https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grypa szaleje w Krakowie. Krakowski szpital dziecięcy odnotowuje znaczący wzrost liczby zachorowań. Liczba miejsc na oddziałach maleje

Aleksandra Łabędź
FOT. PIOTR KRZYZANOWSKI/POLSKAPRESSE
Grypa cały czas w natarciu. Krakowski szpital dziecięcy przyjmuje coraz więcej pacjentów zakażonych wirusem grypy typu B oraz wirusem RSV. Liczba wolnych łóżek z każdym dniem maleje. Ogólnopolskie dane dotyczące liczby zachorowań również są niepokojące.

Trudna sytuacja w szpitalu dziecięcym

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie odnotowuje znaczący wzrost liczby pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu zakażeń wirusem grypy typu B oraz wirusem RSV. Jednocześnie szpital nie odnotowuje przypadków krztuśca wśród swoich pacjentów.

- Szczególnie u małych dzieci infekcje te często prowadzą do duszności, co wiąże się z koniecznością tlenoterapii. Szpital przyjmuje także wielu pacjentów z objawami przeziębienia, którzy odmawiają przyjmowania posiłków i płynów, co prowadzi do odwodnienia i wymaga krótkotrwałej hospitalizacji - informuje nas Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

W związku z dużą liczbą chorych, liczba dostępnych miejsc na szpitalnych oddziałach systematycznie maleje.

- Placówka pozostaje w stałym kontakcie z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w celu koordynacji miejsc łóżkowych w regionie Małopolski - wyjaśnia przedstawicielka szpitala.

Część pacjentów wymaga hospitalizacji

Z kolei w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie grypa utrzymuje się na stałym, podwyższonym poziomie.

- Każdego dnia na SOR zgłasza się kilka osób z grypą, z czego 1-2 muszą być hospitalizowane - mówi nam płk lek. Marian Król, zastępca dyrektora ds. medycznych.

Jak wyglądają dane w całym kraju?

Od 1 stycznia do 15 lutego 2025 r. w całej Polsce stwierdzono 3 363 przypadków (u dzieci w wieku do 14 lat - 1 002 przypadków) zachorowania na grypę. W analogicznym czasie w minionym roku było to - 2 177 przypadków (u dzieci w wieku do 14 lat - 775 przypadków).

W samym styczniu br. było to 2 259 przypadków (dzieci do 14 roku życia - 679 przypadków). W okresie od 1 do 31 stycznia 2024 r. było - 924 przypadków (u dzieci w wieku do 14 roku życia - 350 przypadków).

Jeżeli zaś mowa o zakażeniach wirusem RSV to od 1 stycznia do 15 lutego br. w całym kraju odnotowano - 33 349 przypadków(u dzieci do 14 r. życia - 11 929). W analogicznym czasie w minionym roku - 27 316 przypadków (u dzieci do 14 r. życia - 12 719).

W całym styczniu br. było to - 16 202 przypadków (u dzieci do 14 r. życia - 5 988).

Dane pochodzą z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Grypa czy może zwykłe przeziębienie?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia: - Choroba rozwija się w ciągu 18 – 72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Osoba zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez: dorosły: 3 – 5 dni (od chwili pojawienia się objawów chorobowych), dziecko: ponad 10 dni, osoby z ciężkimi niedoborami odporności: wiele tygodni, a nawet miesięcy.

- W czasie krążenia wirusa grypy, krąży jednocześnie około 200 typów wirusów oddechowych. Najczęściej przeziębienie jest wywoływane przez tzw. rhinowirusy, jak również wirusy należące do grupy wirusów grypopodobnych: paragrypa, wirus RS, koronawirus, metapneumowirus, adenowirus itp., które mnożą się w nosie i atakują drogi oddechowe. Zazwyczaj powodują one stany podgorączkowe, rzadko gorączkę, bóle głowy, katar, kichanie, kaszel, ból gardła oraz oczu - wyjaśnia resort zdrowia.

Objawy grypy to: wysoka gorączka (powyżej 38˚C), złe samopoczucie, ból głowy, ból mięśni i stawów, ogólne rozbicie organizmu wraz z co najmniej jednym z następujących objawów ze strony układu oddechowego: kaszel, ból gardła, duszność itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska