występują lokalne podtopienia. W powicie oświęcimskim straż musiała ewakuować mieszkańców! IMGW wydaje niepokojące ostrzeżenia przed burzami w Małopolsce. W tym miejscu relacjonujemy na żywo sytuację w całym województwie, publikujemy komunikaty służb i wszystkie najważniejsze informacje.

Wielki deszcz oraz lokalne podtopienia w Małopolsce. Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków - tak wygląda sytuacja

Relacja na żywo z soboty 14 września i niedzieli 15 września została zakończona. KLIKNIJ TUTAJ i dołącz do aktualnej relacji na żywo z poniedziałku, 16 września.

Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne

Niedziela i poniedziałek: prognoza pogody dla Małopolski. Ostrzeżenie przed burzami

Prognoza IMGW dla Małopolski: W nocy zachmurzenie umiarkowane, od północnego wschodu województwa wzrastające do dużego. Początkowo miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Postępujące od północnego wschodu województwa przelotne opady deszczu, możliwe burze. Wysokość opadów na północy do 20 mm; na południu od 30 mm do 45 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 8°C do 11°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 9°C, na szczytach Tatr około 3°C. Temperatura minimalna w górach wystąpi wieczorem, później wzrost o około 2°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, nad ranem na północy województwa umiarkowany i porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, wschodni, przejściowo skręcający na północny. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu, na południu województwa możliwe burze. Wysokość opadu do 10 mm, w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna od 16°C do 19°C, w rejonach podgórskich od 13°C do 16°C, wysoko w Beskidach od 8°C do 12°C, na szczytach Tatr około 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, wschodni i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, wieczorem w porywach do 70 km/h, wschodni i północno-wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Zamknięty most na Wiśle między Brzeszczami a Pszczyną! - godz.20

Powodem wielka woda. To droga wojewódzka 933 łącząca Brzeszcze z Pszczyną, czyli Małopolskę ze Śląskiem

Kryspinów i gmina liszki. Akacja straży pożarnej trwa wiele godzin

Fala kumulacyjna przechodzi przez Kraków. Bulwary pod Wawelem zalane! - godz. 19.30

Bulwary Wiślane pod Wawelem zalane. Przez Kraków na Wiśle wciąż przechodzi fala kumulacyjna, a poziom wody nie osiągnął jeszcze najwyższej wartości. IMGW przypomina i ostrzega przed burzami, które od godzin wieczornych mogą pojawić się w Małopolsce.

Katastrofalna sytuacja w Brzeszczach i Jawiszowicach w Małopolsce

Woda zalała wiele domów i dróg. Strażacy robią co mogą, by pomóc mieszkańcom. Także cmentarz znalazł się pod wodą.

Brzeszcze
FOTO & DRON Gmina Brzeszcze

Wisła wylewa się już na bulwary w Krakowie. Poziom wody ciągle rośnie! - godz. 15.45

Jak podkreślają służby - nie ma zagrożenia wylaniem Wisły, jednak już teraz woda fragmentami przykrywa bulwary. Wedle szacunków poziom wody jeszcze się podniesie.

Pogotowie Przeciwpowodziowe w Krakowie! Aleksander Miszalski ogłasza decyzję - godz. 13.30

Podwyższa się poziom wody w Wiśle. Stan Wisły w Krakowie to obecnie 372 cm (2 cm powyżej stanu ostrzegawczego). Prognozowany jest wzrost poziomu wody do 400 cm. Stan alarmowy to 520 cm. - informuje Miasto Kraków.

Uwaga! IMGW wydaje ostrzeżenie przed burzami w Krakowie i Małopolsce!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach, które mają pojawić się wieczorem w Krakowie i Małopolsce. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 19 w niedzielę do godz. 1 nocy w poniedziałek. Spodziewany deszcz 20 mm, porywy wiatru 70 km/h.

Alarm przeciwpowodziowy w Oświęcimiu! Godz. 11.40

Prezydent Janusz Chwierut ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Woda w Sole osiągnęła poziom 511 cm (stan alarmowy 460 cm) z tendencją wzrostową. Alejki na bulwarach są zalane!

Straż pożarna w Małopolsce ma pełne ręce roboty. Najnowsze informacje przedstawił Wojewoda małopolski

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar poinformował, że od północy strażacy interweniowali 183 razy przy zdarzeniach związanych z intensywnymi opadami deszczu i zagrożeniem powodziowym. Najtrudniejszą sytuację i najwięcej interwencji – 111 odnotowano w powiecie oświęcimskim, a 34 w Krakowie.

Gmina Brzeszcze - w dalszym ciągu sytuacja bardzo trudna. Trwa walka z żywiołem. Strażacy robią co mogą, by pomóc mieszkańcom

Działania polegają między innymi na zabezpieczeniu workami z piaskiem budynków, wypompowywaniem wód z zalanych terenów i posesji.

Najnowsze informacje ze służb. Trudne dni w Małopolsce. Strażacy mają pełne ręce roboty. Godz. 10.00

Od początku obowiązywania ostrzeżeń w Małopolsce Straż Pożarna wyjechała do 620 interwencji – najwięcej przypadków odnotowano w Krakowie – 236 i Oświęcimiu - 187.

W niedzielę rano bez prądu było ponad tysiąc odbiorców, w tym prawie 700 w gminie Krzeszowice i ok. 230 w Krakowie. Jak informują służby, wyłączenia są na bieżąco usuwane.

W Krakowie pogoda się poprawia. To dobry znak!

Fatalna sytuacja w powiecie oświęcimskim. Rzeki wylewają. Straż ewakuowała mieszkańców!

Intensywne opady deszczu doprowadziły do wylania rzek. W akcji są prawie wszystkie jednostki OSP z powiatu wspierane przez jednostki spoza powiatu. Najgorsza sytuacja jest w mieście i gminie Brzeszcze. W Jawiszowicach woda przelała jeden z wałów na lokalnym potoku. Doprowadziło to do zalania kilku posesji. W nocy trwała ewakuacja części mieszkańców - informuje 112Tarnów.pl - Tarnowski Portal Ratowniczy

Zielonki, całkowicie zalany przejazd pod wiaduktem przy ul. Na Popielówkę

Aktualny poziom wody na Wiśle w Krakowie - godz. 7.45 Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Krakowa ok. godz. 15!

Tak wygląda stan poziomu wody na Wiśle w Krakowie na godz. 7.45. Fala kulminacyjna spodziewana jest na godz. 15!
Tak wygląda stan poziomu wody na Wiśle w Krakowie na godz. 7.45. Fala kulminacyjna spodziewana jest na godz. 15! Anna Piątkowska

Rzeki i potoki w Krakowie – stan na 15 września, godz. 7.45:

  • Serafa, przy ul. Popiełuszki: przekroczony stan ostrzegawczy, wysokość lustra wody 118 cm
  • potok Rozrywka, ul. Strzelców: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 54 cm
  • potok Kościelnicki, ul. Stopki: przekroczony stan alarmowy, wysokość lustra wody 223 cm
  • Dłubnia, ul. Okulickiego: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 118 cm
  • potok Drwinka, ul. Udzieli: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 37 cm
  • potok Bibiczanka, ul. Witkowicka: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 33 cm

Odwołane ostrzeżenie trzeciego stopnia dla części Małopolski

IMGW dzisiaj, 15 września, o godz. 05.29 odwołał dla Krakowa i powiatów: krakowski, miechowski, proszowicki, suski i wadowicki, ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.

Duże opady deszczu w Krakowie w nocy z sobotę na niedzielę

Do północy 14 września w Krakowie spadło około 30 mm deszczu, a do godziny 3:00 15 września jeszcze około 10 mm. Niedziela powinna być już spokojniejsza - informuje Miasto Kraków.

Podtopienia w Bieczu. Wielka ulewa w Gorlicach. Strażacy w akcji

W Bieczu strażacy walczyli w nocy z pierwszymi podtopieniami na Przedmieściu Dolnym. Z kolei w Gorlicach ulewny deszcz sprawił, że woda wybijała ze studzienek. Strażacy mieli pełne ręce roboty

Niedziela: prognoza dla Małopolski

Prognoza IMGW dla Małopolski: W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przejściowo rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady deszczu, na szczytach Tatr również deszczu ze śniegiem. W górach po południu możliwe burze. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C, w rejonach podgórskich od 13°C do 16°C, wysoko w Beskidach od 8°C do 12°C, na szczytach Tatr około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

____________________________________

Starsze informacje z soboty, 14 września

Trudna sytuacja w powiecie oświęcimskim

Na miejscu są wojewoda małopolski, komendant wojewódzki PSP oraz zastępy strażaków z różnych terenów Małopolski. "Strażacy PSP oraz OSP prowadzą działania związane z udrażnianiem przepustów, przepompowywaniem wody oraz pomagają ochronić dobytki mieszkańców. Do KP PSP Oświęcim od północy wpłynęło blisko 70 zgłoszeń" - przekazuje Małopolska Alarmowo.

Poziom Wisły w Jawiszowicach przekroczył 6 metrów, według pomiaru z godz. 18.50 było to 604 cm. Stan alarmowy w tym miejscu określony jest na 630 cm.

W Krakowie znów zaczęło padać - godz. 20.30

W sobotę wieczorem po kilku godzinach przerwy, a nawet słonecznej pogody, znów zaczęło padać. To może być trudna noc w całej Małopolsce. Wszystkie alerty IMGW są utrzymane.

Wisła przybiera. W Jawiszowicach już blisko stanu alarmowego

Rośnie poziom wody w Wiśle. Na stacji w Jawiszowicach (pow. oświęcimski) w sobotę o godz. 17.20 odnotowano już 592 cm i w tym momencie do stanu alarmowego (630 cm) brakuje już zaledwie 38 cm.

Sytuacja powodziowa w Małopolsce: wieczorny raport wojewody

Od północy strażacy interweniowali 300 razy. Tylko w Krakowie było 156 zgłoszeń. Prawie 70 interwencji podjęła KP PSP Oświęcim, 17 – Wadowice, 13 – Chrzanów. Dotyczą one głównie pompowania i udrażniania przepustów.
 
Po południu bez prądu było ok. 550 odbiorców, w tym prawie 370 – w mieście i gminie Brzeszcze.
 
Wisła w Jawiszowicach (576 cm) oraz Skawinka w Radziszowie (333 cm) przekroczyły stan ostrzegawczy. Do osiągnięcia stanów alarmowych brakuje w przypadku tych rzek kilkudziesięciu centymetrów (54 cm – Jawiszowice, 67 cm – Radziszów). Stany wysokie utrzymują się na sześciu stacjach (Balice, Biskupice, Ojców, Pustynia, Rudze, Sucha Beskidzka). Dla wyjaśnienia – kolejne poziomy na stacjach hydrologicznych to: niski, średni, wysoki, ostrzegawczy, alarmowy. Przekroczenie stanu alarmowego nie oznacza, że rzeka opuściła koryto.
 
6 jednostek samorządu terytorialnego ogłosiło pogotowia przeciwpowodziowe: powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Brzeszcze, gmina Skawina.

NIE WOLNO ZBLIŻAĆ SIĘ DO WEZBRANYCH RZEK

Kraków: przekroczone stany Drwinki i Serafy

Stan wody w potoku Drwinka, gdzie na miejscu stale pracuje PKP oraz na rzece Serafie jest nieznacznie przekroczony. Na szczęście deszcz pada z różnym natężeniem, co ułatwia udrażnianie infrastruktury - informuje krakowska jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna, koorydująca działania przeciwpowodziowe.

"Apelujemy do mieszkańców o to, by sprawdzić odpływy rynien oraz drożność kratek i studzienek kanalizacyjnych w obrębie posesji. Niedrożne studzienki lub zalane wpusty uliczne, których w Krakowie mamy ponad 27 000, trzeba zgłaszać na całodobowy numer alarmowy 12 616 75 55" - przypomina KEGW.

Prądnicka przejezdna. Na krakowskich ulicach sytuacja opanowana

Służby miejskie przekazują: "Ruch na ul. Prądnickiej został przywrócony w obu kierunkach. Wszystkie trasy w Krakowie są przejezdne dla tramwajów i autobusów".

Komunikat przypomina jednocześnie, że krakowianie muszą być przygotowani na kolejną falę ulew: "Według prognoz, apogeum intensywnych opadów deszczu może nastąpić w godzinach wieczornych i nocnych. Od jutra sytuacja powinna się normować. Poza lokalnymi podtopieniami nie ma istotnych zagrożeń. W mieście wyznaczone są miejsca, w których można pobrać worki z piaskiem".

Zapadła decyzja ws. meczu Cracovia - Pogoń

Mecz Cracovii z Pogonią Szczecin odbędzie się. Zaplanowano go na sobotę na godzinę 17.30. Jak informuje rzeczniczka Cracovii Marzena Młynarczyk-Warwas mecz się odbędzie, ale bez udziału kibiców, bo zalana została infrastruktura stadionowa. Wszystko przez intensywne opady deszczu, które trwają od piątkowego wieczora.

Rondo Mogilskie przejezdne, tunel pod Łobzów SKA również

Służby miejskie przed godz. 15 poinformowały o przywróceniu ruchu w dwóch miejscach.

"Droga pod wiaduktem Łobzów SKA przejezdna - autobusy wracają na stałe trasy. Przejezdne jest już także rondo Mogilskie - tramwaje również wracają tam na stałe trasy."

Trudna powodziowa sytuacja w Brzeszczach

Brzeszcze (ul. Podgórze) – powstało tam rozlewisko na powierzchni ok. 2 ha na terenie górniczym. Ma ono związek z cofką z przepompowni. W niedalekiej odległości znajdują się 3 budynki mieszkalne, dlatego strażacy prowadzą intensywne działania. Na miejsce udał się wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Kraków: woda na ulicach w Nowej Hucie

Na zachód od centrum już prawdziwy drogowy armagedon - studzienki wybiło na al. Kijowskiej, przejazd mocno utrudniony.

Patrol998-Małopolska informuje też o zalanych ulicach w Nowej Hucie. Duże problemy z przejazdem są na Kocmyrzowskiej oraz w Łęgu, na Ciepłowniczej, a także na Alei Solidarności przy Zalewie Nowohuckim.

Woda na Rondzie Mogilskim. Dla tramwajów wyznaczono objazdy

Częściowy brak przejazdu przez jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Woda stoi w tunelu od strony ul. Mogilskiej.

"Tramwaje nie kursują ul. Mogilską przez rondo Mogilskie - zalane tory na rondzie Mogilskim. Linie 4, 5, 9, 10, 52 od ronda Czyżyńskiego kierowane są przez al. Pokoju. Cały czas jest przejazd przez rondo Mogilskie z al. Powstania Warszawskiego w kierunku tunelu i w ul. Lubicz" - informuje miasto.

Fala kulminacyjna w Krakowie. Wisła zalała bulwary pod Wawelem! IMGW ostrzega. Niebezpieczna pogoda w Małopolsce! Raport na żywo

Kraków: Zalana ulica Królowej Jadwigi

Kraków, Wola Justowska, kolejny problem w zachodniej części miasta. Relacjonuje Patrol998-Małopolska: "Tak obecnie wygląda ul. Królowej Jadwigi na wysokości wjazdu na ulicę modrzewiową. Nie lepiej jest w innych dzielnicach Krakowa. Do miasta dysponowane są jednostki OSP straż pożarna ma bardzo dużo zgłoszeń"

Strażacy ratowali zakład pod Tarnowem

W Niedomicach pod Tarnowem nagromadzona po opadach deszczu woda zaczęła zagrażać podtopieniem jednemu z miejscowych zakładów produkcyjnych. Na miejsce zadysponowani zostali strażacy.

Woda wdarła się do serwerowni szpitala w Krakowie

Straż Pożarna pompuje wodę z pomieszczeń serwerowni Szpitala im. Żeromskiego. Woda wdarła się do Stacji Dializ przy os. Młodości. Potok Rozrywka, Sudół Dominikański, przekroczył stan alarmowy i grozi wylaniem.

Nieprzejezdny tunel pod stacją Kraków Łobzów

Sytuacja komunikacyjna na zachód od centrum miasta coraz trudniejsza. Woda zalała też tunel pod stacją Łobzów SKA. "Linie 130, 144, 194 kierowane przez Rondo Ofiar Katynia, Bronowicką, Głowackiego" - informuje miasto.

Kraków: zalany przejazd pod wiaduktem przy ul. Prądnickiej

To miejsce newralgiczne, no i tym razem także woda stoi pod wiaduktem na Kleparzu.

MPK informuje: "Uwaga kierowcy i pasażerowie! Brak przejazdu pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Linie: 120, 140, 337 kierowane do pętli Krowodrza Górka. Linia 513 kierowana ul. Wrocławską".

W Krakowie ściana deszczu od godz. 12

W samo południe w Krakowie rozlało się na dobre. Takiej ulewy nie było już dawno.

Sytuacja powodziowa na Sądecczyźnie

Sądeccy strażacy podjęli pierwsze interwencje w związku z utrzymującymi się od piątku (13 września) opadami deszczu. Noc przebiegła w miarę spokojnie, choć odnotowano dwa przypadki zalewania przez wodę dwóch budynków mieszkalnych. Stan rzek w Nowym Sączu i powiecie wciąż jest niski, a służby ratunkowe cały czas gotowe do działania.

Odwołany mecz Wieczystej Kraków w II lidze

Z powodu ulew odwoływane są zaplanowane na sobotę mecze piłkarskie. I nie dojdzie dziś do skutku m.in. II-ligowe spotkanie na stadionie Wieczystej Kraków, w którym miejscowa drużyna o godz. 12 miała zmierzyć się z GKS Jastrzębie.

Pytanie, czy rozegrany zostanie mecz w ekstraklasie Cracovia - Pogoń Szczecin, wyznaczony na godz. 17.30. Na razie kibice "Pasów" odwołali związany z tym wydarzeniem przemarsz z Rynku na stadion przy ul. Kałuży.

Pogodowy raport z Krakowa - godz. 11

- Na chwilę obecną sytuacją w Krakowie jest stabilna - informuje prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.

  • Odnotowano nieznaczne podniesienie stanu wody w potoku Drwinka, gdzie na miejscu stale pracuje PKP oraz na rzece Serafie.
  • Powstały rozlewiska na skrzyżowaniach ulic Miodowej ze Starowiślną oraz Grzegórzeckiej.
  • Stan wody w Wiśle nieznacznie się podniósł i aktualnie wynosi 167 cm, ale nie przekroczył stanu ostrzegawczego, który wynosi 370 cm.

Niedrożne studzienki lub zalane wpusty uliczne, których w Krakowie mamy ponad 27 000, trzeba zgłaszać na całodobowy numer alarmowy 12 616 75 55.
O zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach należy informować Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tel. 12 616 59 99, e-mail: [email protected].

Raport wojewody małopolskiego - godz. 10

Noc w Małopolsce minęła relatywnie spokojnie. Wojewoda Jan Krzysztof Klęczar po odprawie w Centrum Operacyjnym Ochrony Przeciwpowodziowej RZGW w Krakowie przypomina, cały region objęty jest alertami o intensywnych opadach deszczu 3. stopnia. Do poniedziałku przewiduje się sumę opadów na poziomie do 220 mm. Możliwe są burze. Całe województwo objęte jest ostrzeżeniem hydrologicznym 3. stopnia o wezbraniach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Jest też ostrzeżenie 1. stopnia o silnym wietrze dla całego województwa.

Państwowa Służba Geologiczna (PSG) – Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z intensywnymi opadami deszczu w południowej Polsce.

TPN odradza wyjścia w góry. Na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Mgła i niskie chmury ograniczają widoczność.

Bilans interwencji PSP

Od godz. 7:30 13.09. łącznie 85 interwencji (najwięcej KP Kraków – 37, Nowy Sącz – 13, Wieliczka – 8, Wadowice – 6, Oświęcim – 4, Myślenice i Limanowa – 3): usuwanie zalegających drzew, konarów i gałęzi z dróg, chodników i rzek, udrażnianie przepustów, wypompowywanie wody z posesji, piwnic, wyjazdy prewencyjne związane z „workowaniem”, zabezpieczaniem wałów rzecznych oraz posesji domów, budynku przedszkolnego, monitorowanie cieków rzecznych. Brak osób poszkodowanych.

  • Rzeki (ok. godz. 9.00): brak stanów alarmowych, jeden przekroczony stan ostrzegawczy (Jawiszowice), jeden stan wysoki (Radziszów). Trend rosnący na 19 stacjach.
  • Alarmy przeciwpowodziowe: brak.
  • Pogotowia przeciwpowodziowe: powiat nowotarski, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec, gmina Brzeszcze.

Wisła w Jawiszowicach przekroczyła stan ostrzegawczy

Strażacy w zachodniej Małopolsce odnotowali pierwsze interwencje w związku trwającymi intensywnymi opadami deszczu. Podwyższa się stan rzek w regionie. Wisła w Jawiszowicach (pow. oświęcimski) przekroczyła stan ostrzegawczy. Prognozy zapowiadają dalszy wzrost w rzekach powyżej stanów alarmowych.

Kraków rozdaje worki z piaskiem w kilku punktach

Przy ulicach Smoleńskiego, Taklińskiego, Szastera, Rakuś, Udzieli, Laskowa, Królowej Jadwigi, Bieżanowskiej i Olszanickiej wydawane są worki z piaskiem dla osób, które chcą zabezpieczyć swoje domy. W sumie w Krakowie przygotowanych jest 28 takich miejsc, do których zostaną dostarczone worki z piaskiem w przypadku realnego zagrożenia powodziowego.

Sytuacja powodziowa w regionie tarnowskim

Miniona noc dla wielu strażaków w regionie tarnowskim nie było spokojna, choć nie było interwencji. Monitorowali stan rzek, potoków i przepustów, a także byli w gotowości bojowej, gdyby potrzeba było szybko zadziałać w konkretnym miejscu i pospieszyć innym na ratunek z powodu zagrożenia powodzią.

Tak wygląda Wisła w Krakowie w sobotni poranek

Wisła w sobotni poranek.
Wisła w sobotni poranek.

W Polsce sytuacja najgorzej wygląda na Dolnym Śląsku:

Prognoza IMGW na sobotę dla Małopolski (od godz. 7.30)

W dzień zachmurzenie całkowite. Na wschodzie województwa możliwe większe przejaśnienia. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, lokalnie na południowym zachodzie również o natężeniu nawalnym. Miejscami możliwe burze. Suma opadów od 40 mm do 50 mm, na południowym zachodzie województwa do 60 mm. Temperatura maksymalna od około 16°C na zachodzie do około 20°C na wschodzie województwa, w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 10°C do 13°C, na szczytach Tatr około 8°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, po południu wzmagający się do dość silnego i silnego, wieczorem o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, północno-wschodni. W czasie burz możliwe porywy do 85 km/h.

Godz. 7. Ostrzeżenia IMGW - stan na sobotę rano

W tej chwili dla całej Małopolski wydane są ostrzeżenia najwyższego III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu oraz przed wzbieraniem rzek.

Zagrożenia meteorologiczne: "Występują i nadal prognozowane są opady deszczu o natężeniu silnym i bardzo silnym, miejscami nawalnym".

Zagrożenia hydrologiczne: "spodziewane są wzrosty poziomu wody, początkowo do strefy stanów wysokich z przekroczeniami stanów ostrzegawczych, a następnie liczne przekroczenia stanów alarmowych. Największa intensywność zjawisk wystąpi w dniach 14-15.09".

Fala kulminacyjna w Krakowie. Wisła zalała bulwary pod Wawelem! IMGW ostrzega. Niebezpieczna pogoda w Małopolsce! Raport na żywo

Gdzie teraz pada deszcz w Polsce? Radar online. Mapa burzowa online INTERAKTYWNA MAPA

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska