Jak mówi nam jeden z mieszkańców, duże watahy dzików w tym rejonie Krakowa to już norma. Pojawiają się niemal regularnie. Zupełnie niespodziewanie wychodzą zza samochodów, pojawiają się przy wiatach śmietnikowych, a zieleńce niszczą niemal doszczętnie. Miejskie służby wydają się być zupełnie bezradne.
Mieszkańcy ul. Chmieleniec nie pierwszy raz zwracają uwagę na ten problem. Nie dalej, jak w połowie września ubiegłego roku podobna wataha zmieniła jeden z tamtejszych zieleńców w pobojowisko. Mieszkańcy regularnie fotografują niszczycielską watahę. Dla nich nie jest to żadna atrakcja, a realne zagrożenie.
W minionym roku na liczne wnioski mieszkańców radni Dzielnicy VIII Dębniki apelowali do prezydenta Krakowa o: przepędzenie, odstraszenie i wywożenie dzików. W związku z tą sprawą radni podjęli specjalną uchwałę.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:
Krakowski magistrat apeluje
- Jednymi z najczęściej spotykanych w miastach dzikich zwierząt są dziki. Spotykając je należy zachować spokój, a widząc je już z daleka oddalić się i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Pod żadnym pozorem nie wolno do nich podchodzić ani ich karmić. Jednak kiedy już dojdzie do spotkania najlepiej znieruchomieć, aby nie sprowokować zwierzęcia do ataku. Szczególnie niebezpieczne mogą być lochy z warchlakami. Samice stające w obronie młodych bywają wyjątkowo agresywne - tłumaczą urzędnicy.
Zauważając świeże ślady dzików (zryty teren, tropy) należy zachować szczególną ostrożność.
- Psa zawsze powinno wyprowadzać się na smyczy. Jeśli jest spuszczony, trzeba go natychmiast przywołać. Pod żadnym pozorem nie wolno szczuć dzikich zwierząt psem! - apeluje krakowski magistrat i dodaje: - Aby zapobiegać wkraczaniu dzików na tereny miejskie, należy zamykać śmietniki i nie zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników. Dokarmianie tych zwierząt jest zabronione. Zostawianie pokarmu zwabia je do miasta i odzwyczaja od samodzielnego zdobywania pożywienia.
Zgłoszenia do odpowiednich służb
Pojawienie się dzików na terenie miejskim powinno się zgłaszać odpowiednim służbom. W Krakowie działają całodobowe pogotowia ds. zwierząt łownych i ds. zwierząt podlegających ochronie gatunkowej.
Gdzie zgłaszać obecność dzików na terenie Krakowa?
Straż Miejska Miasta Krakowa (całodobowy tel. alarmowy 986)
Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowy tel. alarmowy 12 616 59 99)
Wydział Kształtowania Środowiska UMK (tel. 12 616 88 86 – w godz. 7.30 do 15.30).