Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy przed czasem musieli się zwinąć, bo jedzie delegacja PiS?

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Marek Materna -  bocheński archeolog nad wykopem, z którego widać fragmenty XIV- wiecznego Ratusza. Więcej archeolodzy będą mogli zbadać przed przebudową Rynku, ale to przed nami
Marek Materna - bocheński archeolog nad wykopem, z którego widać fragmenty XIV- wiecznego Ratusza. Więcej archeolodzy będą mogli zbadać przed przebudową Rynku, ale to przed nami Małgorzata Więcek-Cebula
Zaplanowane na dwa miesiące prace wykopaliskowe w Bochni zostały skrócone.Czyżby uroczyste otwarcie budynku straży pożarnej było przyczyną tego pośpiechu.

Dziś archeolodzy kończą pracę na bocheńskim Rynku. Zaplanowane na dwa miesiące wykopaliska zostały niespodziewanie skrócone o połowę. Okazało się bowiem, że w Bochni odbędą się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone z oddaniem i poświęceniem nowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Budowa olbrzymiego i nowoczesnego obiektu, finansowanego z budżetu centralnego oraz starostwa i gmin powiatu bocheńskiego pochłonęła około 12 mln złotych.

Nieoficjalnie mówi się, że w uroczystościach zaplanowanych na 19 maja, mają wziąć udział przedstawiciele władz państwowych. Współorganizatorem tego wydarzenia jest bocheńskie starostwo. - Zaproszenia zostały wysłane, ale nie mamy jeszcze potwierdzenia udziału - mówi Ludwik Węgrzyn, starosta powiatu bocheńskiego.

Wiadomo natomiast, że uroczystości rozpoczną się na bocheńskim Rynku o godzinie 10, po oficjalnej części przewidziano przemarsz do nowej komendy straży pożarnej.

Ratusz zasypany

Do 19 maja Rynek, na którym gościć będą oficjele, musi być więc uprzątnięty, a powstałe wykopy zasypane. Aby zdążyć, w ostatnich dniach archeolodzy musieli pracować więc intensywniej.

- Ale zamierzony cel udało się nam osiągnąć. Prowadzone przez nas badania miały wyłącznie charakter sondażowy - mówi Jarosław Biedroń z firmy PM Projekt odpowiedzialnej za badania na bocheńskim Rynku i tym samym ucina spekulację, jakoby przez wizytę przedstawicieli najwyższych władz państwowych wszystkich prac nie udało się zrealizować.

- Wszystko, co mieliśmy ustalić, udało się nam. Proszę pamiętać, że celem badań było tylko potwierdzenie lokalizacji na najważniejszym placu w mieście budynku XIV wiecznego Ratusza - podkreśla.

W podobnym tonie wypowiadają się także przedstawiciele bocheńskiego magistratu, który zlecał wykopaliska.

- Odkryte fundamenty Ratusza zostałyby i tak przykryte z powrotem, z tym że nieco później. Obecne odkrywki archeologiczne są pracami wyprzedzającymi szeroki plan rewitalizacji miasta - mówi Andrzej Koprowski, asystent burmistrza Bochni.

Nie wszyscy jednak chcą w to uwierzyć. - Jestem pewien,że przez te kolejne cztery tygodnie archeolodzy mogliby jeszcze odkryć wiele ciekawych rzeczy. Przykre jest to, że w taki sposób podchodzimy do historii - mówi Mieczysław Klimek, jeden z mieszkańców Bochni. - I po co ten pośpiech, żeby kwiaty oficjelom wręczyć w lepszych warunkach?

Archeologom pracującym przez miesiąc udało się ustalić między innymi, że pozostałości Ratusza znajdują się około 60 cm pod płytą Rynku.

- Dotarliśmy do jego fundamentów i murów. Przy okazji odkopaliśmy mnóstwo elementów ceramiki, czy dawnych monet - dodaje Marek Materna, archeolog z bocheńskiego muzeum.

Wrócimy jeszcze tutaj

W najbliższych dniach wykopy zostaną zasypane piaskiem i zabezpieczone.

- Ale to tylko na pewien czas. Do tego co odkopano, na pewno powrócimy podczas prac rewitalizacyjnych. Wtedy rozkopany zostanie najprawdopodobniej cały Rynek - mówi Eligiusz Dworaczyński archeolog nadzorujący bocheńskie wykopaliska.

To, co udało się ustalić pracującej ekipie, zostanie dokładnie spisane. Będzie to baza do prac projektowych obejmujących centralny plac miasta.

Bochnia chce bowiem, wzorem innych miast zaakcentować w nowej formule bocheńskiego Rynku obrys ścian Ratusza.

- Pomysłów na to zaakcentowanie jest wiele. W grę wchodzi między innymi oznaczenie ścian tego obiektu innym kolorem kostki, możliwe jest także podświetlenie zarysu tych murów - tłumaczy Eligiusz Dworaczyński.

Rewitalizacja bocheńskiego Rynku jest jednym z elementów odnowy całego Śródmieścia. Na inwestycję, która podzielona jest na kilka etapów, miasto chce pozyskać fundusze z zewnątrz.

WIDEO: Karol Estreicher - polski obrońca dzieł sztuki

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska