Agile Swarming 2025
- Agile Swarming to wydarzenie, podczas którego dzielimy się naszymi zwinnymi praktykami - podkreśla Marilin Perez-Mazan, Poland Country Manager w Motoroli Solutions.
Agile - "my" jest ważniejsze niż "ja"
Czym jest podejście agile w zarządzaniu? To metoda, która dzieli pracę na etapy, tzw. sprinty, a jednocześnie skupia się na maksymalnym wykorzystaniu umiejętności, kreacji i innowacyjności pracowników. W tym przypadku ważniejsze jest „my”, czyli zespół, niż „ja”. To bowiem decyduje o zwinności, adaptacji, elastyczności, poprawie efektywności, a także sukcesie w zmieniającym się gwałtownie świecie.
- Moim celem jest pomoc firmom we wdrażaniu i utrzymywaniu nowych, efektywnych metod pracy, takich, które prowadzą do lepszych wyników – tak w Krakowie Nicolas Brown, autor m.in. pasjonującej książki „Real World Agility”, przedstawił swoje motto życiowe i jednocześnie opisał rolę w świecie Agile.
Specjalny gość krakowskiej konferencji podkreślił, że nie chodzi tylko o to, aby zmienił się sposób myślenia pracowników, ich liderów oraz firm, w których pracują, ale o to, aby wyjść poza swoją „bańkę”, skostniałe ramy, wydobyć też naturalną, codzienną zwinność zespołów, opartą na doświadczeniu oraz wyciąganiu wniosków z porażek. Tylko tak ukształtowany zespół, tak prowadzona firma, ma szansę spełnić oczekiwania klienta, a także przetrwać na gospodarczej scenie, odpowiadając jednocześnie na wyzwania jakie niesie współczesny świat.
W „Real World Agility” stwierdza, że nie wystarczy mówić o zwinności, ale trzeba ją stosować w praktyce. I wskazuje, że nowa metoda zarządzania, choć bazuje na teorii, to jednak oparta jest na wielu latach doświadczeń - rzeczywistych przykładach udanej i nieudanej transformacji firm. I o tym właśnie pisze w swym dziele. - Zawsze ważniejsza jest droga dojścia do sukcesu, niż sam sukces - zaznacza.
- Pracownicy muszą mieć świadomość, że mają realny wpływ na to, co dzieje się wokół nich. Jeśli widzą, że ich pomysły są przyjmowane i realizowane, a nie rozbijają się o ścianę niemożności, to z łatwością odnajdują motywację do kreowania nowych innowacji, zmiany w swoim otoczeniu, czy zwinnej przemiany firm – stwierdziła Jenni Jepsen. - Aby tak się jednak stało trzeba ich umiejętnie zaprosić do współpracy, trzeba im zaufać, uwolnić ich kreatywność. I najważniejsze, by z błędów zawsze wyciągać wnioski, gdyż kara nie jest motywacją. Inteligentna porażka to również sukces. Zawsze też trzeba pamiętać, że zwinność opiera się na współpracy.
I dodaje: - Chodzi o to, aby stworzyć takie środowisko pracy, w którym wszyscy pracownicy się rozwijają, a nie tylko jednostki.
Motorola Solutions w świecie Agile
Dlaczego Motorola Solutions organizuje takie spotkania? Co one dają globalnemu gigantowi technologicznemu? - Dlaczego zdradza swoje „zwinne” tajemnice? O to zapytaliśmy MARILIN PEREZ-MAZAN, Poland Country Manager w Motoroli Solutions

- To nie „zdradzanie” tajemnic, a możliwość porównania naszych praktyk z doświadczeniami innych specjalistów, stojących przed podobnymi wyzwaniami w obszarze zwinnego zarządzania. Prezentacja naszej firmy, jako organizacji wspierającej rozwój i otwartej na zmiany, wzmacnia również nasz wizerunek jako pracodawcy. Cyklicznie organizowana przez nas konferencja stanowiła również cenną okazję do rozwoju zawodowego dla pracowników. Mogą oni dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a jako prelegenci rozwijać umiejętności komunikacyjne i prezentacyjne, które w codziennej pracy mają ograniczoną możliwość doskonalenia.
- Świat pędzi, zmienia się otoczenie biznesowe. Motorola Solutions znajduje się w awangardzie tych zmian. Skąd to się bierze?
- Nasze doświadczenie jest wyjątkowe, ponieważ pracujemy nad produktami z dwóch różnych sektorów. Z jednej strony zajmujemy się produktami związanymi z bezpieczeństwem publicznym, gdzie tolerancja na błędy jest minimalna, a z drugiej strony – produktami wykorzystywanymi przez firmy i osoby prywatne, gdzie wymagana jest większa elastyczność i niższe koszty.
- Czym więc zajmuje się krakowska Motorola Solutions?
- Tworzymy i łączymy technologie, które pozwalają chronić ludzi, ich mienie, a także miejsca, umożliwiając jednocześnie perfekcyjną współpracę - w sytuacjach krytycznych - między poszczególnymi instytucjami, służbami i przedsiębiorstwami zajmującymi się bezpieczeństwem. Motorola Solutions oferuje urządzenia oraz zapewnia sieci komunikacyjne dla służb, które działają w ekstremalnie trudnych warunkach. To dzięki nim mogą one pozostać ze sobą w kontakcie, odpowiednio reagując na wyzwania, które niesie życie.
- Motorola Solutions mocno rozwija również systemy wizyjne.
- To prawda. Nasze systemy monitoringu wideo, oparte na odpowiedzialnie rozwijanej sztucznej inteligencji, mogą alarmować, gdy potrzebna jest reakcja, ale też koncentrować ludzką uwagę na działaniu z większą pewnością. Mamy również możliwość do zintegrowania głosu, wideo i danych. Łącząc te wszystkie informacje w jedną spójną całość umożliwiamy szybsze i bardziej precyzyjne podejmowanie decyzji, np. w centrum dowodzenia. Dzięki temu możemy też wcześniej wykrywać nieprawidłowości, identyfikować zagrożenie, blokować dostęp i alarmować tych, którzy muszą być poinformowani.
- Co Motoroli Solutions daje Agile Swarming?
- Jest to spotkanie z doświadczonymi profesjonalistami i możliwość poznania sposobów radzenia sobie z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem. A to oznacza bezcenne doświadczenie.
*****
Na scenie oraz podczas specjalnych warsztatów - w trakcie „Effectiveness. Is Agile still the answer?” - swoimi unikalnymi doświadczeniami 2 i 3 kwietnia podzielili się w Krakowie nie tylko goście specjalni, ale także kilkudziesięciu teoretyków i praktyków „zwinnego” zarządzania. Była to już 15 konferencja z cyklu Agile Swarming.

