Zwierzęta zostały sfilmowane pod kładką, niedaleko Kopca Krakusa, około godz. 19.30 w piątek. Jak przekazują przedstawiciele Podgorze.pl, w tym miejscu dziki zauważono prawdopodobnie po raz pierwszy. Natomiast w ciągu ostatnich trzech dni dziki były widziane w Podgórzu na terenie Muzeum KL Plaszow, a następnie na ul. Heltmana i Lecha.
"Jedno z nielicznych miejsc , których nie zniszczyły! Mam nadzieję, że szybko stąd pójdą (choć płonną biorąc pod uwagę ile jedzenia i śmieci do przeglądnięcia znajdą pod Kopcem" - czytamy w komentarzach pod filmem stowarzyszenia Podgorze.pl, zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Są też inne komentarze mieszkańców, jednych zaskoczonych, innych rozbawionych, jak np.:
"To one pod kopcem też są? Do głowy by mi nie przyszło .Może z lasu Borkowskiego zawędrowały aż tu";
"Z ruczaju przylazły";
"Nie ma złej pogody na spacer, są tylko źle przygotowani. A tu ciepłe futerko i można spacerować, a i dzieci się zahartują".
Zobacz film:

Urzędnicy przestrzegają
Przypomnijmy, że krakowski magistrat opublikował apel, by spotykając dzika w mieście, zachować szczególną ostrożność. Oto wskazówki urzędników:
Jednymi z najczęściej spotykanych w miastach dzikich zwierząt są dziki. Spotykając je należy zachować spokój, a widząc je już z daleka oddalić się i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pod żadnym pozorem nie wolno do nich podchodzić ani ich karmić. Jednak kiedy już dojdzie do spotkania najlepiej znieruchomieć, aby nie sprowokować zwierzęcia do ataku. Szczególnie niebezpieczne mogą być lochy z warchlakami. Samice stające w obronie młodych bywają wyjątkowo agresywne.
Zauważając świeże ślady dzików (zryty teren, tropy) należy zachować szczególną ostrożność. Psa zawsze powinno wyprowadzać się na smyczy. Jeśli jest spuszczony, trzeba go natychmiast przywołać. Pod żadnym pozorem nie wolno szczuć dzikich zwierząt psem!
Aby zapobiegać wkraczaniu dzików na tereny miejskie, należy zamykać śmietniki i nie zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników. Dokarmianie tych zwierząt jest zabronione. Zostawianie pokarmu zwabia je do miasta i odzwyczaja od samodzielnego zdobywania pożywienia.
Pojawienie się dzików na terenie miejskim powinno się zgłaszać odpowiednim służbom. W Krakowie działają całodobowe pogotowia ds. zwierząt łownych i ds. zwierząt podlegających ochronie gatunkowej.