Prezydent Krakowa w swoim apelu do resortu zdrowia zwrócił też uwagę, że dotychczasowe warunki konkursu SIS wykluczały placówki pediatryczne z możliwości aplikowania o środki na rozwój infrastruktury onkologicznej – głównie z powodu zbyt wysokich progów liczby unikalnych pacjentów oraz ograniczonego katalogu świadczeń możliwych do realizacji przez szpitale dziecięce.
– W trosce o zapewnienie sprawiedliwej oceny i wsparcie dla wszystkich placówek, w tym szpitali dziecięcych, proponuję rozważenie znacznego zmniejszenia dotychczasowej liczby unikatowych pacjentów do co najmniej 636 osób dla urealnienia wyników szpitali onkologicznych dla młodszych pacjentów, a także uwzględnienia specyfiki i możliwości poszczególnych placówek. Takie podejście pozwoli na bardziej sprawiedliwą i adekwatną ocenę projektów składanych przez szpitale dziecięce – napisał prezydent Aleksander Miszalski do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny.
Apel do ministerstwa przyniósł oczekiwany efekt
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie poinformował o pozytywnym rozpatrzeniu prośby dotyczącej korekty kryteriów konkursu FM-SIS.04.ONKO.2025. Dzięki zaangażowaniu wielu stron, w tym wsparciu ze strony ministerstwa, wprowadzono zmiany umożliwiające szpitalom pediatrycznym udział w konkursie na dofinansowanie budowy, przebudowy, modernizacji i doposażenia infrastruktury onkologicznej.
- Z wielką przyjemnością informuje o wprowadzonych zmianach w kryteriach formalnych konkursu FM-SIS.04.ONKO.2025 na wybór propozycji projektów strategicznych w zakresie dofinansowania zadań polegających na budowie, przebudowie i modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów leczniczych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w rodzajach i zakresach onkologicznych, uwzględniających specyfikę onkologii dziecięcej - napisał prof. Wojciech Cyrul, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Dalej dodał też: - Jestem niezmiernie wdzięczny za wsparcie udzielone szpitalowi w staraniach o możliwość udziału w powyższym konkursie. Pana zrozumienie dla problemów, z jakimi borykają się placówki pediatryczne w tej szczególnej dziedzinie, zaowocowało wprowadzeniem przez Ministerstwo zmian dających szpitalom dziecięcym nadzieję na poprawę jakości opieki zdrowotnej w zakresie onkologii.
