Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera o zniesienie zakazu przemieszczania się dla dzieci i młodzieży w okresie ferii
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę apeluje do premiera o zniesienie w okresie przerwy szkolnej od 28 grudnia do 17 stycznia zakazu przemieszczania się dla dzieci i młodzieży. Obecnie osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 nie mogą przemieszczać się bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna. Ta sama zasada ma obowiązywać w trakcie ferii. FDDS zbiera podpisy pod petycją o zniesienie tego obostrzenia i umożliwienie dzieciom odpoczynku na świeżym powietrzu.
Nie przeocz
- Dzieci już od wielu tygodni nie chodzą do szkoły, są zmęczone, odcięte od rówieśników, spędzają całe dnie na zajęciach online wpatrzone w ekrany komputerów. Zarówno dzieci, jak i ich rodzice z nadzieją czekali na to, iż wraz z nadejściem zimowych ferii zniesione lub zawieszone zostaną obostrzenia uniemożliwiające dzieciom w dni powszednie wychodzenie z domu bez opieki opiekunów do godziny 16.00 - przekonują przedstawiciele Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Tymczasem ograniczenie w przemieszczaniu się ma zostać utrzymane.
Zobacz koniecznie
- Wprowadzone obostrzenie dla wielu dzieci i młodych ludzi oznacza nieopuszczanie domu, gdy jest jasno. Nie wszyscy opiekunowie mają możliwość, aby towarzyszyć dziecku czy nastolatkowi nawet podczas krótkiego wyjścia z domu w godzinach, które są standardowo godzinami pracy. W praktyce oznacza to pozbawienie wielu dzieci możliwości wyjścia w czasie dnia z zamkniętej przestrzeni, choćby na krótki spacer z psem. Taka sytuacja może pogłębiać towarzyszący izolacji niepokój, obniżony nastrój czy lęk, a także zagrażać zdrowiu w ogóle – dodają.
Jak zaznaczają, w działaniach podejmowanych przez rząd w walce z pandemią konieczne jest uwzględnienie praw i dobrostanu dzieci.
Musisz to wiedzieć
- Ślub córki Adama Małysza. Kto jest wybrankiem Karoliny Małysz?
- Znaki zodiaku, które będą bogate w 2021 roku. Na te osoby czekają duże pieniądze
- Ten dom w Zabrzu wygląda jak z bajki. Jest przepięknie oświetlony na święta
- Kalendarz z modelkami 2021. ProfiAuto pokazuje barwny świat warsztatu samochodowego
- Decyzje dotyczące dzieci powinny być konsultowane z ekspertami (psychologami, pediatrami, psychiatrami). Zakaz wychodzenia z domu stoi w zdecydowanej sprzeczności z potrzebami psychofizycznymi dzieci i młodzieży – podkreślają.
FDDS zwraca również uwagę, że zamknięcie dzieci w domu ma na nie negatywny wpływ.
- Nasze badania pokazały, iż w czasie wiosennego lockdownu (marzec-maj 2020) jedna trzecia nastolatków oceniała swój stan psychiczny jako zły. Doskwierała im przymusowa izolacja (63%) i konieczność pozostania w domu (51%). Negatywne emocje i doświadczenia związane z izolacją są ciągle częstym tematem rozmów i wiadomości w prowadzonym przez nas Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
Bądź na bieżąco i obserwuj
