Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Liceum przy uczelni w Oświęcimiu od 1 września br.
Uczelnia w Oświęcimiu uzyskała już pozytywną opinię Małopolskiego Kuratora Oświaty. Akademickie Liceum Ogólnokształcące zostało także wpisane do ewidencji szkół Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dwie klasy klasy pierwsze rozpoczną w nim naukę od 1 września 2022 roku.
- Będzie to pierwsza tego typu placówka w Małopolsce
– mówi dr Radosław Folga, prorektor ds. studenckich i promocji w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego.
Akademickie Liceum Ogólnokształcące, którego patronem jest również rotmistrz Pilecki, będzie mieć charakter niepubliczny. - Na rynku oświatowym jest wystarczająca liczba placówek publicznych, natomiast zauważyliśmy, że w Małopolsce zachodniej brakuje niepublicznych. Stąd taka nasza decyzja – tłumaczy protektor MUP.
Przyznaje, że oznaczać to będzie opłaty czesnego, ale jak przekonuje, liceum prowadzone przez uczelnię zapewni taki poziom i warunki kształcenia, dzięki którym uczniowie nie będą zmuszeni brać korepetycji, co obecnie jest powszechnym zjawiskiem wśród licealistów. Tym samym dla ich rodziców powinna to być rekompensata kosztów ponoszonych na czesne. Na razie w uczelni nie ustalono jeszcze jego wysokości.
Wiadomo natomiast, że nabór ma być prowadzony do dwóch klas, które mają liczyć maksymalnie po 24 uczniów. Nie będzie z góry ustalonych kierunków. Uczniowie podczas rekrutacji będą mogli wybrać przedmioty w zakresie rozszerzonym zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i planami na przyszłość.
Liceum w trzecim nowym budynku kampusu oświęcimskiej uczelni
Dla ALO uczelnia planuje przeznaczyć część trzeciego budynku kampusu, w którym obecnie na finiszu są prace związane z jego adaptacją pod potrzeby edukacyjne. Ich zakończenie przewidziane jest pod koniec marca. Dwa – trzy kolejne miesiące ma zająć wyposażenie okazałego gmachu.
- Wydzielone zostanie, wyłącznie dla licealistów pół jednego z pięter budynku z zapewnioną dużą przestrzenią
– zaznacza dr Radosław Folga. - Udostępnimy uczniom nasze profesjonalnie wyposażone laboratoria i pracownie: chemiczną, fizyczną, i biologiczną – dodaje.
Ponadto uczniowie ALO będą mogli korzystać z nowoczesnej biblioteki, czytelni, stołówki. Częściowo zajęcia lekcyjne będą prowadzone przez nauczycieli akademickich.
Konkurencja dla innych liceów?
W powiecie oświęcimskim są ogólniaki z renomą, cieszące się popularnością wśród młodzieży i plasujące się wysoko w rankingach jak licea powiatowe im. Konarskiego w Oświęcimiu i im. Wyspiańskiego w Kętach czy Salezjańskie Liceum Publiczne także w Oświęcimiu. LO im. Konarskiego w tegorocznym rankingu "Perspektyw" zajęło 20 miejsce w Małopolsce i sięgnęło po prestiżową "Złotą tarczę".
- Nie ma co ukrywać, że w jakimś stopniu nowe liceum będzie konkurencyjne dla naszych szkół. Sytuacja demograficzna jest określona i jeśli uczniowie oraz rodzice wybiorą liceum przy uczelni, to siłą rzeczy nabór gdzie indziej będzie mniejszy
– mówi Paweł Kobielusz, wicestarosta oświęcimski.
Nie sądzi jednak, żeby liceum powołane przez uczelnię miało znaczący wpływ na funkcjonowanie szkół powiatowych, bo liczba kandydatów jest większa niż miejsc.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oto 14 liceów z naszego regionu wśród najlepszych według rankingu "Perspektyw"
- Najlepsze technika w powiatach Małopolski zachodniej w rankingu "Perspektyw" 2022 r.
- Najwyższe pensje w szpitalu powiatowym w Wadowicach. Kto zarabia tu najwięcej?
- Pierwszy recyklomat w powiecie olkuskim. Mają być takie kolejne
- Katarzyna Szklarczyk z Bukowna wygrała Top Model. Teraz bryluje na Instagramie
- Wielkie zapadlisko w Bolesławiu. ZGH zrekultywuje teren
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
