Spis treści
Podwórkowe dzieciństwo w PRL
Dzieciństwo w PRL spędzało się głównie na podwórku. Chłopcy grali w kapsle, dziewczynki w klasy. Wystarczył kawałek betonu, kreda, kapsle i płaski kamyk - i już zabawa, start!
W mieście funkcję klubu pełnił osiedlowy trzepak między blokami. Było to miejsce spotkań i gimnastycznych ćwiczeń, na widok których dzisiejsi rodzice postradaliby zmysły.
Dzieci ścigały się na rowerkach, popularne były wrotki, no i oczywiście piłka; w nogę grywali na ogół sami chłopcy. Dziewczynki wybierały w tym czasie grę w gumę, czyli serię skoków przez gumę (zwykłą gumę z pasmanterii), rozciągniętą od jednej osoby do drugiej; trzecia skakała. Najpierw guma była zaczepiona na wysokości kostek, potem coraz wyżej i wyżej, aż do skuchy. Rekordzistki potrafiły skoczyć do wysokości... szyi!
PRL: rodzice pracują, dzieci mają obowiązki
Dzieci miały obowiązki; opieka na młodszym rodzeństwem, zakupy, pomoc w sprzątaniu. Rodzice szli do pracy, dzieci do szkoły, a po szkole albo czekały w szkolnej świetlicy na rodziców, albo - z kluczem do domu zawieszonym na szyi - bawiły się na osiedlu.
Kliknij w przycisk „Zobacz galerię” i przesuń zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Dzieci na wsi miały znacznie więcej obowiązków, przed i po szkole musiały pomóc w gospodarstwie, opiekować się młodszym rodzeństwem i inwentarzem (najmłodsze pasały gęsi, potem krowy), a o wakacjach mogły tylko pomarzyć - w czasie żniw każde ręce do pracy w polu i pomocy w domu były potrzebne.
Dzień Dziecka w PRL
W czasach PRL dzieci nie dostawały prezentów na Dzień Dziecka, za to w wielu rodzinach zabierało się dzieci na lody.
W szkole nie było lekcji, ale nie był to dzień wolny - najczęściej odbywały się wtedy festyny na Dzień Dziecka, konkursy z nagrodami i zawody sportowe. Wiele osób też wspomina, że przyjeżdżało wesołe miasteczko; emocje związane z karuzelą pamięta się do dziś.
Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka, zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest od 1955 r. w różne dni roku w krajach członkowskich ONZ.
W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
- Kobiety o tych imionach mają dobry charakter i piękną osobowość. Znaczenie imion
- Niezwykła moda z czasów PRL. Takie rzeczy nosiły dziewczyny! Moda wraca? Zobacz!
- Miała romans, ale odratowali swoje małżeństwo. Związek Małgorzaty i Donalda Tusków
- Jak wyglądają Miss Polski sprzed 30 lat? Najpiękniejsze kobiety na wspólnej gali
Spędź wakacje z wojskiem
