Egzamin ósmoklasisty 2025 z angielskiego już za nami. Znamy opinie uczniów!
Zapytaliśmy ósmoklasistów w Krakowie o emocje jakie towarzyszyły im podczas egzaminu z języka obcego. Poprosiliśmy także o podsumowanie całości egzaminów.
Julka i Maria ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 3 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, skończyły egzamin z języka angielskiego znaczenie przed czasem.
Jak opowiada Julka, wystarczyła jej równo godzina, by uporać się ze wszystkimi zadaniami (a wyszła nieco później, bo musiała poczekać kolejnych 30 minut na możliwość odbioru telefonu).
Obie dziewczyny, które języka angielskiego uczą się od przedszkola oceniają czwartkowy egzamin jako bardzo łatwy, wręcz banalny.
- Spodziewamy się, że zaliczamy język angielski na 100 procent, no może na 90-100 proc. - podsumowują ósmoklasistki.
Podczas egzaminu z języka angielskiego nie było dla nich nic zaskakującego czy trudnego, ale nadal wspominają wtorek i język polski.
- O, wtedy to było zaskoczenie! „Chłopcy z Placu Broni”! Wszyscy obstawaliśmy, że będą „Dziady” albo „Opowieść wigilijna” a tu „Chłopcy z Placu Broni” … - opowiadają Julka i Maria, dla których było to jedyne wyzwanie podczas egzaminów ósmoklasisty, bo także środowy egzamin z matematyki oceniają jako łatwy.
Jak mówią – z matematyki poszło im bardzo dobrze.
Nieco inaczej ocenił natomiast czwartkowy egzamin z języka angielskiego Paweł z tej samej szkoły.
– Poziom trudności był średni, ale nic nie było dla mnie zaskoczeniem, mniej więcej takich zadań się spodziewałem. Co było najtrudniejsze? Dla mnie napisanie e-maila, będącego opowieścią o udanych wakacjach – opowiada ósmoklasista.
Pierwsze komentarze ósmoklasistów po egzaminie
Uczniowie dzielą się już swoimi opiniami również w internecie. Wielu z nich podkreśla, że egzamin z angielskiego był łatwiejszy niż się spodziewali.
najlatwieszy angielski jaki pisalem w zyciu
mega proste, e-mail też latwiutki temat
ang banalny na poziomie 4 klasisty chyba XD
Angielski też easy, najgorszy zdecydowanie był polski
Ten angielski taki latwy ze sie milo pisalo XDDD
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego 2025
Egzamin ósmoklasisty 2025 z języka obcego nowożytnego to ważny etap w edukacji uczniów kończących szkołę podstawową. Przeprowadzany na poziomie ogólnokrajowym, ma na celu ocenę kompetencji językowych uczniów oraz przygotowanie ich do dalszej nauki i komunikacji w językach obcych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty z języka obcego.
Uczniowie mogą wybrać jeden z następujących języków, których uczyli się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych:
angielski,
francuski,
hiszpański,
rosyjski,
włoski,
niemiecki.
Egzamin ósmoklasisty - język obcy. Zadania
W arkuszu egzaminacyjnym znajdzie się od 45 do 55 zadań, zarówno zamkniętych, jak i otwartych:
zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego oraz zadania na dobieranie;
w zadaniach otwartych uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź. Większość zadań otwartych wymaga uzupełnienia podanego tekstu jednym wyrazem lub kilkoma.
Wśród zadań otwartych znajdzie się również zadanie polegające na napisaniu własnej dłuższej wypowiedzi pisemnej. Zadanie stawia ucznia w określonej sytuacji z życia codziennego i sprawdza, czy potrafiłby on porozumieć się z obcokrajowcem, np. udzielając mu informacji lub uzyskując od niego wyjaśnienia, opowiadając mu o jakimś wydarzeniu lub składając mu gratulacje czy propozycje.
Oprócz zadań w języku obcym w arkuszu mogą wystąpić zadania, w których uczeń na podstawie tekstu w języku obcym przekazuje informacje w języku polskim.
Zadania egzaminacyjne będą sprawdzały poziom opanowania:
znajomości środków językowych,
rozumienia wypowiedzi,
tworzenia wypowiedzi,
reagowania na wypowiedzi,
przetwarzania wypowiedzi.
Jak wygląda egzamin ósmoklasisty z języka obcego?
Arkusz egzaminacyjny z języka obcego nowożytnego obejmuje następujące części:
Rozumienie ze słuchu - rozumienie ze słuchu Podstawę zadań sprawdzających wiadomości i umiejętności w zakresie rozumienia ze słuchu stanowią krótkie teksty dwukrotnie odtwarzane w sali egzaminacyjnej z urządzenia do odtwarzania płyt CD lub plików mp3. W materiale dźwiękowym – oprócz tekstów w języku obcym – są nagrane instrukcje w języku polskim dotyczące rozwiązywania zadań. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.
Znajomość funkcji językowych - zadania oparte są na krótkich tekstach lub materiale ikonograficznym zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym. Podstawę części zadań sprawdzających wiedzę z zakresu znajomości funkcji językowych mogą stanowić wysłuchane krótkie (jedno-, dwuzdaniowe) wypowiedzi, odtwarzane dwukrotnie z urządzenia do odtwarzania płyt CD lub plików mp3, wraz z instrukcjami w języku polskim dotyczącymi rozwiązywania zadań.
Rozumienie tekstów pisanych - zadania sprawdzające wiadomości i umiejętności w zakresie rozumienia tekstów pisanych oparte są na tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.
Znajomość środków językowych - zadania sprawdzające znajomość środków językowych (leksykalno-gramatycznych) oparte są na pojedynczych zdaniach lub krótkich tekstach zamieszczonych w arkuszu egzaminacyjnym. Część zadań może być oparta na materiale ikonograficznym.
Wypowiedź pisemna - zadanie polega na napisaniu krótkiego tekstu informacyjnego z elementami opisu, opowiadania, zaproszenia, wyrażania i uzasadniania opinii itp., zgodnie ze wskazówkami podanymi w poleceniu.
Na stronie Centralnej komisji Egzaminacyjnej można sprawdzić zakres wymagań dla każdego z języków oraz przykładowe zadania wraz z rozwiązaniami.
Przejrzyj arkusze z poprzednich lat
Aby lepiej przygotować się do egzaminu i zaznajomić się z jego formą, warto zapoznać się z arkuszami egzaminacyjnymi z zeszłego roku:
Co trzeba mieć przy sobie podczas egzaminu?
Na egzamin należy przynieść czarny długopis lub pióro (pisanie innym kolorem może skutkować unieważnieniem pracy) oraz legitymację szkolną. Uczniowie mogą mieć przy sobie także wodę w przezroczystej butelce, bez etykiety.
Nie wolno wnosić na salę żadnych pomocy naukowych, telefonów komórkowych ani urządzeń elektronicznych.
Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka obcego 2025?
Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2025 zostaną ogłoszone w piątek 4 lipca 2025 r. Tego dnia uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki online oraz odebrać zaświadczenia w szkołach.
Choć egzamin ósmoklasisty nie ma określonego progu zdawalności, to jednak wyniki z niego mają istotny wpływ na to, do jakiej szkoły trafi uczeń. W sytuacji, gdy o przyjęcie do szkoły stara się więcej kandydatów niż jest dostępnych miejsc, wynik egzaminu może okazać się kluczowy.
