FLESZ - Polacy boją się biedy
Obostrzenia utrzymane w pięciu województwach
Po środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego minister zdrowia Adam Niedzielski zadecydował o podzieleniu kraju na dwie strefy. W pierwszej - woj: śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie łódzkie i opolskie - obostrzenia dalej są utrzymane. W pozostałych 11 województwach - w tym w Małopolsce - na nowo otwierają się salony kosmetyczne i fryzjerzy, a dzieci z klas I-III wracają do szkół w systemie hybrydowym. Oznacza to, że jednego dnia połowa uczniów przychodzi do szkoły, a połowa uczy się z domu, a następnego dnia następuje zamiana.
- Województwa, w których obostrzenia zostaną zachowane to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik dobowy zakażeń jest powyżej 35 zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców. Nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - mówił Adam Niedzielski.
Najgorzej jest na śląsku
Najgorsza sytuacja epidemiologiczna jest w województwie śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców waha się w granicach 50. Na drugim biegunie jest województwo podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5. Minister zdrowia przyznał, że analizy ostatnich dni wskazują na to, iż w skali kraju wchodzimy w trend spadkowy jeśli chodzi o liczbę osób zakażonych koronawirusem.
- Widzimy też, że obłożenie łóżek covidowych jest coraz mniejsze. Najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów. Tutaj również wydaje się, że apogeum jest za nami. Mamy bardzo wysoką liczbę zgonów, ale mniejszą niż tydzień temu. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu - przyznał Adam Niedzielski.
Zaznaczył jednak, że pomimo spadku "zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie".
Co dalej z obowiązkiem noszenia maseczek?
Z kolei w przyszłą środę rządzący odniosą się do możliwości zniesienia nakazu noszenia maseczek na świeżym powietrzu.
Adam Niedzielski poinformował również, że po weekendzie majowym prawdopodobnie otwarte zostaną instytucje kultury.
Przypomnijmy: w połowie kwietnia większość dotychczasowych obostrzeń została przedłużona do 25 kwietnia, a obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. 19 kwietnia otwarte zostały żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony jest też sport na świeżym powietrzu, w grupach do 25 osób.
Obostrzenia, które wciąż obowiązują w Małopolsce:
- Handel - wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 mkw. pozostaną zamknięte. Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
- Hotele i restauracje - obiekty noclegowe i gastronomiczne pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych - np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
- Kult religijny - w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 mkw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
- Kultura - wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- To powinieneś wiedzieć o zakrzepicy
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Pstryknij wraka! Pomóżmy Krakowowi pozbyć się zdezelowanych aut z ulic i chodników
